Projekty jsou zaměřené na komplexní podporu rodiny a vývoj dítěte s ohledem na jeho specifické potřeby s cílem zvýšení kvality života dítěte. Nadace je podpořila částkou 934 620 Kč.
APLA Jižní Čechy, z. ú. (Tábor, www.aplajc.cz), 182 026 Kč)
Díky nadačnímu příspěvku rozšíří organizace terénní a ambulantní odborné služby pro děti s poruchami autistického spektra (PAS) v rámci celého Jihočeského kraje. Reagujeme tak na stále se zvyšující se poptávku po službách pro děti do sedmi let (čekací doba je i dva měsíce). Zvýšením úvazků pracovníků přímé péče ve službě rané péče poskytnou intenzivnější podporu rodičům v nejnáročnějším období po zjištění diagnózy. Intenzivnější podporou přispějeme k tomu, aby 5 až 6 rodin zvládlo náročné období po zjištění diagnózy PAS a děti mohly vyrůstat v bezpečném a podporujícím zázemí rodiny. Zvýšením počtu výjezdů a konzultací zlepšíme celkový rozvoj dítěte, stabilitu celé rodiny a zkrátíme období adaptace na těžkou životní situaci.
Rodinné Integrační Centrum z.s. (Pardubice, www.ric.cz), 170 194 Kč)
Projekt „spolu z proPASti“ je zaměřen na komplexní podporu rodin s dětmi, kterým byly diagnostikovány poruchy komunikace, sociální interakce a poruchy autistického spektra. Cílem rané péče je především komplexní a včasná podpora uživatelů tak, aby byla zachována soudržnost rodiny a jejího fungování. Zjištění diagnózy dítěte je pro rodiče velmi zdrcující a tento fakt může způsobit nenapravitelný rozpad rodiny a vzájemných vazeb mezi jednotlivými členy. Záměrem rané péče tak není pouze orientace na dítě s postižením, ale na všechny členy rodiny, např. sourozence a výjimkou na konzultacích s poradcem nejsou ani prarodiče, či další členové rodiny. Díky naší podpoře bude moci centrum zvýšit nad rámec registrované sociální služby úvazek sociálního pracovníka a psychologa.
Portimo, o.p.s. (Nové Město na Moravě, www.portimo.cz), 50 000 Kč)
V každé rodině, která využívá služeb rané péče, je služba poskytována u dítěte s narušenou komunikační schopnosti ať už z důvodu zdravotního postižení nebo opožděného vývoje řeči. Absence mluvené řeči velmi ztěžuje předávání informací směrem od dítěte a pochopení jeho okolí. Dítě je často frustrováno a mohou se u něj objevovat agresivní ataky ať už vůči sobě či svému okolí. Včasnou logopedickou intervencí je možno podpořit rozvoj mluvené řeči či náhradního komunikačního systému a zabránit frustraci dítěte či zpomalení celkového vývoje dítěte. Projekt, který nadace podpořila, je zaměřen právě na podporu nemluvících dětí v rané péči. Organizace bude moci využít služeb zkušeného logopeda a poskytnout 125 hodin logopedické péče.