• Články
  • Jak je to s poplatky u běžných účtů

Jak je to s poplatky u běžných účtů

Při srovnání bankovních účtů hraje roli víc faktorů než jen výše poplatků za vedení. Nenechte se zmýlit jediným číslem a porovnejte všechny parametry, které rozhodují o tom, zda pro vás konkrétní běžný účet bude výhodný.

Účet bez poplatků nemusí být zdarma

Zřizujete-li si nový běžný účet, nejspíš narazíte na spoustu reklam, které vám slibují nulové poplatky. „Účet bez poplatků“ však nemusí znamenat nulové výdaje za každých okolností. Vedení účtu můžete mít sice zdarma, ale zaplatíte za jiné služby, třeba za odchozí platby. Když potřebujete odeslat měsíčně několik plateb, nemusí se vám takový účet vyplatit.

Obvyklé poplatky u běžných účtů

Majitelé běžných účtů se často setkávají s poplatkem za výběr z "cizího" bankomatu. Čas od času si potřebuje hotovost vybrat každý z nás. Zatímco výběry z vlastních bankomatů banky většinou nezpoplatňují, obvykle zaplatíte za výběr z bankomatů jiných bank. Setkáte se ale i s účty, které nabízejí omezený počet výběrů z bankomatů jiných bank zdarma.

V poplatcích u běžných účtů za výběry z bankomatu najdete výrazné rozdíly, které v součtu mohou vydat i na stovky korun ročně. Záleží na tom, zda jste zvyklí mít u sebe v peněžence stále hotovost a vybíráte z bankomatu často. Roli hraje také, v jak velké žijete obci a zda máte možnost chodit přímo k bankomatu své banky.

Platit můžete také za vytvoření trvalého příkazu nebo inkasa. Banky mají povinnost uvést všechny poplatky v sazebníku. Nebojte se zeptat na všechny poplatky u běžných účtů.

Založte si MůjÚčet Plus