Vážení klienti,

rádi bychom vás upozornili na zvýšený výskyt podvodu tzv. falešný prezident (Fake President / CEO fraud), který v současné době zaznamenáváme.

Schéma podvodu:

V takovýchto případech se mohou podvodníci vydávat za vašeho nadřízeného či ředitele společnosti (známé také jako falešný prezident nebo fake CEO) a požadovat po vás zaslání (většinou expresní či okamžité) platby z firemního účtu s tím, že další detaily případně doloží později. Podvodníci mohou monitorovat vaši komunikaci s nadřízeným, aby udeřili v době, kdy je váš opravdový nadřízený mimo firmu a vám tak ztížili možnost ověření takového požadavku.

V současné vlně zaznamenáváme zejména transakce směřující na Turecké účty, ale výjimkou nejsou ani výzvy k provedení tuzemských plateb do jiné banky.

 

Jak se chránit:

Pokud touto formou pokyny k platbě dostáváte, doporučujeme u každého takového e-mailu věnovat maximální pozornost adrese, ze které přišel a jeho formální úpravě (například chyby v češtině), či úplně změnit nastavený proces a každý neočekáváný pokyn s nadřízeným osobně či telefonicky ověřit.

Další informace k platebním podvodům, se kterými se můžete setkat jsou přehledně k dispozici na našich stránkách.  

Pokud takovou výzvu k platbě obdržíte, či jste se již stali přímo obětí, neváhejte kontaktovat naši Klientskou linku internetového bankovnictví na tel: 955 551 552 nebo nám napište na mojebanka@kb.cz.

Vaše Komerční banka, a.s.