KB podporuje

Komerční banka je i letos generálním
partnerem Festivalu francouzského filmu

O partnerovi

Festival francouzského filmu je filmovou přehlídkou, která představuje co nejširšímu českému obecenstvu současnou francouzskou filmovou produkci a klade důraz také na klasická díla francouzského filmu. Festival byl založen v roce 1996 z iniciativy Francouzského velvyslanectví v České republice, Francouzského institutu v Praze a organizace UniFrance, jež podporuje šíření francouzské kinematografie v zahraničí. Festival představuje největší společenskou událost v Česku zaměřenou na francouzskou kulturu.

Aktuálně

23. Festival francouzského filmu online

19. – 25. 11. 2020, 20:30

Festival francouzského filmu se tradičně koná koncem listopadu, letos proběhne od 19. do 25. 11. Vzhledem k bezpečnostním opatřením 23. ročník festivalu přechází do online prostoru na portál Dafilms. Pro diváky je připraveno sedm exkluzivních francouzskýchfilmů během sedmi festivalových večerů a bonusový program během celého trvání festivalu

Festival zahájí speciální uvedení dokumentárního snímku Aznavour a jeho svět o francouzském šansoniérovi, zpěvákovi a textaři arménského původu Charlesi Aznavourovi režiséra Marca di Domenica s komentářem oceňovaného francouzského herce Romaina Durise. Film fascinujícím způsobem odhaluje výjimečný život komplikovaného a talentovaného muže, který byl také hercem, politickým aktivistou, diplomatem a filmařem.

Záběry do filmu vybírali Aznavour a Marc di Domenico v roce 2018 těsně před Aznavourovou smrtí v jeho obrovském filmovém archívu. Výsledek jejich práce tvoří základ dokumentu, který přináší intimní pohled do života jednoho z největších francouzských umělců a ukazuje také jeho vztahy s přáteli včetně Franka Sinatry, Édith Piaf, Charlese Treneta a Brigitte Bardot.

Více informací nalzeneta na stránkách festivalu.

Naše spolupráce

OHLÉDNUTÍ ZA 22. ROČNÍKEM

Hlavní programovou osu festivalu tvořilo dvanáct předpremiérových titulů, jimž vévodil výrazný snímek Portrét dívky v plamenech režisérky Celine Sciammy uvedený v hlavní sekci loňského festivalu v Cannes. Dalším výrazným předpremiérovým titulem byl thriller Arnauda Desplechina Slitování, uvedený rovněž v hlavní soutěži v Cannes. Na programu byl také nový snímek režisérky Anne Fontaine Bílá jako padlý sníh s Isabelle Huppert v hlavní roli. Loňská předpremiérová sekce, která přinesla neobvykle silné zastoupení režisérek, nabídla  film Rebeccy Zlotowski Bezstarostná dívka, uvedený v Cannes v sekci Quinzaine des realisateurs, či erotikou prodchané dobové milostné drama Curiosa debutující režisérky Lou Jeunet.

Festival potěšil rovněž milovníky poetiky francouzského kreslíře Jean-Jacquese Sempeho, slavného spoluautora Mikulášových patálií. Diváci si vychutnali  komedii Raoul Taburin, která byla filmovou adaptací stejnojmenného komiksu tohoto tvůrce, či obnovenou premiéru kultovního snímku klasika francouzské kinematografie Alaina Resnaise Loni v Marienbadu.