Komentované obchodní a finanční výsledky
Oznámené údaje jsou neauditovanými konsolidovanými výsledky podle IFRS (Mezinárodních standardů účetního výkaznictví).
Obchodní výkonnost skupiny KB
I přes odolnost exportních odvětví česká ekonomika v prvním pololetí roku 2012 pravděpodobně meziročně mírně poklesla. Nejistota ohledně budoucího vývoje a úsporná opatření omezovaly výdaje domácností i investice podniků. Stabilní bankovní sektor naopak nepředstavoval omezení pro financování životaschopných projektů.
Klienti a distribuční sítě
Ke konci června 2012 obsluhovala Skupina KB 2,5 milionu klientů (na konsolidované bázi). Samotná KB měla 1 601 000 klientů, což je meziročně o 1,5 % více, z toho 1 339 000 byli občané. Dalších 262 000 zákazníků bylo z řad podnikatelů, firem a korporací (včetně obcí a sdružení). Modrá pyramida obsluhovala 629 000 zákazníků a penzijní připojištění u Penzijního fondu KB využívalo 519 000 občanů. Služeb společnosti ESSOX využívalo 278 000 aktivních klientů.
Klienti Komerční banky měli k dispozici 400 bankovních poboček (včetně jedné v Bratislavě), 698 bankomatů a plnohodnotné přímé bankovnictví podporované dvěma telefonními centry. Počet klientů využívajících alespoň jeden kanál přímého bankovnictví, jako je internet nebo telefonní bankovnictví, dosáhl 1 089 000 na konci června 2012, což znamenalo 68,0 % z celkového počtu klientů. Zákazníci využívali 1 640 000 aktivních platebních karet, z toho 211 000 kreditních. Počet aktivních kreditních karet vydaných společností ESSOX dosáhl 155 000 a spotřebitelské financování od společnosti ESSOX bylo dostupné v síti 2 900 obchodníků. Zákazníci Modré pyramidy měli k dispozici 224 obchodních míst a 1 240 poradců. SG Equipment Finance (SGEF) poskytuje své leasingové služby prostřednictvím devíti vlastních poboček, z nichž dvě jsou na Slovensku, a také prostřednictvím sítě KB.
Úvěry klientům
Celkový hrubý objem úvěrů poskytnutých Skupinou KB se meziročně zvýšil o 8,0 % na 456,2 miliard Kč. Rostlo jak úvěrování jednotlivců, tak i podniků a podnikatelů.
Celkový růst financování občanů byl tažen poptávkou po hypotékách, které zůstaly na dobré úrovni díky nízkým úrokovým sazbám, poklesu cen nemovitostí a výhodnosti hypoték Komerční banky. Celkové portfolio hypoték rostlo meziročně o 11,8 % na 128,2 miliard Kč. Preference hypotečního financování naopak ovlivnila objem úvěrů poskytnutých Modrou pyramidou, který oproti červnu 2011 klesl o 0,8 % na 50,3 miliard Kč. Pokračující nejistota spotřebitelů ohledně ekonomických vyhlídek prodloužila klesající trend spotřebního financování, když objem spotřebitelských úvěrů (poskytovaných Komerční bankou a společností ESSOX) poklesl o 0,6 % na 27,4 miliard Kč.
Celkový objem úvěrů poskytnutých Skupinou KB podnikatelským subjektům a korporacím vzrostl o 8,7 % na 246,2 miliard Kč. Z toho úvěrování podnikatelů a malých podniků vzrostlo o 5,9 % na 28,1 miliard Kč a objem úvěrů poskytnutých korporátním klientům KB v České republice a na Slovensku vzrostl o 9,4 % na 195,2 miliard Kč. Zůstatek financování od společnosti Factoring KB vzrostl o 35,5 % na 3,0 miliardy Kč a zůstatek úvěrového a leasingového financování společnosti SGEF narostl meziročně o 3,7 % na 20,0 miliard Kč.
