Dobrou finanční vybavenost Skupiny KB k 31. prosinci 2015 dobře ilustrují hlavní finanční ukazatele: ukazatel jádrové Tier 1 kapitálové přiměřenosti za Skupinu KB podle standardů Basilej III dosáhl výše 16,3 %. Likvidita měřená poměrem čistých úvěrů k vkladům dosáhla vynikající výše 79,9 %.
K 31. prosinci 2015 měla Komerční banka 45 118 akcionářů (meziročně o 1 824 více), z toho 39 841 byly fyzické osoby z České republiky (meziročně o 1 681 více).
Komentované obchodní a finanční výsledky
Oznámené finanční údaje jsou neauditovanými konsolidovanými výsledky podle IFRS (Mezinárodních standardů účetního výkaznictví).
OBCHODNÍ VÝKONNOST SKUPINY KB
Tržní prostředí
Výkonost české ekonomiky byla v roce 2015 výjimečně silná. Byla podpořena solidní domácí poptávkou a stimulována jednorázovými faktory, jakým byly zvýšené čerpání prostředků ze strukturálních fondů EU a pokles cen pohonných hmot. Solidní ziskovost podniků a nízká nezaměstnanost pomohly zlepšit úroveň důvěry v ekonomiku, což se projevilo ve vyšších investicích a spotřebě. To vedlo k růstu jádrové inflace (inflace očištěná o změny cen potravin, pohonných hmot, regulované ceny a efekty nepřímých daní). Nicméně celková inflace spotřebitelských cen zůstala nadále na velmi nízkých úrovních v důsledku efektu nízkých cen ropy a dalších komodit a meziročně mírně silnějšímu kurzu koruny. Mezibankovní úrokové sazby v průběhu roku kolísaly v korelaci s eurovými sazbami, tak aby na konci roku uzavíraly na podobně nízkých pozicích jako na začátku roku.
Díky zdravému ekonomickému prostředí a nízkým úrokovým nákladům bylo tempo růstu bankovního úvěrování v roce 2015 vyšší než v předchozím roce. Výjimkami z rostoucího trendu byly nezajištěné spotřebitelské úvěry a financování podnikatelů, kde nadále převládal opatrný přístup zákazníků po finanční krizi. Dále to byly úvěry poskytované stavebními spořitelnami, které přenechaly část tržního podílu bankovním hypotékám. Tempo růstu vkladů bylo pozitivně ovlivněno růstem disponibilních příjmů domácností a solidní provozní ziskovostí podniků. V průběhu roku byla zřejmá snaha nerezidentů tvořit pozici v české měně, což ovlivnilo celkovou bázi aktiv v sektoru.
Klienti a distribuční sítě
Ke konci roku 2015 obsluhovala Skupina KB 2,4 milionu klientů (na konsolidované bázi). Samotná KB měla 1 647 000 klientů, meziročně o 1,3 % více, z toho 1 391 000 byli občané. Dalších 256 000 zákazníků bylo z řad podnikatelů, firem a korporací (včetně obcí a sdružení). Modrá pyramida obsluhovala 519 000 zákazníků a penzijní připojištění u KB Penzijní společnosti využívalo 545 000 občanů. Služeb společnosti ESSOX využívalo 219 000 aktivních klientů.
Klienti Komerční banky měli k dispozici 397 bankovních poboček (včetně divize pro korporátní klienty na Slovensku), 772 bankomatů a plnohodnotné přímé bankovnictví podporované dvěma telefonními centry. Počet klientů využívajících alespoň jeden kanál přímého bankovnictví, jako je internet nebo telefonní bankovnictví, dosáhl 1 340 000 na konci roku 2015, což znamenalo 81,4 % z celkového počtu klientů. Zákazníci využívali 1 618 000 aktivních platebních karet, z toho 201 000 kreditních. Počet aktivních kreditních karet vydaných společností ESSOX dosáhl 118 000. Klienti Modré pyramidy měli k dispozici 215 obchodních míst a přibližně 1 000 poradců. SG Equipment Finance (SGEF) poskytovala své leasingové služby prostřednictvím osmi vlastních poboček, z nichž dvě jsou na Slovensku, a také prostřednictvím sítě KB.
Úvěry klientům
Celkový hrubý objem úvěrů poskytnutých Skupinou KB se meziročně zvýšil o 6,8 % na 548,2 miliardy Kč. Úvěrování se zvýšilo ve všech kategoriích kromě půjček od stavební spořitelny. Úvěrové portfolio Modré pyramidy však už ve čtvrtém čtvrtletí rostlo.
