Co je konsolidace

Máte několik půjček, každá se platí jiný den a má jiné podmínky. Možná se v tom trochu ztrácíte nebo vám vysoké splátky ukrajují rodinné finance a rádi byste s tím něco dělali. Pomoci vám může konsolidace. Díky ní můžete odlehčit měsíčnímu rozpočtu a ušetřit na splátkách půjček a dalších pohledávek. Konsolidací totiž sloučíte vaše závazky v jeden, ať už se jedná o půjčky, splátky kreditní karty nebo kontokorent. Místo několika plateb měsíčně budete posílat jen jednu, často nižší částku.

Co je konsolidace půjček a k čemu je dobrá

Konsolidace je vlastně nahrazení všech vašich závazků jednou půjčkou u jednoho věřitele. Neznamená to tedy, že si ke stávajícím půjčkám přiberete další, ale že místo několika menších máte jen jednu. Dluhů vás to nezbaví, svou půjčku stále musíte splatit, ale zpravidla za výhodnějších podmínek.

Díky lepším podmínkám se obvykle sníží vaše měsíční splátka. Pamatujte ale, že výrazné snížení splátek může znamenat prodloužení doby splácení půjčky.

Konsolidací vlastně zaplatíte vaše staré dluhy a začnete splácet půjčku novou. A pokud potřebujete, můžete si půjčit peníze navíc za stejných podmínek.

Výhody konsolidace

 • Ušetříte peníze
  Obvykle dostanete lepší úrok, což vám ušetří peníze a sníží měsíční splátku. Často se také zbavíte různých poplatků spojených s předchozími půjčkami.

 • Budete mít větší pořádek ve financích
  Díky konsolidaci se zbavíte stresu spojeného a placením mnoha pohledávek každý měsíc, z nichž má navíc každá jiné podmínky, jiné datum splátky a jiný úrok. Budete přesně vědět, kolik platíte, kdy a komu.

 • Máte půjčku pod kontrolou
  Sami si vyberete, který den, jak dlouho a jak vysokou splátku chcete každý měsíc platit.

 • Ušetříte si papírování
  Nemusíte se starat o rušení starých smluv a termíny splácení u stávajících věřitelů. Banka vše vyřídí za vás.

Jak vám konsolidovaná půjčka pomůže uspořit

Konsolidace půjček neznamená, že by vám najednou někdo odpustil část dluhu a řekl, ať mu místo 100 000 splatíte jen 90 000 Kč.

Pomůže vám ušetřit díky výhodnějším podmínkám, především nižšímu úroku. Pokud s vašimi předchozími půjčkami byly spojené nějaké další poplatky, zbavíte se jich také, což znamená další úsporu.

Díky sloučení půjček se obvykle sníží vaše pravidelná měsíční splátka. Bude vám tak zbývat více peněz na výdaje domácnosti, běžný život a ideálně spoření. Z ušetřených peněz si můžete vytvořit finanční zásobu, aby vás případný nečekaný výdaj nezaskočil a nemuseli jste si zase půjčovat třeba kvůli rozbité pračce.

Konzultování půjčky

Kolik můžete konsolidací půjček ušetřit

Úspora se odvíjí od vašich stávajících závazků, jejich výše a podmínek. Všeobecně vám sloučení půjček při dobře zvolené době splácení může měsíčně ušetřit v řádu stovek až tisíců korun.

Ukážeme si to na příkladu. Představte si, že jste si vzali půjčku na auto, k tomu splácíte kreditní kartu a kvůli nečekaným výdajům jste se dostali na účtu do minusu. Musíte tedy splatit ještě kontokorent. Celková výše splátky každý měsíc se vyšplhala na 7 800 Kč, což už je pro vás velký zásah do rozpočtu a rádi byste platili méně. To vám může splnit právě konsolidace.

Původní výše půjčekZbývající částka ke splaceníMěsíční splátkaMěsíční splátka po konsolidaci
Půjčka na auto230 000 Kč165 000 Kč5 000 Kč
-
Kreditní karta30 000 Kč25 000 Kč1 600 Kč
-
Kontokorent15 000 Kč10 000 Kč1 200 Kč
-
Celkem275 000 Kč200 000 Kč7 800 Kč
2 739 Kč

Výše úvěru je 200 000 Kč, splatnost 8 let, pevná úroková sazba 5,90 % p.a, RPSN 6,07 %, celková splatná částka 251 152,24 Kč. 1. splátka úroků 360,56 Kč, 2.-95. anuitní splátka 2 641 Kč, 96. anuitní splátka 2 537,68 Kč.

Můžete také vyzkoušet kalkulačku konsolidace a spočítat si, kolik by sloučení půjček ušetřilo přímo vám.

Co můžete konsolidovat a v jaké výši

Obvykle můžete sloučit bankovní a nebankovní produkty, a to nejen půjčky jako takové, ale i kreditní karty nebo kontokorent (tedy povolený debet nebo přečerpání účtu).

Celkový součet závazků by zpravidla měl být minimálně 50 000 Kč a neměl by přesáhnout 1 000 000 Kč. Existují ale i výjimky. V Komerční bance můžete konsolidovat půjčky v celkové výši od 30 000 Kč až do 2 500 000 Kč.

Pro koho je konsolidace vhodná

Sloučení půjček je vhodné pro všechny, kteří mají několik závazků a chtěli by ušetřit na splátkách nebo upravit délku časového období splácení. Konsolidace je užitečná pro každého, kdo si chce zjednodušit finanční situaci a místo několika splátek posílat jen jednu.

Své půjčky pravděpodobně budete moci zkonsolidovat, pokud máte dobrou platební morálku a vždy jste spláceli, jak jste měli. Jestli se ve vaší nedávné minulosti nachází nějaký platební škraloup, sloučení půjček vám to může zkomplikovat.

Co budete ke konsolidaci potřebovat

 • České státní občanství, trvalý pobyt nebo povolení k pobytu v ČR
 • 2 doklady totožnosti (např. občanský průkaz a cestovní pas)
 • Potvrzení o příjmu nebo daňové přiznání
 • Dokumenty k půjčkám a závazkům, které chcete konsolidovat

Související produkty

Konsolidace

Konsolidace

Slučte si půjčky do jedné a získejte
lepší podmínky
Pojištění schopnosti splácet

Pojištění schopnosti splácet

Sjednejte si k hypotéce, půjčce nebo
kreditní kartě
Finanční poradenství

Finanční poradenství

Pomůžeme vám s vašimi finančními plány zdarma, poradíme s produkty od KB i jiných poskytovatelů