Jak chránit platební kartu

Hlídejte si PIN a z podezřelých bankomatů peníze nevybírejte

Chraňte svůj PIN, nedejte nikomu šanci dívat se vám přes rameno, když zadáváte PIN.
Chraňte svůj PIN, nedejte nikomu šanci dívat se vám přes rameno, když zadáváte PIN.
Při zadávání PIN zakrývejte volnou rukou klávesnici. Tento způsob ochrany je jednoduchý a účinný.
Při zadávání PIN zakrývejte volnou rukou klávesnici. Tento způsob ochrany je jednoduchý a účinný.
Pokud je na bankomatu cokoli podezřelého (vypadá jinak, jsou na něm stopy lepidla apod.), transakci zrušte a okamžitě kontaktujte Klientskou linku pro Platební karty +420 955 512 230.
Pokud je na bankomatu cokoli podezřelého (vypadá jinak, jsou na něm stopy lepidla apod.), transakci zrušte a okamžitě kontaktujte Klientskou linku pro Platební karty +420 955 512 230.
Dávejte pozor na cizí osoby, které se kolem bankomatu pohybují. Pokud vám někdo nabízí pomoc, nenechte se vyvést z míry a této osobě svůj PIN nesdělujte.
Dávejte pozor na cizí osoby, které se kolem bankomatu pohybují. Pokud vám někdo nabízí pomoc, nenechte se vyvést z míry a této osobě svůj PIN nesdělujte.
Pokud je to možné, používejte bankomaty, které znáte.
Pokud je to možné, používejte bankomaty, které znáte.
Držte svůj PIN v tajnosti. Nikdo není oprávněn požadovat od vás PIN, nesmí jej znát ani banka či policie.
Držte svůj PIN v tajnosti. Nikdo není oprávněn požadovat od vás PIN, nesmí jej znát ani banka či policie.
Pravidelně sledujte pohyb na svém účtu a v případě nesrovnalostí kontaktujte +420 955 512 230.
Pravidelně sledujte pohyb na svém účtu a v případě nesrovnalostí kontaktujte +420 955 512 230.

Přehled hrozeb

Skimming u bankomatů

Skimming znamená nelegální kopírování magnetického proužku na platební kartě. Se získanými daty lze pak vyrobit padělky karty. Pokud se útočníkovi podaří odečíst i zadávaný PIN, má všechno potřebné k tomu, aby mohl kartu zneužít.

Jak to vypadá?

Pachatel nainstaluje do vkládacího otvoru na bankomatu čtecí zařízení. Pokud kartu vložíte, data z magnetického proužku jsou uložena. To však pachateli nestačí, potřebuje ještě vědět vaše heslo. K tomu většinou používá kameru, která je nastavena tak, aby zabírala plochu klávesnice. Ještě rafinovanějším způsobem je falešná klávesnice, která PIN zaznamená.

Co dělat

Vždy dodržujte jednoduché pravidlo – zakryjte rukou klávesnici, když zadáváte PIN. Před většinou útoků vás to spolehlivě ochrání.

Skimming u obchodníků

Kartu v tomto případě vezme do ruky obsluha a ta ji okopíruje v ruční čtečce, případně je karta okopírována v upraveném terminálu.

Co dělat

Nespouštějte svoji kartu z očí, nedovolte obsluze s vaší kartou kamkoli odejít, chraňte svůj PIN zakrýváním klávesnice.

Zadržení hotovosti

V tomto případě pachatelé používají velice jednoduchý trik. Přes výdejní otvor, odkud jsou vydávány peníze, nainstalují lištu s oboustrannou lepicí páskou. Lišta pochopitelně vypadá jako součást bankomatu.

Při výběru hotovosti pak čekáte na hotovost, ale bankovky se neobjeví, i když bankomat hlásí, že hotovost byla vydána. Zřejmě to po chvíli vzdáte a odejdete. V té chvíli se objeví pachatel, který lištu odmontuje a s ní si odnáší i vaši hotovost.

Co dělat

Řiďte se pouze pokyny zobrazenými na obrazovce bankomatu. Pokud jste vyzváni k odebrání hotovosti, ale žádná nevyjela, důkladně zkontrolujte výdejní prostor.

V případě problémů okamžitě kontaktujte Klientskou linku KB +420 955 512 230.

Libanonská smyčka

Útočník v tomto případě nainstaluje do vstupu pro karty speciální blokovací zařízení, takže se karta v otvoru jednoduše zasekne. Útočník sleduje celou situaci, a když vidí, že panikaříte, rychle přiběhne a nabídne pomoc. Zmanipuluje vás k tomu, abyste PIN ještě jednou zadali. Karta se pochopitelně neobjeví a vy odejdete hledat pomoc. Útočník pak vyjme kartu i zařízení a odchází s vaší kartou a PIN, které si zapamatoval.

Co dělat

Řiďte se pouze pokyny zobrazenými na obrazovce bankomatu. Pokud Vám bankomat kartu nevrátí, okamžitě kontaktujte Klientskou linku KB +420 955 512 230.

Je-li to možné, od bankomatu neodcházejte.

Na co si dát pozor