Úvěry občanům: Celkový objem úvěrů na bydlení stoupl meziročně o 10,6 %. Z portfolia úvěrů na bydlení vzrostl objem hypoték občanům oproti loňskému roku o 13,9 % na 185,0 miliard Kč. Objem úvěrů poskytnutých Modrou pyramidou poklesl o 3,4 % na 37,0 miliard Kč. Stavební spořitelna však zaznamenala zlepšující se trend prodeje své produkce úvěrů. Celkový objem spotřebitelských úvěrů poskytnutých KB a společností ESSOX se zvýšil o 6,7 % na 30,6 miliardy Kč. Viditelně tak překonal stabilní trh.
Celkový objem úvěrů poskytnutých Skupinou KB podnikům vzrostl o 4,8 % na 292,6 miliardy Kč. Úvěry poskytnuté (středním a velkým) korporátním klientům v ČR a na Slovensku, včetně financování od společnosti Factoring KB, narostly o 4,1 % na 237,2 miliardy Kč. Úvěrování podnikatelů a malých podniků bylo vyšší o 8,7 % a dosáhlo 30,9 miliardy Kč. Zůstatek úvěrového a leasingového financování společnosti SGEF stoupl meziročně o 6,7 % na 24,5 miliardy Kč.
Vklady klientů a aktiva ve správě
Celkový objem vkladů vzrostl meziročně o 3,3 % na 656,7 miliardy Kč (s vyloučením klientských aktiv v Transformovaném fondu, která jsou spravována KB Penzijní společností, a která od 1. ledna 2015 nejsou zahrnuta do konsolidace Skupiny KB, dále s vyloučením volatilních repo operací s klienty)2. Vklady občanů v KB se zvýšily meziročně o 10,7 % na 197,4 miliardy Kč a depozita ve stavební spořitelně Modrá pyramida poklesly o 5,3 % na 68,5 miliardy Kč. Vklady podniků vzrostly o 1,6 % na 385,0 miliard Kč.
Klientská aktiva ve správě KB Penzijní společnosti narostla o 11,3 % na 45,1 miliardy Kč. Technické rezervy v životním pojištění v Komerční pojišťovně stouply o 5,1 % na 44,8 miliardy Kč. Objemy prostředků klientů KB v podílových fondech (ve správě IKS KB a Amundi) se zvýšily o 21,9 % na 46,0 miliard Kč.
FINANČNÍ VÝKONNOST SKUPINY KB
Výsledovka
Transformovaný fond (TF), který shromažďuje prostředky a vládní příspěvek v rámci penzijního připojištění, a který je spravován KB Penzijní společností, není již od 1. ledna 2015 zahrnut do konsolidace Skupiny KB. Fond je nadále spravován KB Penzijní společností, což je dceřiná společnost KB pod její přímou kontrolou. Tato společnost je stále konsolidována plnou metodou v souladu s účetním standardem IFRS 10.
Dekonsolidace ovlivňuje meziroční srovnání celkových provozních výnosů. Níže uvedené komentáře, které se vztahují k položkám s „upraveným“ základem, vylučují příspěvek Transformovaného fondu do konsolidovaných výnosů v roce 2014, stejně jako odpovídající částku v řádku Podíl na zisku účastníků penzijního připojištění. Porovnáván je tak shodný rozsah konsolidačního celku jak v roce 2014, tak v roce 2015. Dekonsolidace neměla vliv na vykázanou výši provozních nákladů, nákladů rizika, ani na čistý zisk Skupiny KB.
Celkové provozní výnosy Komerční banky zůstaly v roce 2015 meziročně stabilní (-0,1 %). Čisté úrokové výnosy se nepatrně snížily, když negativní dopad nízkých úrokových sazeb na výnosy z reinvestování vkladů více než kompenzoval efekt z růstu objemu úvěrů a vkladů. Čisté výnosy z poplatků a provizí poklesly v důsledku přechodu klientů na nové výhodné balíčky v programu MojeOdměny. Dále také klienti využívali levnějších nástrojů on-line bankovnictví. Čistý zisk z finančních operací vzrostl díky rostoucí poptávce korporátních klientů po zajištění finančních rizik. Neočištěné celkové provozní výnosy vykázaly pokles o 1,8 %.
