• Vše o KB
  • Tiskové zprávy
  • Komerční banka vyplatila největší podíl z programu COVID III, konkrétně přes dvě miliardy korun

Komerční banka vyplatila největší podíl z programu COVID III, konkrétně přes dvě miliardy korun

Komerční banka (KB) je podle očekávání největším poskytovatelem finančních prostředků z vládního programu COVID III. Do poloviny července vyplatila přes dvě miliardy nových úvěrů se zárukou Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČNZRB), tedy nejvíce z celkového objemu rozděleného bankami v ČR. Podle průzkumu, který pro KB a Asociaci malých a středních podniků ČR uskutečnila agentura IPSOS, zatím využilo COVID III jen 22 % firem.

17. 8. 2020 12:45

KB podepsala již 589 úvěrových smluv a dalších 127 je k tomuto kroku připraveno. Banka tak schválila úvěry v celkovém objemu přes šest miliard korun, tedy téměř pětinu z částky určené pro KB v rámci tohoto programu, což je v tomto ohledu za očekáváním. Celkově evidovala Komerční banka v polovině srpna 1792 žádostí v objemu 13,2 miliardy Kč.

„Čerpání z programu COVID III je přes vysoká čísla výrazně nižší, než jsme předpokládali. Důvodů je podle průzkumu IPSOS více. Hlavním je skutečnost, že firmy mají dostatek vlastního kapitálu. To uvedla více než třetina dotázaných. 29 % firem se nechce zadlužovat a 20 % omezilo své výdaje na nutné minimum. Zajímavým zjištěním bylo, že 77 % firem, které využily program COVID III, by opětovně využilo program v případě možnosti zajištění i investičních úvěrů. Je to určitý návod pro stát, jakým směrem by se další podpora české ekonomiky mohla ubírat.“

Dita Pasquier, zodpovědná osoba za Firemní financování v Komerční bance

Nejvíce žádostí poslali klienti ze sektorů velkoobchod a maloobchod, zpracovatelský průmysl, stavebnictví a ubytování, stravování. Největší objem prostředků poptávají klienti ze zpracovatelského průmyslu, velkoobchodu a maloobchodu, stavebnictví a profesních a vědeckých činností.

Schvalování úvěru u korporátních klientů v rámci programu COVID III je v průměru kratší než pět dnů s tím, že v poslední době rychle roste počet úvěrů schválených do jednoho dne. U retailových klientů schvalovací proces netrvá déle než 48 hodin.


Pavel Zúbek
Komunikace KB
+420 725 420 107
pavel_zubek@kb.cz