Komentované obchodní a finanční výsledky
Oznámené údaje jsou neauditovanými konsolidovanými výsledky podle IFRS (Mezinárodních standardů účetního výkaznictví).
OBCHODNÍ VÝKONNOST SKUPINY KB
Dne 25. srpna 2011, agentura Standard & Poor’s zvýšila ratingové hodnocení dlouhodobé úvěruschopnosti Komerční banky z A na A+ a potvrdila stabilní výhled. Komerční banka tak má z českých bank nejlepší hodnocení v souhrnu ratingů udělených třemi největšími ratingovými agenturami.
Česká ekonomika pokračovala v prvních třech čtvrtletích ve svém mírném oživení, což bylo patrné zejména v exportních odvětvích. Tento trend potvrzovala zlepšující se poptávka občanů a podniků po úvěrech, včetně zvýšení financování nových investic a nárůstu hypoték. Avšak s blížícím se koncem léta se začaly objevovat známky ochabující důvěry v ekonomiku, jež odrážely horší zprávy z eurozóny. Vývoj v oblasti platící eurem, zejména situace zadlužených zemí a tlak na rychlé navýšení kapitálu bank, představují hlavní rizika pro růst české ekonomiky v blízké budoucnosti.
Komerční banka představila ve třetím čtvrtletí několik premiérových novinek a zlepšení. Snažila se tak neustále zlepšovat služby svým zákazníkům.
Úspěšné "A" a "Lady" kreditní karty, které kombinují pojištění, asistenční služby, obchodní slevy a odměny jsou nově k dispozici i majitelům studentských účtů u KB. Komerční banka ve spolupráci s IKS KB představila na českém trhu podílové fondy Amundi, jejichž nabídka pokrývá širokou škálu investičních strategií, podkladových aktiv, sektorů a regionů. KB začala od července nabízet nové úrazové pojištění, které poskytne klientům jistotu uhrazení pravidelných měsíčních výdajů v případě pracovní neschopnosti, invalidity nebo úmrtí následkem úrazu, nebo ztráty zaměstnání. Dále v červenci zahájili první uživatelé ve vybraných obchodech v České republice pilotní projekt bezkontaktních mobilních plateb, založených na technologii NFC. Dalším produktem uvedeným na trh letos v létě byl úvěr na pořízení automobilu MojeAuto. Procedura přidělení úvěru je velmi jednoduchá a zákazník může finance obdržet ještě předtím, než si vybere konkrétní vozidlo ke koupi.
Přínosem pro korporátní zákazníky budou smlouvy o spolupráci podepsané KB s významnými partnery, Komorou pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států a Národní klastrovou asociací. Tyto smlouvy jsou zaměřené na společnou podporu členů těchto institucí v jejich obchodní expanzi. Rovněž malé podniky získaly v průběhu čtvrtletí výhodnější podmínky Profi úvěrů a snadnější přístupu k financování od společností Factoring KB a SGEF. Dále mohou těžit ze snížení nákladů a z finančních záruk díky dohodám KB a SGEF s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou a Evropskou investiční bankou.
Celkový hrubý objem úvěrů poskytnutých Skupinou KB ke konci září 2011 se meziročně zvýšil o 11,9 % na 435,1 miliardy Kč. Růst úvěrování bez zahrnutí přínosu z květnové akvizice 50,1 % podílu ve společnosti SGEF dosáhl 8,6 %. Úvěry rostly ve všech segmentech.
Celkové portfolio hypoték rostlo o 11,9 % na 119,1 miliardy Kč. Objem nově poskytnutých hypoték se ve srovnání s loňským rokem za prvních devět měsíců zvýšil o 44,6 % na 21,9 miliardy Kč. Objem úvěrů poskytnutých Modrou pyramidou stoupl o 5,2 % a dosáhl 51,3 miliardy Kč. Objem spotřebitelských úvěrů (poskytovaných Komerční bankou a společností ESSOX) začal také růst v meziročním srovnání a to o mírných 0,2 % na 28,4 miliardy Kč ke konci září.
Objem úvěrů poskytnutých podnikům Skupinou KB vzrostl o 15,3 % na 234,5 miliardy Kč. Bez zahrnutí vlivu akvizice SGEF růst dosáhl 6,9 %. V rámci podnikatelských segmentů úvěrování podnikatelům a malým podnikům vzrostlo o 8,6 % na 27,1 miliardy Kč. Objem úvěrů poskytnutých korporátním klientům KB v České republice a na Slovensku vzrostl o 4,9 % na 185,1 miliardy Kč. Objem zůstatků financování od společnosti Factoring KB vzrostl o 26,1 % na 2,4 miliardy Kč a zůstatek objemu financování společností SGEF činil ke konci září 20,0 miliard Kč.
