Komerční banka začala vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od včerejška až do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ prostřednictvím svých poboček a on-line.  Za první den bylo v rámci poboček vyřízeno více než 582 oprávněných osob v celkové výši 3 113 635 936 Kč. Online žádostí bylo podáno téměř 120 v řádu jednotek milionů, ve většině případů bylo použito bankID pro ověření. Drtivá většina zvolila osobní žádosti na pobočce, oproti online žádostem (zde je však výplata s nárokem na celkovou výplatu do maximální výše 100 000 Kč). Věřitelé, jichž je přes patnáct tisíc, by měli dostat zhruba 57 miliard korun.

19. 3. 2024 13:00

„Dnešním dnem začala Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank. Vše zatím funguje bez problému, netvoří se žádné fronty, klienti Sberbank vyřídí žádost v řádu minut – ať už na pobočce nebo online na našem webu. Hned první den pozorujeme velký zájem ze strany klientů. Výplata začala v 9 hodin a hned v 9:02 byla provedena první výplata, a to ve výši 12 milionu korun z Chomutova. Pro celý bankovní trh je extrémně důležité, aby vše proběhlo hladce, rychle a hlavně bezpečně.“

Jitka Haubová, členka představenstva Komerční banky zodpovědná za provoz

Nárok na výplatu zjištěné pohledávky mají věřitelé Sberbank CZ, kteří jsou uvedeni v usnesení Městského soudu v Praze ze dne 10.11.2023, kterým byl povolen částečný rozvrh, a to v rozsahu uvedeném v usnesení (tj. ve výši 95 % zjištěných pohledávek). Výplata probíhá přímo z majetkové podstaty Sberbank CZ, nejedná se již o výplatu z Garančního systému (GSFT), která paralelně probíhá až do 10.3.2025.

Výplata online

Online zadání čísla účtu pro výplatu peněžních plnění bude k dispozici od 18.3. od 9:00 na webových stránkách Komerční banky. Online zadání čísla účtu pro výplatu mohou pouze věřitelé Sberbank - fyzické osoby (občané ČR) s nárokem na celkovou výplatu do maximální výše 100 000 Kč. Platba bude provedena pouze v CZK a je možné ji zadat pouze na účet vedený v ČR. Pro přihlášení bude možné použít KB Klíč nebo bankovní identitu (BankID).

Výplata na pobočce

Fyzické osoby se mohou pro výplatu dostavit na kteroukoli pobočku Komerční banky. Nicméně právnické osoby se musí pro výplatu dostavit na Firemní centra Komerční banky nebo se mohou napřímo obrátit na svého firemního bankéře. V obou případech budou muset klienti předložit potřebné dokumenty. Veškeré informace opět naleznou na webových stránkách KB.
Pro výplatu pohledávek věřitelů za Sberbank CZ není možné využít korespondenční žádost o výplatu, tj. není možné zaslat žádost poštou na adresu KB nebo do datové schránky.

Šárka Nevoralová
+420 734 236 325
sarka_nevoralova@kb.cz

Michal Teubner
+420 606 653 219
michal_teubner@kb.cz

Tomáš Zavoral
+420 731 493 296
tomas_zavoral@kb.cz