Čisté úrokové výnosy poklesly o 0,7 % na 20 456 milionů Kč navzdory mnohem většímu růstu objemu úvěrů. Důvodem byl pokles výnosu z reinvestování vkladů, když tržní úrokové sazby se pohybovaly na velmi nízkých úrovních po celý rok 2015. Čistá úroková marže, vypočtená jako poměr čistých úrokových výnosů k úročeným aktivům vykázaným v rozvaze, klesla v roce 2015 na 2,5 % oproti 2,6 % o rok dříve. Vykázané čisté úrokové výnosy poklesly o 4,5 %.
Čisté výnosy z poplatků a provizí poklesly o 1,8 % na 6 956 milionů Kč. Počet transakcí provedených klienty viditelně vzrostl. Nicméně příjmy z transakcí poklesly, protože více transakcí je nyní zahrnuto do balíčků účtů a klienti více preferují levnější kanály přímého bankovnictví. Počet klientů KB se také zvýšil, ale výnosy z poplatků za depozitní produkty byly ovlivněny přechodem – dnes již skoro dokončeným - zákazníků na nové balíčky účtů, které dávají odměny za aktivitu. Výnosy z poplatků za úvěry poklesly i navzdory růstu objemu úvěrování, protože u stále většího podílu retailových úvěrů KB neúčtuje poplatky za jejich správu a Banka vyplácela vyšší provize za rostoucí prodeje úvěrů na bydlení. Na druhou stranu poplatky z křížového prodeje se zvýšily díky růstu objemů aktiv klientů v podílových fondech, životním pojištění a penzijních fondech. Solidní aktivita v oblastech strukturovaného financování, privátního bankovnictví a dalších služeb pro podniky přispěla rovněž pozitivně. Vykázané čisté výnosy z poplatků a provizí vzrostly o 3,0 %.
Čistý zisk z finančních operací stoupl o 9,7 % na 2 610 milionů Kč. V důsledku růstu financování vzrostla i aktivita klientů v zajištění úrokových a měnových rizik. KB byla také schopná v současném tržním prostředí nabídnout efektivní opční strategie. Úspěšné zavedení platformy eTrading pro korporátní klienty rovněž přispělo k růstu objemů a počtu měnových a derivátových transakcí. Čistý zisk z cizoměnových plateb nadále odrážel nižší průměrné marže a optimalizaci nákladů na konverze ze strany zákazníků. Dopad dekonsolidace na tento řádek ve výsledovce byl zanedbatelný.
Běžné provozní náklady poklesly o 0,3% na 13 021 milionů Kč. Celkové provozní náklady se zvýšily o 2,9 % na 13 439 milionů Kč, vlivem přecenění části portfolia nemovitostí. Z toho personální náklady nepatrně vzrostly o 0,1 %3 na 6 793 miliony Kč, přičemž průměrný počet zaměstnanců se snížil o 1,2 % na 8 421. Všeobecné administrativní náklady klesly o 1,8 % na 4 406 milionů Kč. Úspory byly dosaženy ve všech hlavních kategorií nákladů kromě nákladů na IT podporu. Rezerva na odhadovanou výši dávky do Fondu pro řešení krize za rok 2015, která byla vytvořena ve druhém čtvrtletí, byla ve čtvrtém čtvrtletí rozpuštěna, protože příslušný zákon upravující tuto dávku vstoupil v účinnost až od 1. ledna 2016. Výše nákladů v položce Odpisy, znehodnocení a prodej dlouhodobých aktiv vzrostla o 25,1 % na 2 240 milionů Kč. Během roku 2015 KB přezkoumala portfolio vlastních budov, se záměrem optimalizovat poměr budov ve vlastnictví a v nájmu. Banka identifikovala několik budov, jež byly přeúčtovány do kategorie Aktiva držená k prodeji, a jejichž ocenění bylo upraveno v souladu s jejich nově určeným účelem (kterým je prodej). Zůstatková hodnota budov se tak snížila o 418 milionů Kč. Tato hodnota byla zaúčtována do položky Odpisy, znehodnocení a prodej dlouhodobých aktiv. Snížení hodnoty nemá žádný dopad na hotovost.
Hrubý bankovní příjem za rok 2015 poklesl meziročně o 2,4 % na 16 692 miliony Kč.
Náklady rizika poklesly o 17,1 % na 1 075 milionů Kč, což v relativním vyjádření představuje 21 bazických bodů v porovnání s průměrným objemem úvěrového portfolia. Nízká úroveň čisté tvorby opravných položek během roku odrážela stabilní a dobrou kvalitu úvěrového portfolia a také úspěšné vymáhání pohledávek. Náklady rizika byly v druhé polovině roku 2015 vyšší v závislosti na kalibraci modelů tvorby opravných položek v retailových a korporátních segmentech a tvorby opravných položek vůči několika specifickým angažovanostem v korporátním segmentu.