Vklady klientů a aktiva ve správě
Konsolidovaný objem vkladů vzrostl meziročně o 6,5 % na 582,4 miliard Kč. Vklady občanů v KB se zvýšily o 4,0 % na 162,6 miliard Kč a vklady podniků vzrostly o 10,7 % na 312,1 miliard Kč. Dynamicky rostly především objemy na spořicích a běžných účtech.
Klientská aktiva v Penzijním fondu KB se navýšila o 4,4 % na 31,0 miliard Kč. Vklady ve stavební spořitelně Modrá pyramida vzrostly meziročně o 0,5 % na 70,8 miliard Kč. Technické rezervy v životním pojištění v Komerční pojišťovně stouply o 16,2 % na 26,0 miliard Kč.
Nové produkty a služby
Ve druhém čtvrtletí Skupina KB představila několik vylepšení svých on-line služeb. Nejzásadnějším z nich je spuštění nové generace internetového bankovnictví MojeBanka pro více než 890 000 uživatelů v retailovém bankovnictví, které umožňuje přehledné a pohodlné využívání služeb jak samotné banky, tak i ve stavebním spoření, životním pojištění, penzijním fondu, správu podílových fondů, včetně uzavírání a úprav vybraných smluv. KB dále spustila službu Videobankéř, díky níž se mohou zájemci o účet nebo kreditní kartu spojit on-line s bankovními poradci, kteří doporučí nejlepší produkt a pomohou vyplnit formulář. Na základě zkušeností a výzkumů KB rovněž zlepšila orientaci na svých webových stránkách a usnadnila hledání informací.
Jako první banka v České republice začala Komerční banka akceptovat platební karty čínské asociace UnionPay. Vydala rovněž limitovanou edici platebních karet VISA s olympijským motivem k letním hrám v Londýně. Také oblasti platebních karet se týká nově navázaná spolupráce se sítí čerpacích stanic Benzina, která držitelům kreditní karty pro podnikatele přinese 2,2 % úsporu z ceny pohonných hmot.
KB rozšířila od června odměňování za aktivitu v rámci programu MojeOdměny na širší skupinu klientů, kteří mohou dále nově formou odměny dostat zpět až 100 % poplatku za vedení účtu. Z dalších novinek je například speciálně pro podnikatele určeno nové rizikové pojištění schopnosti splácet k Profi úvěru, které kryje rizika dlouhodobé pracovní neschopnosti, plné invalidity a smrti.
Finanční výkonnost skupiny KB
Celkové provozní výnosy za první pololetí roku 2012 vzrostly meziročně o 5,0 % na 16 927 milionů Kč. K růstu přispěly čisté úrokové výnosy díky nárůstu objemu poskytnutých úvěrů a vkladů. Zvýšil se rovněž čistý zisk z finančních operací, a to díky úspěšným obchodním aktivitám, ale také některým jednorázovým položkám. Naopak výnosy z poplatků nadále klesaly.
Čisté úrokové výnosy, které mají největší podíl na celkových výnosech, vzrostly o 1,0 % na 11 045 milionů Kč, taženy růstem objemu poskytnutých úvěrů a přijatých depozit. Trend poklesu tržních úrokových sazeb, který se dále prohluboval jak ve druhém čtvrtletí, tak i po jeho skončení, však vedl k poklesu průměrné čisté úrokové marže na 3,2 % z 3,3 % za prvních šest měsíců roku 2011. V důsledku květnového prodeje podílu v Českomoravské záruční a rozvojové bance již KB letos neobdržela z této banky dividendu.
Čisté výnosy z poplatků a provizí poklesly o 4,5 % na 3 580 milionů Kč. Příjem z poplatků za vedení účtu a za transakce poklesl vlivem rozvoje programu odměňování klientů MojeOdměny a nižších průměrných cen. Příjem z křížového prodeje byl nadále pod tlakem nepříznivého prostředí, zejména pro prodej podílových fondů. Naopak se zvýšil příjem za služby financování obchodu a rovněž příjem z úvěrových poplatků.
Čistý zisk z finančních operací se podstatně zvýšil o 62,2 % na 2 246 milionů Kč. Poptávka klientů po produktech investičního bankovnictví byla solidní, zejména v oblasti zajišťování finančních rizik, či emise dluhopisů, a oživení zaznamenaly i obchody s emisními povolenkami a zlatem. Solidní výsledek dosáhly v souvislosti s pohyby tržních sazeb i obchody na vlastní účet banky. Výsledek však ovlivnily i jednorázové položky: s pozitivním vlivem úprava portfolia Penzijního fondu KB v návaznosti změny vyplývající z penzijní reformy uskutečněná v prvním čtvrtletí a prodej akciového podílu KB v Českomoravské záruční a rozvojové bance ve druhém čtvrtletí, negativní dopad pak měl prodej zbývajících řeckých a portugalských státních dluhopisů ve druhém čtvrtletí.
Provozní náklady meziročně mírně poklesly o 0,3 % na 6 529 milionů Kč. V rámci toho personální náklady stouply o 2,7 % na 3 347 milionů Kč při zvýšení průměrného počtu zaměstnanců o 1,4 % na 8 792. Všeobecné administrativní náklady poklesly o 4,5 % na 2 328 milionů Kč i přes vyšší inflaci, protože Skupina dosáhla úspor v různých oblastech, nejvýrazněji v nákladech na informační technologie a komunikace. Výše nákladů v položce „Odpisy, znehodnocení a prodej dlouhodobých aktiv“ zůstala na stabilních 854 milionech Kč.
Hrubý bankovní příjem za první pololetí 2012 vzrostl meziročně o 8,7 % na 10 398 milionů Kč.
Celkové náklady rizika poklesly meziročně o výrazných 63,8 % na 979 milionů Kč, protože ve druhém čtvrtletí minulého roku byla zaúčtována první část znehodnocení řeckých státních dluhopisů v objemu 1 663 milionů Kč. Celkové náklady rizika v relativním vyjádření klesly na 44 bazických bodů ve srovnání se 133 bazickými body za první pololetí 2011. Čistá tvorba opravných položek na ztráty z úvěrů poklesla o 8,2 % na 965 milionů Kč, ovlivněna průběžným zlepšováním kvality úvěrového portfolia a růstem jeho celkového objemu. V obou srovnávaných obdobích uspěla KB při restrukturalizaci některých korporátních expozic se selháním, což v těchto případech vedlo k rozpuštění části příslušných opravných položek.
Výnosy z majetkových účastí v přidružených společnostech narostly o 39,5 % na 60 milionů Kč. Podíl na zisku účastníků penzijního připojištění stoupl o 21,5 % na 396 milionů Kč. Tato položka nebude od příštího roku součástí konsolidované výsledovky, neboť v rámci penzijní reformy bude majetek klientů penzijních fondů účetně oddělen od aktiv penzijních společností.
Daň z příjmu stoupla o 34,4 % na 1 356 milionů Kč.
Čistý zisk Skupiny KB za prvních šest měsíců roku 2012 dosáhl 7 726 milionů Kč, což představuje ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku nárůst o 38,7 %. Z této částky náleželo 123 milionů Kč držitelům menšinových podílů v dceřiných společnostech KB (+30,9 %) a zisk náležející akcionářům Banky činil 7 603 milionů Kč (meziročně více o 38,8 %).
Srovnatelným obdobím u položek rozvahy je podle mezinárodních standardů finančního výkaznictví IFRS konec předchozího roku. Následující text proto uvádí srovnání s koncem roku 2011, není-li uvedeno jinak.
Objem celkových aktiv Skupiny KB se k 30. červnu 2012 zvýšil o 2,9 % a dosáhl 777,0 miliard Kč.
Pohledávky vůči bankám poklesly o 1,3 % na 100,1 miliardy Kč. Největší část této položky představují půjčky poskytnuté centrálním bankám jako součást reverzních repo operací, které se snížily o 8,6 % na 53,9 miliardy Kč.
Finanční aktiva oceněná reálnou hodnotou proti účtům nákladů a výnosů stoupla o 23,2 % na 43,0 miliardy Kč. Toto portfolio je tvořeno vlastními obchodními pozicemi Skupiny.
