Máte několik půjček, každá se platí jiný den a má jiné podmínky. Možná se v tom trochu ztrácíte nebo vám vysoké splátky ukrajují rodinné finance a rádi byste s tím něco dělali. Pomoci vám může konsolidace. Díky ní můžete odlehčit měsíčnímu rozpočtu a ušetřit na splátkách půjček a dalších pohledávek. Konsolidací totiž sloučíte vaše závazky v jeden, ať už se jedná o půjčky, splátky kreditní karty nebo kontokorent. Místo několika plateb měsíčně budete posílat jen jednu, často nižší částku.

Co je konsolidace půjček a k čemu je dobrá

Konsolidace je vlastně nahrazení všech vašich závazků jednou půjčkou u jednoho věřitele. Neznamená to tedy, že si ke stávajícím půjčkám přiberete další, ale že místo několika menších máte jen jednu. Dluhů vás to nezbaví, svou půjčku stále musíte splatit, ale zpravidla za výhodnějších podmínek.

Díky lepším podmínkám se obvykle sníží vaše měsíční splátka. Pamatujte ale, že výrazné snížení splátek může znamenat prodloužení doby splácení půjčky.

Konsolidací vlastně zaplatíte vaše staré dluhy a začnete splácet půjčku novou. A pokud potřebujete, můžete si půjčit peníze navíc za stejných podmínek.

Výhody konsolidace

 • Ušetříte peníze
  Obvykle dostanete lepší úrok, což vám ušetří peníze a sníží měsíční splátku. Často se také zbavíte různých poplatků spojených s předchozími půjčkami.
 • Budete mít větší pořádek ve financích
  Díky konsolidaci se zbavíte stresu spojeného a placením mnoha pohledávek každý měsíc, z nichž má navíc každá jiné podmínky, jiné datum splátky a jiný úrok. Budete přesně vědět, kolik platíte, kdy a komu.
 • Máte půjčku pod kontrolou
  Sami si vyberete, který den, jak dlouho a jak vysokou splátku chcete každý měsíc platit.
 • Ušetříte si papírování
  Nemusíte se starat o rušení starých smluv a termíny splácení u stávajících věřitelů. Banka vše vyřídí za vás.

Jak vám konsolidovaná půjčka pomůže uspořit

Konsolidace půjček neznamená, že by vám najednou někdo odpustil část dluhu a řekl, ať mu místo 100 000 splatíte jen 90 000 Kč.

Pomůže vám ušetřit díky výhodnějším podmínkám, především nižšímu úroku. Pokud s vašimi předchozími půjčkami byly spojené nějaké další poplatky, zbavíte se jich také, což znamená další úsporu.

Díky sloučení půjček se obvykle sníží vaše pravidelná měsíční splátka. Bude vám tak zbývat více peněz na výdaje domácnosti, běžný život a ideálně spoření. Z ušetřených peněz si můžete vytvořit finanční zásobu, aby vás případný nečekaný výdaj nezaskočil a nemuseli jste si zase půjčovat třeba kvůli rozbité pračce.

Co je konsolidace a jak vám pomůže ušetřit

Kolik můžete konsolidací půjček ušetřit

Úspora se odvíjí od vašich stávajících závazků, jejich výše a podmínek. Všeobecně vám sloučení půjček při dobře zvolené době splácení může měsíčně ušetřit v řádu stovek až tisíců korun.

Ukážeme si to na příkladu. Představte si, že jste si vzali půjčku na auto, k tomu splácíte kreditní kartu a kvůli nečekaným výdajům jste se dostali na účtu do minusu. Musíte tedy splatit ještě kontokorent. Celková výše splátky každý měsíc se vyšplhala na 7 800 Kč, což už je pro vás velký zásah do rozpočtu a rádi byste platili méně. To vám může splnit právě konsolidace.

Konsolidované půjčky Původní výše půjček Zbývající částka ke splacení Měsíční splátka Měsíční splátka po konsolidaci
Půjčka na auto 230 000 Kč 165 000 Kč 5 000 Kč  
Kreditní karta 30 000 Kč 25 000 Kč 1 600 Kč  
Kontokorent 15 000 Kč 10 000 Kč 1 200 Kč  
Celkem 275 000 Kč 200 000 Kč 7 800 Kč 2 739 Kč

Výše úvěru je 200 000 Kč, splatnost 8 let, pevná úroková sazba  5,90 % p.a, RPSN 6,07 %, celková splatná částka 251 152,24 Kč. 1. splátka úroků  360,56 Kč, 2.-95. anuitní splátka  2 641 Kč, 96. anuitní splátka  2 537,68 Kč.

Můžete také vyzkoušet kalkulačku konsolidace a spočítat si, kolik by sloučení půjček ušetřilo přímo vám.

Co můžete konsolidovat a v jaké výši

Obvykle můžete sloučit bankovní a nebankovní produkty, a to nejen půjčky jako takové, ale i kreditní karty nebo kontokorent (tedy povolený debet nebo přečerpání účtu).

Celkový součet závazků by zpravidla měl být minimálně 50 000 Kč a neměl by přesáhnout 1 000 000 Kč. Existují ale i výjimky. V Komerční bance můžete konsolidovat půjčky v celkové výši od 30 000 Kč až do 2 500 000 Kč.

Konsolidace půjček u KB

 • Úrok od 3,8 %
 • Celková výše od 30 000 do 2 500 000 Kč
 • Doba splatnosti až 10 let
 • Sjednání a správa půjčky zdarma
 • Předčasné splacení bez poplatků

Pro koho je konsolidace vhodná

Sloučení půjček je vhodné pro všechny, kteří mají několik závazků a chtěli by ušetřit na splátkách nebo upravit délku časového období splácení. Konsolidace je užitečná pro každého, kdo si chce zjednodušit finanční situaci a místo několika splátek posílat jen jednu.

Své půjčky pravděpodobně budete moci zkonsolidovat, pokud máte dobrou platební morálku a vždy jste spláceli, jak jste měli. Jestli se ve vaší nedávné minulosti nachází nějaký platební škraloup, sloučení půjček vám to může zkomplikovat.

Co budete ke konsolidaci potřebovat

 • České státní občanství, trvalý pobyt nebo povolení k pobytu v ČR
 • 2 doklady totožnosti (např. občanský průkaz a cestovní pas)
 • Potvrzení o příjmu nebo daňové přiznání
 • Dokumenty k půjčkám a závazkům, které chcete konsolidovat

Související produkty

Optimální půjčka
Konsolidace půjček, úvěrů, kontokorentů i kreditních karet
 • Sloučíme půjčky až do 2 500 000 Kč
 • Můžete získat další peníze na cokoli s úrokem od 3,8 %
 • Předčasné splacení půjčky bez poplatků
Pojištění schopnosti splácet
Pojistěte sebe a svou rodinu pro případ, že nebudete moci splácet
 • Při sjednání k hypotéce snížení úroku o 0,1 % p.a.
 • I pro stávající hypotéky a půjčky