Ekonomická prognóza Komerční banky: Inflace cení tesáky

Česká ekonomika v závěru loňského roku znatelně zpomalila, když na ni dolehlo zhoršení ekonomické situace v eurozóně a především recese v německém průmyslu. Riziko slabého vnějšího prostředí bude letos přetrvávat a bránit centrálním bankéřům v pokušení zvýšit úrokové sazby. Do toho je naopak bude tlačit rostoucí inflace, která se v nejbližších měsících bude dále vzdalovat tolerančnímu pásmu ČNB.

29. 1. 2020 11:00

Nejvýraznější zpomalení má česká ekonomika za sebou. Růst reálného HDP se zřejmě v závěrečném čtvrtletí roku 2019 dostal pod 2 %. Se zpožděním se v české exportně orientované ekonomice projevilo zhoršení hospodářské výkonnosti klíčových obchodních partnerů – eurozóny, respektive Německa. Podzimní uvolnění měnových podmínek ze strany ECB a přetrvávající robustní trh práce ale vedly k postupné stabilizaci situace na sklonku loňského roku.

„A to je příslibem pro stabilizaci i v tuzemsku. Pro letošní rok očekáváme růst české ekonomiky kolem dvou procent. Po 2,8 % zaznamenaných v roce 2018 a ve srovnání s 2,4 % odhadovanými za loňský rok se sice jedná o významné zpomalení, o recesi ale nemůže být ani řeč.“

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky

Ekonomické zpomalení je patrné na průmyslové produkci, která v loňském roce v podstatě stagnovala. Nejenom tuzemský průmysl čelí zpomalování globální poptávky, ale zároveň významné strukturální změně směrem k produkci nízkoemisních aut a elektromobilů.  V průběhu letošního roku ale postupně očekáváme obnovení investiční aktivity a s tím související průmyslové produkce.

Období nejvýznamnějšího přehřátí na trhu práce je za námi. Ekonomické zpomalení se již začíná projevovat ve slábnoucím mzdovém růstu, snižování nezaměstnanosti je konec. „Žádný dramatický zlom na trhu práce ale nepředpokládáme“, tvrdí ekonom Komerční banky Michal Brožka. Hospodářský útlum je pouze mírný, zrovna tak mírný bude i letošní nárůst nezaměstnanosti. „Půjde pouze o pár desetin procenta, což rozhodně nevyřeší tuzemský problém s nedostatkem pracovní síly“, dodává Brožka. Spotřeba domácností tak letos poroste o něco pomaleji než vloni, zůstane ale hlavním tahounem českého hospodářství.

Inflační tlaky dále sílí. Růst cen začal zrychlovat v posledních měsících loňského roku, kdy se dokonce po sedmi letech inflace doslala nad horní hranu tolerančního pásma ČNB. „A příběh nekončí“, upozorňuje Michal Brožka. „S příchodem jara se inflace pravděpodobně přehoupne přes tři a půl procenta“, doplňuje. Následně ale zamíří poměrně svižně dolů, v celoročním vyjádření se ale bude pohybovat kolem tří procent.

Koruna v novém roce překvapila rekordním posílením vůči euru a dominancí v regionu. Očekáváme, že si svou sílu během první poloviny roku udrží. V druhé polovině roku koruna podle prognózy KB opět oslabí, své dlouholeté pásmo si však udrží. „Podpoří ji spekulace na růst úrokových sazeb ČNB a optimismus na globálních finančních trzích“, objasňuje stratég Komerční banky František Táborský. V druhé polovině roku koruna podle prognózy KB opět oslabí, své dlouholeté pásmo si však udrží. „Na slabší úrovně korunu pošle vývoj v zahraničí“, přidává se ekonomka KB Jana Steckerová. „Ve druhé polovině roku začne v USA nastupovat recese, pesimismus se bude přelévat i do eurozóny, přidat se může strach ze špatné dohody mezi EU a Velkou Británií“, dodává.

Růst inflace na začátku roku způsobí, že ČNB bude stále zdůrazňovat možnost zvýšení úrokových sazeb. Nicméně rizika pro ekonomický růst přetrvávají a ČNB pravděpodobně bude beze změny úrokových sazeb vyčkávat na ekonomické oživení. Protože čekáme růst ekonomiky pod potenciálem a rychlý ústup inflace, další zvýšení úrokových sazeb letos nečekáme.

Po čtyřech přebytkových letech se hospodaření celých veřejných financí letos vrátí k deficitu. Samotný státní rozpočet skončí podle prognózy KB kolem 60 mld. CZK.

„Daňové příjmy již nepodporují státní rozpočet nad rámec plánu, jako jsme tomu byli svědky v minulých letech. Na druhou stranu poslední dva roky státní investice překonávají původní plány.“

František Táborský, stratég Komerční banky 


 2018 2019 2020
HDP (reálný růst, y/y v %)2,82,42
Spotřeba domácností (reálný růst, y/y v %)3,22,82
Fixní investice (reálný růst, y/y v %)7,50,91,2
Zahraniční obchod (mld. CZK) (*)381503504
Průmyslová výroba (reálný růst, y/y)3,10,41,4
Maloobchodní tržby (reálný růst, y/y v %)55,23,2
Mzdy (nominální růst, y/y v %)7,675,6
Podíl nezaměstnaných (MPSV, v %)3,12,83
Inflace (y/y, v %)2,12,83
3M PRIBOR (průměr)1,32,12,2
2W Repo (průměr)1,11,92
EUR/CZK (průměr)25,725,725,5

Zdroj: ČSÚ, ČNB, MPSV, Macrobond, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka

Poznámka: (*) zahraniční obchod dle přeshraniční statistiky


Jan Vejmělek
Hlavní ekonom Komerční banky
+420 222 008 568
jan_vejmelek@kb.cz