- KB Rádce
- Bez čeho se neobejdete
- Cestovní pojištění: jak vybrat takové, které vám sedne
Cestovní pojištění: jak vybrat takové, které vám sedne
Cestovní pojištění je základem každé dovolené. Nabídka na trhu je rozsáhlá a vhodný výběr závisí mimo jiné na tom, jak často cestujete, s kým jedete, kam chcete vyrazit nebo jestli preferujete aktivní či odpočinkovou dovolenou. Přečtěte si, jaké možnosti máte a jak vybrat pojištění, které sedne přímo vám.
Pokud cestujete jen jednou za rok na dovolenou, jednorázové pojištění je dobrou volbou. Platíte za konkrétní časové období a pokud dojde k nemilé události, jste kryti. Obvykle ho velmi snadno sjednáte online.
Jestliže za hranice vyjíždíte aspoň 2x ročně, poohlédněte se po dlouhodobém cestovním pojištění. Platí po celý rok na všechny zahraniční cesty (obvykle do délky 90 dní). Pokryje tedy nejen všechny vaše dovolené, ale také návštěvy známých, nákupy v sousedních zemích, několikatýdenní studijní pobyt nebo pracovní výjezd.
Dlouhodobé cestovní pojištění vás v součtu vyjde levněji než několik jednorázových za rok. A navíc ještě ušetříte starosti – na pojištění nebudete muset pořád myslet.
Koupíte ho samostatně u různých pojišťoven nebo se podívejte, jestli dlouhodobé cestovko nenabízí vaše banka k platební kartě.
Cíl vaší cesty hraje při výběru pojištění důležitou roli. Ovlivní jeho cenu a je důležité zvolit dostatečnou výši limitů, aby pokryly případné náklady na zdravotní péči v dané zemi.
Jestliže jedete do tradičních dovolenkových destinací, jako je Španělsko, Chorvatsko nebo Řecko, případně do dalších zemí Evropské unie, poskytnou vám neodkladnou zdravotní péči za stejných podmínek jako svým občanům.
Pokud je u nich ošetření zdarma, bude zdarma i pro vás. Pokud mají péči placenou nebo se spoluúčastí, bude se týkat i vás. To samo o sobě už ale může být dražší než si pořídit cestovní pojištění, které by vám případné poplatky uhradilo.
Navíc třeba převoz zpět domů, poplatky za hospitalizaci nebo záchranné akce vám běžné zdravotní pojištění nepokryje. Proto se cestovní pojištění vyplatí i při cestách po EU. Samozřejmostí je při cestování mimo EU.
Není tajemstvím, že například v USA nebo Kanadě je zdravotní péče velmi drahá. Pokud se tam chystáte, ujistěte se, že vaše pojištění má dostatečně vysoké limity, které náklady na ošetření pokryjí. I běžné úkony mohou stát mnohonásobně více než u nás a bez cestovního pojištění se můžete poměrně snadno zadlužit.
Některé země dokonce cestovní pojištění vyžadují jako podmínku ke vstupu nebo udělení víza. Patří mezi ně například Kuba nebo Katar.
Jestliže cestujete se svou rodinou, velmi snadno sjednáte pojištění pro všechny online. I dlouhodobé pojištění může krýt i vaše blízké, ať už ho máte samostatně, nebo k platební kartě.
Dejte si pozor, na koho přesně se vaše pojištění vztahuje a jak fungují limity, tedy jestli platí pro každého pojištěného zvlášť, nebo se sčítají a částky platí celkově pro všechny.
Podle plánu vaší cesty vám může stačit jednodušší pojištění, které kryje léčebné výlohy, asistenci, storno zájezdu apod. Při dobrodružnějším itineráři se vám vyplatí širší krytí nebo připojištění.
Pokud se v zahraničí chystáte provozovat rizikové sporty, jako je například horolezectví, potápění nebo lyžování, zkontrolujte si, že ho vaše pojištění pokrývá a za jakých podmínek. Pojištění například může limitovat hloubku, do které se smíte potápět, jak vysoko můžete vylézt na horách nebo na jak náročnou ferratu se můžete vydat.
Pojistit si můžete i extrémní sporty, mezi kterými obvykle najdete třeba skoky padákem, bungee jumping nebo freeride lyžování. Počítejte s tím, že takové pojištění bude dražší, protože extrémní sporty představují vyšší riziko úrazu než odpočinková dovolená na pláži.
Vždy se ujistěte, jestli vybrané pojištění kryje aktivitu, na kterou se chystáte, protože jednotlivé pojišťovny mohou mít různou klasifikaci sportů, podmínky a rozsah krytí.
Ať už vám stačí příruční batoh a pár věcí na převlečení, nebo třeba rádi fotíte a vezete s sebou drahé vybavení, ztráta nebo krádež věcí je vždycky komplikace. Obzvlášť, když přijdete třeba o peněženku nebo platební kartu a ztratíte tak přístup ke svým financím.
Podívejte se, co pokrývá vaše cestovní pojištění nebo jiná pojištění, která máte. Pakliže vaše osobní věci ještě pojištěné nejsou, zvažte, jestli by se vám takové pojištění také nehodilo – a to nejen při cestování.