Konsolidovaný objem vkladů vzrostl ve srovnání s koncem září 2010 o 2,9 % na 551,1 miliardy Kč.
Vklady občanů v KB se zvýšily o 3,7 % na 156,9 miliardy Kč díky úspěšné nabídce spořicích účtů a solidnímu růstu objemů na běžných účtech. Na druhou stranu termínované vklady byly v prostředí nízkých úrokových sazeb méně atraktivní. Klientská aktiva v Penzijním fondu KB rostla o 6,1 % na 29,9 miliardy Kč. Skupina KB aktivně připravuje nabídku pro druhý pilíř důchodového systému v České republice, jakmile to umožní právní řád. Snížení státní podpory stavebního spoření začalo ovlivňovat růst vkladů v českých stavebních spořitelnách. Vklady ve stavební spořitelně Modrá pyramida přesto meziročně rostly o 1,0 % na 69,7 miliardy Kč. Vklady podnikových klientů v Komerční bance se zvýšily o solidních 3,7 % na 291,1 miliardy Kč.
Technické rezervy v životním pojištění v Komerční pojišťovně stouply o 28,3 % na 23,1 miliardy Kč. Nově předepsané pojistné pokleslo proti mimořádným hodnotám z roku 2010 o 24,5 % na 5,5 miliardy Kč, z toho pojistné v životním pojištění činilo 5,2 miliardy Kč.
Ke konci září 2011 obsluhovala Skupina KB 2,6 milionu klientů (na konsolidované bázi). Samotná KB měla 1 597 000 klientů, z toho 1 331 000 byli občané. Dalších 266 000 zákazníků bylo z řad podnikatelů, firem a korporací (včetně obcí a sdružení). Modrá pyramida obsluhovala 656 000 zákazníků a penzijní připojištění u Penzijního fondu KB využívalo skoro 500 000 občanů. Služeb společnosti ESSOX využívalo 288 000 aktivních klientů.
Klienti Komerční banky měli k dispozici 396 bankovních poboček, 690 bankomatů a plnohodnotné přímé bankovnictví podporované dvěma telefonními centry. Počet klientů využívajících alespoň jeden kanál přímého bankovnictví, jako je internet nebo telefonní bankovnictví, dosáhl 1 044 000 na konci kvartálu, což znamenalo 65,4 % z celkového počtu klientů. Zákazníci využívali 1 670 000 aktivních platebních karet, z toho 215 000 kreditních. Počet aktivních kreditních karet vydaných společností ESSOX dosáhl 153 000 a spotřebitelské financování od společnosti ESSOX bylo dostupné v síti 3 200 obchodníků. Zákazníci Modré pyramidy měli k dispozici 231 obchodních míst a 1 258 poradců.
FINANČNÍ VÝKONNOST SKUPINY KB
Celkové provozní výnosy za první tři čtvrtletí roku 2011 se meziročně zvýšily o 1,2 % na 24 376 milionů Kč. K nárůstu přispěly akvizice společnosti SGEF a mírné navýšení čistých úrokových výnosů, zatímco výnosy z poplatků a provizí a zisk z finančních operací meziročně poklesly.
Čisté úrokové výnosy, které mají největší podíl na celkových výnosech, vzrostly o 3,4 % na 16 519 milionů Kč. Nárůst úrokových výnosů způsobil solidní růst objemu poskytnutých úvěrů a depozit, který byl částečně kompenzován nízkými úrokovými sazbami na finančním trhu. Výsledek dále nepříznivě ovlivnil meziroční nárůst povinného odvodu do Fondu pojištění vkladů. Průměrná čistá úroková marže zůstala stabilní na 3,3 %.
Čisté výnosy z poplatků a provizí poklesly o 2,0 % na 5 585 milionů Kč zejména v důsledku poklesu průměrné výše účtovaných poplatků a vyšších provizí placených třetím stranám za zprostředkování hypoték. I přes nárůst celkového počtu transakcí příjem z poplatků za transakce klesl. Klienti totiž těžili z výhod nového věrnostního programu MojeOdměny a zároveň stále více využívali levnější přímé kanály. Také příjem z poplatků za správu účtu ovlivnily klesající ceny a nové odměny zákazníkům. Úvěrové poplatky podpořil solidní růst počtu produktů v retailovém bankovnictví, který však částečně kompenzovaly vyšší provize vyplácené třetím stranám za prodej hypoték. Poplatky z křížového prodeje zpomalily svůj růst jako následek zhoršujícího se prostředí pro prodej podílových fondů. V rámci ostatních poplatkových kategorií přispěly k nárůstu příjmů privátní bankovnictví, financování obchodu a syndikace úvěrů.
