Desatero bezpečnosti

Desatero bezpečnosti je jednoduchý přehled opatření a zásad, které si ovšem nestačí jen přečíst. Abyste byli na internetu dostatečně chráněni, musíte je mít pod kůží. Musíte je mít každý den před očima a chovat se podle nich.

Desatero, které
vás ochrání

Deset bezpečnostních
přikázání

Nestačí si je přečíst, musíte je mít pod kůží.

1.

Budeš navštěvovat pouze známé stránky a stahovat jen to, co znáš.

TIP
Vždy, když se dostanete na nějakou stránku, ověřte si, že sedí její doména s obsahem. Nestahujte a nespouštějte soubory s neznámým obsahem. Do chytrého telefonu stahujte pouze aplikace z oficiálních zdrojů (Google Play, Apple Store, Windows Phone Store).

2.

Používat budeš bezpečná hesla a svoje PIN budeš důsledně chránit.

TIP
Zvolte si kombinaci velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků (tečka, vykřičník, otazník). Bezpečné heslo má mít nejméně 8 znaků. PIN si nepište na papírky, ani do mobilu.

 

3.

Nebudeš otevírat e‑maily od neznámých adresátů nebo zprávy s podezřelým názvem. Nad obsahem a důvěryhodností sdělení přemýšlet budeš.

4.

Nezadáš citlivé údaje jen proto, že ti někdo napsal e‑mail. Nebudeš klikat na odkazy v podezřelých nevyžádaných e‑mailech.

TIP
Nikdy nepodlehněte žádným argumentům. Banka, policie ani nejbližší rodinní příslušníci nemají právo tyto údaje znát.

5.

Když budeš potřebovat přímé bankovnictví, pouze svůj počítač nebo mobil používat budeš. Pouze své vlastní otisky prstů do mobilu vložíš.

6.

Chránit svůj certifikát k přímému bankovnictví budeš a nikdy neponecháš certifikát na USB disku bez dozoru. Nikdy jej nikomu nedáš a nepošleš.

7.

Budeš poctivě sledovat historii svého přihlašování do přímého bankovnictví. Zasílat zprávy z přímého bankovnictví si necháš.

TIP
Nastavte si zasílání zpráv, které vás budou informovat o veškerých platbách provedených z vašeho účtu nebo platební karty. Vše snadno zvládnete v internetovém bankovnictví MojeBanka nebo na pobočce.

8.

Programy, které ochrání počítač, budeš používat. Hlavně antivirový program, popř. Trusteer Rapport.

TIP
Trusteer Rapport je doplněk internetového prohlížeče, který je speciálně určený na ochranu finančních institucí. Včas vás upozorní na podvržené stránky (phishing) a ochrání vaše hesla před zneužitím.

9.

Pravidelně budeš aktualizovat operační systém, prohlížeč a veškeré programy. Pouze legálně pořízené programy a systémy využívat budeš.

10.

V případě problémů zavoláš ihned na Klientskou linku +420 955 551 556.