Výnos z majetkových účastí v přidružených společnostech (ve skutečnosti jen z Komerční pojišťovny) klesl o 19,9 % na 153 miliony Kč v důsledku dopadu nízkých úrokových sazeb na výnosnost aktiv a meziročního poklesu předepsaného pojistného.
V důsledku dekonsolidace Transformovaného fondu přestal být řádek Podíl na zisku účastníků penzijního připojištění vykazován v konsolidované výsledovce. Jeho výše v loňském roce činila 508 milionů Kč. Tato změna zcela nahrazuje pokles celkových provozních výnosů, vyplývající z dekonsolidace.
Daň z příjmu poklesla o 1,2 % na 2 638 milionů Kč.
Čistý konsolidovaný zisk Skupiny KB za rok 2015 ve výši 13 132 milionů Kč byl nižší o 1,5 % ve srovnání s loňským rokem. Z této částky náleželo 374 miliony Kč držitelům menšinových podílů v dceřiných společnostech KB (meziročně o 0,5 % méně) a čistý zisk náležející akcionářům činil 12 758 milionů Kč, což představuje meziroční pokles o 1,5 %.
Výkaz o finanční situaci
V důsledku výše zmíněné dekonsolidace Transformovaného fondu je pro forma konsolidovaná rozvaha k 31. prosinci 2014 menší o 41,4 miliardy Kč, a to na aktivní straně zejména u položek Realizovatelná finanční aktiva o 35,4 miliardy Kč a Finanční investice držené do splatnosti o 7,1 miliardy Kč, a na pasivní straně rozvahy zejména u položek Závazky vůči klientům o 40,2 miliardy Kč, a Vlastní kapitál Skupiny KB o 1,5 miliardy Kč.
Objem celkových aktiv Skupiny KB k 31. prosinci 2015 dělal 891,6 miliardy Kč. Po očištění o dekonsolidaci to bylo o 2,2 % méně než k 31. prosinci 2014. Včetně dopadu dekonsolidace byly celková aktiva nižší o 6,5 %.
Hotovost a účty u centrálních bank se snížily o 16,1 % na 128,3 miliardy Kč. Hlavní složka této položky se skládá z povinných minimálních rezerv u centrální banky.
Pohledávky vůči bankám poklesly o 19,9 % na 47,8 miliardy Kč. Zůstatek ke konci roku byl ovlivněn oznámením rozhodnutí Banky zohlednit náklady na odvod do Fondu řešení krize v sazbách pro velkoobjemová depozita. Zůstatky ke konci roku totiž mají vliv na velikost příspěvku do Fondu řešení krize stanovenou regulátorem.
Finanční aktiva oceněná reálnou hodnotou proti účtům nákladů a výnosů se snížily o 30,4 % na 29,2 miliardy Kč.
Celkové čisté úvěry a pohledávky ve srovnání s koncem roku 2014 vzrostly o 7,7 % a dosáhly 532,6 miliardy Kč. Hrubá výše klientských úvěrů a pohledávek se zvýšila o 6,8 % na 548,2 miliardy Kč. Podíl standardních úvěrů v této sumě stoupnul na 94,2 % (516,3 miliardy Kč), podíl sledovaných úvěrů byl 1,6 % (8,7 miliardy Kč) a podíl úvěrů pod zvláštní kontrolou (nestandardní, pochybné a ztrátové) tvořil s objemem 23,2 miliardy Kč 4,2 % celého portfolia. Objem vytvořených opravných položek dosáhl 15,8 miliardy Kč, což je o 16,0 % méně než na konci roku 2014. Tento pokles byl ovlivněn odepsáním jisté historické expozice, plně kryté opravnými položkami, z rozvahy.
Portfolio realizovatelných cenných papírů (AFS) očištěné o dekonsolidaci Transformovaného fondu pokleslo o 0,4 % na 41,9 miliardy Kč. Neočištěný objem se snížil o 45,9 %. Očištěný objem cenných papírů držených do splatnosti (HTM) poklesl o 3,4 % na 67,1 miliardy Kč. Pokles neočištěný o dekonsolidaci byl 12,3 %.