Čistý zisk z finančních operací poklesl o 5,6 % na 2 201 milionů Kč v důsledku nižší likvidity na finančních trzích a poklesu průměrných marží u cizoměnových plateb. V průběhu roku 2011 však banka zaznamenala zvýšení poptávky po zajištění úrokových rizik a po nedávném oslabení koruny i měnového rizika.
Komerční banka v roce 2011 zahájila řadu projektů zaměřených na zlepšování poskytovaných služeb, rozvoje distribučních kanálů a zvyšování efektivnosti. Toto úsilí přispělo spolu s akvizicí SGEF k mírnému navýšení provozních nákladů meziročně o 5,9 % na 9 818 milionů Kč. Srovnávací základna z roku 2010 byla rovněž ovlivněna pozitivní jednorázovou položkou v oblasti personálních nákladů a také kladným výsledkem z prodeje několika budov. Personální náklady stouply o 7,8 % na 4 940 milionů Kč, růst byl ovlivněn zvýšením průměrného počtu zaměstnanců meziročně o 0,7 % a mírným nárůstem mezd, jednorázovou položkou z roku 2010 a akvizicí SGEF. Administrativní náklady vzrostly o 1,6 % na 3 576 milionů Kč, meziroční nárůst v rámci této kategorie zaznamenaly výdaje na zvyšování odbornosti zaměstnanců a na marketing. Náklady v položce „Odpisy, znehodnocení a prodej dlouhodobých aktiv“ stouply o 11,7 % na 1 302 milionů Kč v důsledku investic do vylepšování přímých kanálů a softwarového vybavení a rovněž proto, že v minulém roce zde banka zaúčtovala pozitivní výsledek z prodeje nepotřebných budov ve výši 86 milionů Kč.
Hrubý bankovní příjem za prvních devět měsíců roku 2011 poklesl meziročně o 1,7 % na 14 558 milionů Kč.
Celkové náklady rizika se zvýšily na 5 598 milionů Kč oproti 2 401 milionů Kč ve stejném období loňského roku. Nárůst je způsoben snížením hodnoty řeckých vládních dluhopisů, které drží Komerční banka ve své bankovní knize, o 4 327 milionů Kč. V návaznosti na probíhají jednání o zapojení soukromých investorů do restrukturalizace řeckého vládního dluhu a na základě posouzení udržitelné úrovně dluhu, kterou bude Řecko v budoucnu schopno obsluhovat, se Komerční banka rozhodla zaúčtovat snížení hodnoty řeckých dluhopisů v rozsahu celkem představujícím 60 % nominální hodnoty těchto dluhopisů. Účetní hodnota dluhopisů po snížení dosahuje 40 % nominální pohledávky, tedy limitované výše 2,9 miliardy Kč.
Náklady rizika úvěrování pokračovaly ve svém pozitivním trendu započatém v prvním pololetí 2010 a meziročně poklesly o 45,3 % na 1 304 milionů Kč. Dále byla letos Komerční banka schopna v některých případech rozpustit opravné položky, pokud vymožené částky přesáhly čistou hodnotu pohledávek. Zejména v segmentu podniků postupně klesal počet nových případů, že klient nedodržel svůj závazek. Zlepšení v drobném bankovnictví bylo méně výrazné, a to v důsledku zhoršení výsledku vymáhání u hypoték.
Celkové náklady rizika v relativním vyjádření vzrostly v prvních devíti měsících 2011 na 181 bazických bodů (na 43 bazických bodů bez zahrnutí snížení hodnoty řeckých vládních dluhopisů) ve srovnání s 83 bazickými body ve stejném období loni (srovnání tvorby rezerv a opravných položek vůči průměrné velikosti úvěrů).
Daň z příjmů poklesla o 33,4 % na 1 318 milionů Kč.
Čistý zisk Skupiny KB za prvních devět měsíců roku 2011 dosáhl 7 211 milionů Kč, což je o 28,1 % méně než ve stejném období minulého roku. Z této částky náleželo 170 milionů Kč držitelům menšinových podílů (v dceřiných společnostech) a zisk náležející akcionářům Banky činil 7 041 milionů Kč (tj. meziroční pokles o 29,3 %).
Srovnatelným obdobím u položek rozvahy je podle mezinárodních standardů finančního výkaznictví IFRS konec předchozího roku. Následující text proto uvádí srovnání s koncem roku 2010, není-li uvedeno jinak.
Objem celkových aktiv Skupiny KB k 30. září 2011 se zvýšil o 7,2 % a dosáhl 748,6 miliardy Kč.
Pohledávky vůči bankám klesly o 10,7 % na 100,2 miliardy Kč. Největší část této položky představují půjčky poskytnuté centrálním bankám jako součást reverzních repo operací, které se snížily o 17,1 % na 58,9 miliardy Kč.
Finanční aktiva oceněná reálnou hodnotou proti účtům nákladů a výnosů stoupla o 11,0 % na 37,7 miliardy Kč. Toto portfolio je tvořeno vlastními obchodními pozicemi Skupiny.
Celkové čisté úvěry a pohledávky narostly o 9,0 % na 419,4 miliardy Kč. Hrubá výše klientských úvěrů a pohledávek rovněž narostla, a to o 8,9 % na 435,1 miliardy Kč. Rozdíl v tempu růstu je kvůli zvýšení průměrné kvality portfolia. Podíl standardních úvěrů v této částce činil 90,7 % (394,3 miliardy Kč), podíl sledovaných úvěrů byl 3,2 % (14,1 miliard Kč) a podíl úvěrů pod zvláštní kontrolou (nestandardní, pochybné a ztrátové) tvořil s objemem 26,3 miliardy Kč 6,1 % celého portfolia. Objem vytvořených opravných položek dosáhl 16,0 miliard Kč, což je o 4,8 % více než na konci loňského roku.
Portfolio realizovatelných cenných papírů vzrostlo o 7,2 % na 124,8 miliardy Kč. Naprostou většinu portfolia tvořily dluhové cenné papíry v objemu 124,1 miliardy Kč. Součástí tohoto portfolia byly i řecké vládní dluhopisy, které držela pouze mateřská Komerční banka, přičemž dceřiné společnosti KB řecké dluhopisy ve svých knihách neměly. Účetní hodnota akcií a účastnických cenných papírů v portfoliu realizovatelných cenných papírů tvořila pouze 0,7 miliardy Kč.
Objem cenných papírů v portfoliu drženém do splatnosti vzrostl o 1,2 % na 6,8 miliardy Kč. Celé portfolio je tvořeno dluhopisy.
Čistá účetní hodnota dlouhodobého hmotného majetku poklesla o 3,7 % na 6,8 miliardy Kč a dlouhodobého nehmotného majetku o 1,1 % na 3,7 miliardy Kč.
V návaznosti na akvizici společnosti SGEF ze 4. května 2011 dokončila KB ve třetím čtvrtletí posouzení reálné hodnoty aktiv a pasiv v souladu s účetními standardy IFRS 3 (Podnikové kombinace). Úpravy reálné hodnoty byly provedeny na základě odhadu transakčních cen, kterých by bylo možno dosáhnout za normálních obchodních podmínek mezi nespřízněnými subjekty k datu akvizice. Úprava dosáhla celkové výše 487 miliónů Kč a bude postupně amortizována v souladu s amortizačním plánem do roku 2016. Následně určená zaúčtovaná výše goodwillu činila 201 miliónů Kč a bude pravidelně testována na snížení hodnoty.
Celková výše goodwillu činila 3 752 milionů Kč, což je meziročně více o 5,6 %.
Objem závazků stoupl ve srovnání s koncem roku 2010 o 7,1 % na 666,0 miliard Kč. Závazky vůči klientům se zvýšily o 2,4 % na 551,1 miliardy Kč. Objem vydaných cenných papírů vzrostl o 8,7 % na 18,9 miliardy Kč. Likvidita Skupiny vyjádřená poměrem čistých úvěrů a depozit dosáhla silných 76,1 %. Zůstatek přijatého podřízeného dluhu zůstal nezměněný na 6,0 miliard Kč.
Vývoj vlastního kapitálu Skupiny KB, který vzrostl meziročně o 8,5 % na 82,6 miliardy Kč, byl ovlivněn především tvorbou čistého zisku, výplatou dividend v květnu ve výši 10,2 miliardy Kč, zvýšením rezervy zajišťovacích derivátů o 5,9 miliardy Kč a nárůstem přecenění portfolia realizovatelných cenných papírů o 2,3 miliardy Kč. K 30. září 2011 KB držela 172 400 vlastních akcií, což představuje 0,45 % základního kapitálu.
Regulatorní kapitál pro určení kapitálové přiměřenosti na konci září 2011 činil 56,6 miliardy Kč a kapitálová přiměřenost Skupiny KB podle standardů Basilej 2 dosahovala vysoké úrovně 16,0 %, přičemž ukazatel jádrového Tier 1 stoupl na 14,7 %.
Rentabilita průměrného vlastního kapitálu za prvních devět měsíců roku 2011 dosáhla 12,2 % a rentabilita průměrných aktiv 1,3 %.