Mezi veřejností se hojně vžil termín „zablokovat kartu“ pro proces stoplistace. Jedná se o dvě podobné, ale ne zaměnitelné operace.
Stoplist je seznam karet, které se nesmějí používat k žádné transakci – se stoplistovanou kartou tedy nikdo nezaplatí ani nevybere hotovost. Banka kartu vloží na tento seznam na vaši žádost. Tento proces je nevratný, karta už nepůjde znovu aktivovat.
Blokaci karty provádí banka z vlastní iniciativy nebo nastane automaticky a je to proces, který platební kartu dočasně deaktivuje pro platby a výběry.
Automaticky se platební karta zablokuje ve chvíli, kdy opakovaně zadáte chybně PIN, ať už u obchodníka nebo při výběru z bankomatu. Systém totiž takto vyhodnotí riziko, že došlo ke zneužití karty (ačkoli to ještě nikdo nenahlásil), a proto kartu deaktivuje.
Sama banka pak kartu blokuje v případech, kdy má podezření na zneužití karty. Například jste před hodinou vybírali kartou peníze z bankomatu, ale nyní se v bankovním systému ukázalo, že provádíte transakci z druhého konce světa. Je tedy důvodné podezření, že transakci z druhého konce světa neprovádíte vy, a že vaši platební kartu někdo zneužil.
O tom, že jsme vám zablokovali kartu, s vámi vždy komunikujeme. Blokace karty není trvalá. Pokud se prokáže, že ke zneužití nedošlo, můžeme kartu odblokovat.
Pokud ale opravdu zneužita byla, vystavíme vám novou kartu.