Ze 41,9 miliardy Kč v portfoliu realizovatelných cenných papírů (AFS) tvořily dluhové cenné papíry 41,2 miliardy Kč, z nichž 20,4 miliardy Kč byla hodnota českých státních dluhopisů a 7,9 miliardy Kč hodnota státních dluhopisů vydaných cizími státy. Z celkového objemu dluhových cenných papírů v HTM ve výši 67,1 miliardy Kč tvořila 56,2 miliardy Kč hodnota českých státních dluhopisů a 10,9 miliardy Kč hodnota státních dluhopisů vydaných cizími státy.
Čistá účetní hodnota dlouhodobého hmotného majetku poklesla o 10,7 % na 6,8 miliardy Kč, zatímco hodnota dlouhodobého nehmotného majetku vzrostla o 2,9 % na 3,9 miliardy Kč. Velikost goodwillu, který pochází z akvizic společností Modrá pyramida, SGEF a ESSOX, zůstala nezměněna na 3,8 miliardy Kč.
KB snížila k 8. prosinci 2015 vlastní kapitál ve své dceřiné společnosti Protos, uzavřený investiční fond, a.s. (Protos) o 5,0 miliard Kč. Částka byla vyplacena z emisního ážia Protosu. V důsledku této transakce poklesl podíl KB v Protosu z 89,64 % na 83,65 %. Zbývající část je držena společností Factoring KB, a.s., což je dceřiná společnost KB, ve které má 100% podíl.
Objem závazků klesl ve srovnání s koncem roku 2014 o 6,9 % na 785,3 miliardy Kč. Závazky vůči klientům očištěné o dekonsolidaci vzrostly o 0,7 % na 666,4 miliardy Kč, neočištěné o efekt dekonsolidace poklesly o 5,1 %. Objem vydaných cenných papírů se snížil o 50,0 % na 11,3 miliardy Kč, protože splatné dluhopisy nebyly nahrazeny novou emisí. Likvidita Skupiny vyjádřená poměrem čistých úvěrů a depozit dosáhla 79,9 %.
Vlastní kapitál Skupiny KB klesl o 3,0 % na 106,2 miliardy Kč. Tvorba čistého zisku byla kompenzována výplatou dividendy (KB během května vyplatila dividendu ve výši 11,8 miliardy Kč). Přecenění zajištění peněžních toků se snížilo vlivem mírně vyšších tržních úrokových sazeb ve srovnání s koncem roku 2014. Přecenění portfolia realizovatelných cenných papírů, které představuje primárně reinvestice klientských vkladů, pokleslo v důsledku dekonsolidace TF a amortizace přecenění portfolia realizovatelných cenných papírů, které byly reklasifikovány v roce 2014 do portfolia cenných papírů držených do splatnosti. Toto bylo částečně nahrazeno pozitivním přeceněním kapitálových nástrojů. K 31. prosinci 2015 držela KB 238 672 vlastních akcií, což představuje 0,63 % základního kapitálu.
Konsolidovaný regulatorní kapitál pro určení kapitálové přiměřenosti na konci prosince 2015 činil 66,6 miliardy Kč. Konsolidovaný regulatorní kapitál KB je tvořen výhradně nejkvalitnějším jádrovým Tier 1 kapitálem. Kapitálová přiměřenost Skupiny KB, a tedy i ukazatel jádrového Tier 1 podle standardů Basilej III, dosahovaly 16,3 %. S účinností od 1. ledna 2016 regulátor zvýšil požadavek na minimální kapitálovou přiměřenost Skupiny KB o 10 bazických bodů na 14,5 %. Podle platných předpisů je zahrnut do regulatorního kapitálu příspěvek z přecenění portfolia realizovatelných cenných papírů na účtu vlastního kapitálu.
Úroveň likvidity KB měřená ukazatelem likvidního krytí (LCR) splnila v průběhu prvních tří čtvrtletí roku 2015 bezpečně požadavky stanovené v regulatorním rámci Basilej III.
KORPORÁTNÍ AKCE
Na svém zasedání dne 11. ledna 2016 se představenstvo rozhodlo zrušit kotaci globálních depozitních certifikátů Komerční banky. Důvodem je zvýšit provozní efektivnost Banky. Představenstvo se dále rozhodlo předložit valné hromadě návrh na provedení štěpení emitovaných akcií v poměru 5:1. Cílem je zvýšit likviditu akcie na akciových trzích.
PŘÍLOHA:
Konsolidované hospodářské výsledky k 31. prosinci 2015 podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS)