Jeden způsob pro ověření totožnosti a přihlašování do banky pro potvrzování plateb, pro veřejnou správu a komerční poskytovatele digitálních služeb

K ČEMU SE HODÍ?

Bankovní identita KB slouží jako digitální občanský průkaz a zdroj osobních údajů, kterými prokazujete svoji totožnost v digitálním prostředí. Kromě banky ji využijete i pro přihlášení ke komerčním službám nebo portálům veřejné správy.

Veřejná a státní správa

  • Podání daňového přiznání na finanční úřad
  • Stažení výpisu z trestního rejstříku
  • Získání receptu na léky z aplikace eRecept
  • Nahlédnutí do bodového hodnocení řidiče

Samoobslužné portály, e-shopy a další služby

  • Změna tarifu elektřiny, výše záloh nebo přechod k jinému dodavateli energií
  • Nákup nového tarifu a mobilního telefonu u operátora včetně podpisu smlouvy
  • Online sjednání smlouvy o stavebním spoření
  • Online přechod k jiné bance

KTERÉ SLUŽBY UŽ MOHU VYUŽÍVAT?

Pomocí Bankovní identity KB budete moci nejdříve používat veřejné služby a služby státu prostřednictvím Portálu občana.
Přehled aktuálně dostupných poskytovatelů státních a veřejných služeb naleznete na: https://info.eidentita.cz/sep/
Tyto služby pro vás budou dostupné v první polovině března 2021.

Do komerčních služeb se Bankovní identitou KB budete moci začít přihlašovat a ověřovat v nich svou totožnost od června 2021. Seznam poskytovatelů služeb zde budeme pravidelně aktualizovat.

Nejčastější otázky

Pokud máte přístup do internetového bankovnictví MojeBanka, tak máte Bankovní identitu KB automaticky. Bankovní identita KB je soubor vašich osobních bezpečnostních údajů pro přihlašování do internetového bankovnictví. Pokud přístup do internetového bankovnictví nemáte, nebo nevíte, jak se přihlásit, stavte se na jakékoli pobočce, kde vám ho obratem zařídíme a vše vysvětlíme.

Ano, oboje můžete jednoduše vypnout a znovu zapnout v nastavení vašich identitních služeb a bezpečnostních metod v aplikaci MůjProfil. Zde také zjistíte, k jaké protistraně a kdy jste se svou Bankovní identitou KB hlásili nebo ověřovali svou totožnost.

Použít můžete všechny bezpečnostní metody, které vám KB nabízí a které jste si aktivovali – KB Klíč, Heslo a SMS kód, certifikát na čipové kartě. Funkční je i certifikát uložený v souboru (od 17. dubna 2019 této metodě už neprodlužujeme platnost).

Vaše Bankovní identita KB se tím, že ji budete moci používat pro přihlášení k vnějším digitálním službám, stává vaším digitálním průkazem totožnosti. Vaším digitálním občanským průkazem. Buďte tedy při jejím použití vždy stejně obezřetní jako při použití vašeho klasického občanského průkazu.

Na přímém využití vaší identity ve službách mimo banku se z pohledu uživatele nic nemění. Jednoduše zadáte své přihlašovací jméno, použijete KB Klíč nebo zadáte heslo s kódem z příchozí SMS, příp. zadáte PIN k vašemu certifikátu. Vždy budete předem informováni o tom, jaké vaše osobní údaje mimo banku předáváme a můžete tak proces včas přerušit, nebudete-li s tím souhlasit. A samozřejmě nadále platí dodržování našeho Desatera bezpečnosti.

I když budete při ověřování svou Bankovní identitou KB používat stejné ověřovací údaje jako využíváte pro přihlašování do internetového bankovnictví, informace o vašich finančních produktech se k protistraně nikdy nedostanou.

Další odkazy

Portál občana

Komunikujte s veřejnou správou elektronicky.

Poskytovatelé služeb veřejné správy

Seznam služeb veřejné správy, které můžete vyřídit s Bankovní identitou KB.

Bankovní identita pro firmy

Jak využít bankovní identitu na úrovni firmy

Bankovní identita, a.s.

Odkaz na oficiální stránky služby BankID

Byla pro vás tato odpověď užitečná?


Aktualizováno: 28. 06. 2021

2022 z Vás označilo za užitečné