Družstevní bydlení je opředeno mýty, názor Čechů se na něj ale pomalu mění

Češi se družstevního bydlení bojí. Preferovanou formou vlastnictví je jen pro 3 % těch, kteří si plánují pořídit byt či dům, a naopak 13 % ho při koupi nemovitosti ani nezvažuje. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Modré pyramidy. Družstevní bydlení je ale finančně dostupnější, a tak na něj v poslední době zlepšilo názor na 22 % respondentů.

26. 5. 2022 13:00

Zájem o družstevní bydlení mezi lety 2009 a 2018 klesl o více než 3 procentní body, růst cen nemovitostí ho ale rychle vrací opět do hry.

„Pořídit si družstevní byt je výrazně jednodušší než u jiných typů vlastnictví. Na jeho koupi stačí zájemci obvykle jen 20-30 % hodnoty nemovitosti, zbylou část zajistí s pomocí bankovního úvěru bytové družstvo, kterému pak tento zájemce půjčku splácí.“

Martin Sikora, manažer produktů Modré pyramidy

Být v družstvu neláká, je to ale jediná šance

Podle aktuálního průzkumu Modré pyramidy by Češi, kteří plánují koupit nemovitost, nejraději pořídili tu v osobním vlastnictví (v 88 % případů). Družstevní bydlení by preferovala jen 3 %, především respondenti z větších měst. „Družstevní bydlení je taková popelka. Když už si lidé chtějí pořídit nemovitost, chtějí ji vlastnit, mít ji. Družstevní bydlení je pro ně právně složitá forma vlastnictví a příliš mu nedůvěřují. Internetem koluje řada mýtů a příběhů o družstvech. Je to ale škoda, právně je to velmi stabilní instituce a jakmile jsou dobře sepsány stanovy, je fungování družstva naprosto bezproblémové,“ vysvětluje Martin Sikora. Jeho slova potvrzují výsledky průzkumu, podle kterého právě potřeba nemovitost vlastnit je nejčastějším důvodem pro odmítání družstevního vlastnictví, vnímá to tak 64 % respondentů s tímto postojem. Následuje ho nedůvěra v tento typ vlastnictví (v 40 %) a špatné zkušenosti, většinou zprostředkovaně (40 %).

Graf

Názor na družstevní bydlení se mění, ale pomalu

Stále menší dostupnost bytů nutí zájemce o koupi poohlížet se i po nemovitostech v družstevním vlastnictví. „Lepší finanční dostupnost je oproti bytům do osobního vlastnictví je jednoznačně hlavním důvodem pro změnu postoje k družstevnímu bydlení. K tomu se samozřejmě připojuje i nedostatečná nabídka jiných bytů. Zjednodušeně řečeno, když je nouze, zájemci ze svých požadavků ustoupí,“ doplňuje Martin Sikora. Svůj postoj k družstevnímu bydlení v posledním roce změnilo 60 % respondentů, 37 % z nich k lepšímu. Družstevní bydlení by nyní bylo ochotno si pořídit 22 % respondentů.

graf

O průzkumu

Průzkum na téma družstevního bydlení realizovala společnost Modrá pyramida pomocí nástroje Instant Research agentury Ipsos. Sběr dat probíhal on-line v období 9.–15. prosince 2021 na celkem 525 respondentech. Dotazováni byli respondenti ve věku 18-65, kteří plánují koupit nemovitost.


Pavel Zúbek
Komunikace Skupiny KB
+420 725 420 107
pavel_zubek@kb.cz