Bankovní identita je vlastně průkaz totožnosti, taková digitální občanka. Je to snadný a rychlý způsob, jak ověřit, že vy jste opravdu vy. Pokud používáte internetové bankovnictví, už ji vlastně máte. Než jste přihlašovací údaje dostali, banka ověřovala vaši totožnost pomocí vašich osobních dokladů. Díky tomu si spojí, že pod určitými údaji se přihlašujete vy, rozpozná vaši bankovní identitu. A tu můžete využít k identifikaci ve státní a soukromé sféře.

Co je bankovní identita

Díky bankovní identitě se přihlásíte i podepíšete dokumenty

Bankovní identita neslouží jen k přihlašování do internetového bankovnictví. Můžete díky ní komunikovat se státní správou a postupně i soukromými společnostmi, které ji budou chtít využít. Mohou to být například různé e-shopy, operátoři, pojišťovny, poskytovatelé elektřiny a další společnosti, které mají svou klientskou zónu, do které se jejich zákazníci přihlašují.

Bankovní identita navíc nabídne také elektronické podepisování dokumentů či předvyplňování formulářů.

Pomůže digitalizaci a zjednodušení procesů, ve kterých je v současnosti zapotřebí vaše přítomnost kvůli prokázání totožnosti. V budoucnu vám tedy může ušetřit osobní návštěvy úřadů, papírování a další pochůzky.

Bankovní identita se jako elektronická identifikace používá například ve skandinávských zemích už roky. Ve Švédsku ji aktivně využívá k online přihlašování a podepisování 8 milionů uživatelů.
 

Proč bankovní identita

V Česku už několik způsobů digitální identifikace i elektronický podpis existuje. Patří mezi ně například občanský průkaz s čipem, datové schránky, mojeID nebo NIA ID. Možná vás tedy napadne, k čemu bude dobrý další.

Nevýhodou stávajících řešení je, že jednotlivě nepokrývají tolik služeb, kolik bude možné s bankovní identitou. Někdy bývají zpoplatněné, musíte si k nim zařizovat přístup a naučit se je používat. Navíc počet uživatelů je relativně nízký, a tím pádem je stále nízká i úroveň digitalizace státní správy a dalších služeb.

člověk opisující informace do počítače z mobilního telefonu

Naproti tomu bankovní identita vám otevře digitální dveře ke službám ve veřejném i soukromém sektoru. Je zdarma, a pokud stejně jako 5,5 milionu Čechů používáte internetové bankovnictví, už ji máte a víte, jak ji ovládat.

Hned se spuštěním tedy služba získala miliony potenciálních uživatelů, kteří budou mít snadný přístup k online komunikaci s úřady a dalšími společnostmi, které se zapojí. 

Vysoký počet uživatelů bude zároveň motivací k vylepšování a dalšímu rozšiřování digitalizovaných služeb.

Výhody bankovní identity

  • Vaše digitální já

Ve fyzickém světě můžete k ověření vaší identity použít občanku nebo cestovní pas. V tom digitálním vám k tomu poslouží bankovní identita.

  • Elektronický podpis

S bankovní identitou k podpisu dokumentů nepotřebujete propisku a papíry. Podepíšete je online a nebudete muset tak často chodit po úřadech (a dalších společnostech státní i soukromé sféry) nebo dokumenty posílat poštou. Bankovní identita splňuje oficiální požadavky na elektronický podpis podle nařízení eIDAS.

  • Jedno přihlašování pro mnoho služeb

V budoucnu bude možné se díky bankovní identitě přihlašovat nejen do internetového bankovnictví, ale i na portály státní správy, do e-shopů a dalších webů, které mají klientskou zónu. Vše stejnou metodou přihlašování, stejnými přihlašovacími údaji.

  • Vaše údaje v bezpečí

Přihlašování a identifikace je ochráněna a zabezpečena na stejně vysoké úrovni jako vaše peníze v bance. Zároveň banka ověřuje vaše údaje sama a nesdílí je žádné třetí straně. Pouze jí potvrdí vaši totožnost, a to vždy jen s vaším souhlasem.

  • Zdarma pro všechny

Svou bankovní identitu můžete používat k prokázání totožnosti a podepisování zdarma, a to nejen přímo u vaší banky, ale i u dalších společností a úřadů, které budou do služby zapojeny.

ruce na počítači v pozadí obrázek visacího zámku

Jak bankovní identita funguje
 

Funguje stejně jako přihlašování do vašeho internetového bankovnictví bez ohledu na metodu, kterou používáte (může to být např. klíč v mobilu, kombinace bezpečnostního hesla a SMS). Tím se bance identifikujete.

Banka následně vaši identitu potvrdí, a to pouze těm subjektům, u kterých o to požádáte a dáte k tomu svůj souhlas. Vždy budete vědět, komu a za jakým účelem se chystáte svou totožnost poskytnout.

Vaše údaje se zároveň k žádné třetí straně nedostanou, banka je s nikým sdílet nesmí.

Kdo může bankovní identitu poskytovat

Každá banka, která chce bankovní identitu nabídnout i k jiným službám kromě vlastního internetového bankovnictví, musí nechat své technické řešení akreditovat u Ministerstva vnitra ČR.

Zapojit se může kterákoli, jež získá potřebnou akreditaci a stane se tak tzv. poskytovatelem elektronické identity. Většina českých bank včetně Komerčky službu spustila během prvního pololetí 2021.

Bankovní identitu už můžete využívat k identifikaci a službám na Portálu občana (např. získat výpis z rejstříku trestů, vyřídit živnostenské oprávnění, požádat o potvrzení bezdlužnosti atd.). Postupně se přidávají i služby nabízené soukromými společnostmi.