• Vše o KB
  • Novinky
  • Upozornění na zvýšený výskyt podvodu tzv. falešný prezident

Upozornění na zvýšený výskyt podvodu tzv. falešný prezident

Vážení klienti,
rádi bychom vás upozornili na zvýšený výskyt podvodu tzv. falešný prezident (Fake President / CEO fraud), který v současné době zaznamenáváme.

6. 2. 2020 15:00

Schéma podvodu:

V takovýchto případech se mohou podvodníci vydávat za vašeho nadřízeného či ředitele společnosti (známé také jako falešný prezident nebo fake CEO) a požadovat po vás zaslání (většinou expresní či okamžité) platby z firemního účtu s tím, že další detaily případně doloží později. Podvodníci mohou monitorovat vaši komunikaci s nadřízeným, aby udeřili v době, kdy je váš opravdový nadřízený mimo firmu a vám tak ztížili možnost ověření takového požadavku.

V současné vlně zaznamenáváme zejména transakce směřující na Turecké účty, ale výjimkou nejsou ani výzvy k provedení tuzemských plateb do jiné banky.

Jak se chránit:

Pokud touto formou pokyny k platbě dostáváte, doporučujeme u každého takového e-mailu věnovat maximální pozornost adrese, ze které přišel a jeho formální úpravě (například chyby v češtině), či úplně změnit nastavený proces a každý neočekáváný pokyn s nadřízeným osobně či telefonicky ověřit.

Další informace k platebním podvodům, se kterými se můžete setkat jsou přehledně k dispozici na našich stránkách.  

Pokud takovou výzvu k platbě obdržíte, či jste se již stali přímo obětí, neváhejte kontaktovat naši Klientskou linku internetového bankovnictví na tel: 955 551 552 nebo nám napište na mojebanka@kb.cz.

Vaše Komerční banka, a.s.