Celkové čisté úvěry a pohledávky se zvýšily o 1,1 % na 439,3 miliardy Kč. Hrubá výše klientských úvěrů a pohledávek vzrostla o 1,3 % na 456,2 miliardy Kč. Podíl standardních úvěrů v této částce činil 91,5 % (417,2 miliardy Kč), podíl sledovaných úvěrů byl 2,8 % (12,8 miliardy Kč) a podíl úvěrů pod zvláštní kontrolou (nestandardní, pochybné a ztrátové) tvořil s objemem 26,2 miliardy Kč 5,7 % celého portfolia. Objem vytvořených opravných položek dosáhl 17,3 miliardy Kč, což je o 4,1 % více než na konci roku 2011.
Portfolio realizovatelných cenných papírů vzrostlo o 6,6 % na 134,3 miliardy Kč. V květnu 2012 prodala KB svůj 13 % podíl v Českomoravské záruční a rozvojové bance. Po dokončení této transakce je účetní hodnota akcií a účastnických cenných papírů v portfoliu realizovatelných cenných papírů zanedbatelná. Z objemu dluhových cenných papírů ve výši 134,3 miliardy Kč tvořila 88,7 miliard Kč hodnota českých státních dluhopisů a 25,1 miliardy Kč hodnota státních dluhopisů vydaných zahraničními státy. Komerční banka v průběhu druhého čtvrtletí prodala zbývající držené řecké a portugalské státní dluhopisy a ke konci pololetí tak již Skupina KB nedržela žádné dluhopisy vydané těmito státy.
Objem cenných papírů v portfoliu drženém do splatnosti klesl o 1,1 % na 3,3 miliardy Kč. Celé toto portfolio je tvořeno dluhopisy.
Čistá účetní hodnota dlouhodobého hmotného majetku vzrostla o 14,0 % na 7,9 miliardy Kč, především v důsledku převzetí nové budovy centrály KB. Hodnota dlouhodobého nehmotného majetku mírně stoupla o 0,2 % na 3,9 miliardy Kč. Velikost goodwillu, který pochází především z akvizice Modré pyramidy a společnosti SGEF, zůstala nezměněna na 3,8 miliardy Kč.
Objem závazků vzrostl ve srovnání s koncem roku 2011 o 2,6 % na 690,2 miliardy Kč. Závazky vůči klientům se zvýšily o 3,9 % na 582,4 miliardy Kč. Objem vydaných cenných papírů vzrostl o 2,3 % na 18,8 miliardy Kč. Likvidita Skupiny vyjádřená poměrem čistých úvěrů a deposit dosáhla 75,4 % a po vyloučení klientských aktiv v Penzijním fondu KB, která budou v souvislosti s transformací fondu od roku 2013 dekonsolidována, činila 79,5 %.
Vývoj vlastního kapitálu Skupiny KB, který vzrostl o 6,1 % na 86,8 miliardy Kč, byl ovlivněn především tvorbou čistého zisku, nárůstem přecenění portfolia realizovatelných cenných papírů o 2,4 miliardy Kč a nárůstem přecenění zajišťovacích instrumentů o 1,0 miliardu Kč. K 30. červnu 2012 KB držela 238 672 vlastních akcií, což představuje 0,63 % základního kapitálu.
Regulatorní kapitál pro určení kapitálové přiměřenosti na konci června 2012 činil 53,9 miliard Kč, přičemž celý je tvořen nejkvalitnějším jádrovým Tier 1 kapitálem. Kapitálová přiměřenost Skupiny KB, stejně jako ukazatel jádrového Tier 1 podle standardů Basilej II, dosahovaly vysoké úrovně 14,6 %. Nárůst ukazatele oproti konci prvního čtvrtletí je především důsledkem zahrnutí nerozděleného zisku roku 2011 do regulatorního kapitálu, v návaznosti na rozhodnutí valné hromady KB konané v dubnu 2012 o rozdělení zisku roku 2011.
Rentabilita průměrného vlastního kapitálu za první pololetí roku 2012 dosáhla 18,6 % a rentabilita průměrných aktiv 2,0 %. Po očištění o vliv mimořádných položek dosahovala rentabilita průměrného vlastního kapitálu 16,4 % a rentabilita průměrných aktiv 1,8 %.