KB podprouje 

Komerční banka je i letos generálním partnerem Festivalu francouzského filmu

Komerční banka je i letos generálním partnerem Festivalu francouzského filmu, který českému publiku představuje nejlepší filmy natočené ve francouzské produkci či koprodukci a patří mezi nejvýznamnější filmové festivaly v ČR.

O PARTNEROVI

22. ročník Festivalu francouzského filmu se tradičně koná koncem listopadu s cílem nabídnout našemu publiku aktuální zajímavou filmovou produkci. Iniciátorem projektu je Francouzský institut v Praze, který je centrem výuky francouzštiny, místem konání kulturních akcí, kulturním partnere a platformou pro kulturní setkávání. Cílem institutu je přiblížit aktuální francouzskou kulturu, hostit nevšední projekty, uvádět odvážná a novátorská díla, iniciovat setkání mezi českými a francouzskými umělci, rozvíjet stále plodné vztahy mezi oběma zeměmi se silnou kulturní tradicí. Festival francouzského filmu je každoročně tradičním vyústěním těchto aktivit.

CO SE DĚJE LETOS?

V Praze je možné přehlídku francouzské produkce navštívit v týdnu od 20. do 27. listopadu v Kině 35 Francouzského institutu. Filmy budou promítány také v Lucerně, Světozoru a Edison Filmhubu.

Festival se následně v období od 21. listopadu do 1. prosince přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.

NA CO SE LETOS MŮŽETE TĚŠIT?

Vizuál letošního ročníku je inspirovaný filmem Peklo.

Hlavní programovou osu festivalu tvoři dvanáct předpremiérových titulů, jimž vévodí výrazný snímek Portrét dívky v plamenech režisérky Celine Sciammy uvedeny v hlavni soutěži letošního festivalu v Cannes. Dalším výrazným předpremiérovým titulem je například thriller Arnauda Desplechina Slitování uvedeny rovněž v hlavni soutěži v Cannes. Na programu je také nový snímek režisérky Anne Fontaine Bílá jako padlý sníh s Isabelle Huppert v hlavni roli. Letošní předpremiérová sekce, která přináší neobvykle silné zastoupeni režisérek, nabídne dále film Rebeccy Zlotowski Bezstarostná dívka uvedeny v Cannes v sekci Quinzaine des realisateurs či erotikou prodchnuté dobové milostné drama Curiosa debutujici režisérky Lou Jeunet.

Festival potěší rovněž milovníky poetiky francouzského kreslíře Jean-Jacquese Sempeho, slavného spoluautora Mikulášových patálii. Diváci se mohou těšit na komedii Raoul Taburin, která je filmovou adaptaci stejnojmenného komiksu tohoto tvůrce. Festival přinese ale také například obnovenou premiéru kultovního snímku klasika francouzské kinematografie Alaina Resnaise Loni v Marienbadu.