Penzijkem pro dítě lze řešit bydlení i školné. Češi tuto možnost nevyužívají

Tři čtvrtiny Čechů ví o možnosti sjednat doplňkové penzijní spoření dětem, sjednané ho má ale jen 5 % nezletilých. Podle aktuálního průzkumu KB Penzijní společnosti na něm respondentům vadí především nízké zhodnocení, to přitom u vyvážených strategií loni dosáhlo téměř 5 %. Překážkou je i dlouhé trvání produktu. Na to penzijní společnosti reagují možností vybrat třetinu prostředků už v 18 letech.

2. 6. 2022 14:30

Češi o možnosti sjednat doplňkové penzijní spoření dětem ví. Sjednané ho má ale jen okolo 100 tisíc osob pod 18 let, to je jen 5 % této populace.

„Spoření na penzi má každý druhý Čech a jen každé 20té dítě. Povědomí o této možnosti navíc k našemu překvapení drobně klesá s věkem respondentů. Výhody tohoto typu spoření jsou přitom snadno propočitatelné. Pokud začneme dětem ukládat od narození 1 000 korun měsíčně, mohou mít v 18 letech již stovky tisíc korun. Třetinu vlastních příspěvků si přitom v těch 18 letech a po 10 odspořených letech mohou vybrat a použít ji třeba na bydlení, školné nebo jazykový kurz. Do penze pak mohou společně s úroky a státními příspěvky nastřádat několik milionů korun, podle jimi zvolené strategie.“

Vladimír Jeřábek, výkonný ředitel KB Penzijní společnosti
Koláčový graf

Málo a za dlouho je velká mýlka

Jenže právě zhodnocení přijde Čechům nízké. Podle aktuálního průzkumu KB Penzijní společnosti je bariérou pro sjednání doplňkového penzijního spoření pro děti pro 36 % respondentů.

Graf

 „Je vidět, že lidem chybí informace o parametrech produktu, což je naším cílem postupně napravit. V roce 2021 činilo průměrné zhodnocení na trhu ve vyvážených strategiích 4,9 % p. a., ty dynamické dosáhly 16,8 % p. a.,“ upřesňuje Vladimír Jeřábek, výkonný ředitel KB Penzijní společnosti.

Nízké zhodnocení ovšem není to jediné, co Čechům vadí na spoření na penzi dětem. Pro 28 % nejsou dostatečné státní příspěvky. Stát ho přitom podporuje až 230 korunami měsíčně.

Každému čtvrtému respondentovi se nelíbí délka trvání. „Právě dlouhodobost investice může přinést žádoucí výsledky. Trhy jsou proměnlivé a čím déle se na nich peníze pohybují, tím stabilnější výnosy mohou přinést,“ komentuje Vladimír Jeřábek a připomíná i možnost výběru 1/3 vlastních prostředků v 18 letech a po 10 odspořených letech.

Peníze, to je oč tu běží

Přitom právě peníze jsou hlavní motivací ke sjednání doplňkového spoření dětem. Pro 46 % respondentů to je státní příspěvek, 39 % chce zhodnocení vyšší než na spořicím účtu. Třetina respondentů ocení možnost vybrat si část prostředků v době plnoletosti dítěte. „Výsledky našeho průzkumu ukazují, že doplňkové penzijní spoření pro děti je dobře nastavené, nicméně chybí silnější osvěta, respektive o jeho existenci se lidé dozvídají až v posledních letech. Vzhledem k tomu, že tato možnost je na trhu teprve od roku 2016, není se čemu divit. Na nás je nyní vysvětlovat jeho parametry a výhody,“ uzavírá Vladimír Jeřábek, výkonný ředitel KB Penzijní společnosti.

Graf

Výhody doplňkového penzijního spoření pro děti:

  • státní příspěvek až 2 760 Kč ročně,
  • výši vlastního příspěvku lze kdykoliv zdarma měnit,
  • na smlouvu může přispívat více osob, např. rodiče i prarodiče,
  • možnost výběru jedné třetiny vlastních příspěvků v 18 letech po 10 odspospořených letech,
  • KB PS aktuálně nabízí bonus 1000 Kč k uzavřené dětské smlouvě dle podmínek marketingové akce.

------

O průzkumu:

Průzkum Češi a penzijko KB Penzijní společnosti proběhl on-line za pomoci nástroje Instant Research výzkumné agentury Ipsos. Sběr dat probíhal v únoru 2022 a zúčastnilo se ho 1 050 respondentu v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, věku, vzdělání, velikosti a místa bydliště.

Upozornění: Upozorňujeme, že s doplňkovým penzijním spořením jsou spojena jistá rizika - hodnota investice není garantována a může kolísat v závislosti na vývoji trhu.


Pavel Zúbek
Komunikace Skupiny KB
+420 725 420 107
pavel_zubek@kb.cz

Veronika Ďuranová
Komunikace KB PS
+420 725 831 849
vduranova@kbps.cz