Co je bankovní identita a kde ji využijete

Bankovní identita je něco jako digitální občanka. Je to snadný a rychlý způsob, jak ověřit, že vy jste opravdu vy. Pokud používáte internetové bankovnictví, už ji vlastně máte. Než jste přihlašovací údaje dostali, banka ověřovala vaši totožnost pomocí osobních dokladů. Díky tomu si spojí, že pod určitými údaji se přihlašujete vy, rozpozná vaši bankovní identitu. A s tou můžete třeba online podat daňové přiznání nebo požádat o příspěvky na úřadu práce.

Co je bankovní identita

Bankovní identita neslouží jen k přihlašování do internetového bankovnictví. Můžete díky ní komunikovat se státní správou a soukromými společnostmi, které ji využívají. Mohou to být například různé e-shopy, operátoři, pojišťovny, poskytovatelé elektřiny a další společnosti, které mají svou klientskou zónu, do které se jejich zákazníci přihlašují.

Pomáhá digitalizaci a zjednodušení procesů, ve kterých je jinak zapotřebí vaše přítomnost kvůli prokázání totožnosti. Může vám tedy ušetřit osobní návštěvy úřadů, papírování a další pochůzky.

bank ID

Bankovní identita začala v ČR fungovat ve 2021 a hned v prvním roce ji využilo 700 tisíc lidí. Většina se přihlásila k některé ze služeb státní správy.

Kde bankovní identitu využijete

Bankovní identitu už nabízí mnoho státních institucí. Na úřad osobně nemusíte, třeba když žádáte o podporu v nezaměstnanosti, zakládáte živnost nebo podáváte daňové přiznání.

Bankovní identita ve státní správě

 • Portál občana: kontrola platnosti dokladů, obnovení řidičáku, bodové hodnocení řidičů, založení nebo změna živnosti, výpis z rejstříku trestů, podpis ePetice
 • Česká správa sociálního zabezpečení: podání přehledu o příjmech a výdajích OSVČ, informace o zaplacených zálohách na důchodové pojištění OSVČ
 • Moje daně: vyplnění a podání daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob, dani z nemovitých věcí nebo dani z přidané hodnoty, kontrola stavu vašeho daňového účtu
 • Úřad práce ČR: žádost o podporu v nezaměstnanosti, o rodičovský příspěvek a další dávky nebo podání žádosti o zprostředkování zaměstnání
 • Očkovací portál: stažení certifikátu o očkování, testu nebo prodělané nemoci
 • Aplikace eRecept: seznam vydaných i nevydaných léků, chystá se přehled o absolvovaném očkování


Přibývají i soukromé společnosti, které vám na svých portálech umožňují se přihlásit bankovní identitou nebo podepsat smlouvu. Jde například o firmy z oblasti energií, financí, pojišťovny a různé obchody.

Proč bankovní identita

V Česku už několik způsobů digitální identifikace i elektronický podpis existuje. Patří mezi ně například občanský průkaz s čipem, datové schránky, mojeID nebo NIA ID. Možná vás tedy napadne, k čemu bude dobrý další.

Nevýhodou stávajících řešení je, že jednotlivě nepokrývají tolik služeb, kolik bude možné s bankovní identitou. Někdy bývají zpoplatněné, musíte si k nim zařizovat přístup a naučit se je používat.

Naproti tomu bankovní identita vám otevře digitální dveře ke službám ve veřejném i soukromém sektoru. Je zdarma, a pokud stejně jako 5,5 milionu Čechů používáte internetové bankovnictví, už ji máte a víte, jak ji ovládat.

bank ID vyhody

Hned se spuštěním tedy služba získala miliony potenciálních uživatelů, kteří budou mít snadný přístup k online komunikaci s úřady a dalšími společnostmi, které se zapojí.

Vysoký počet uživatelů bude zároveň motivací k vylepšování a dalšímu rozšiřování digitalizovaných služeb.

Výhody bankovní identity

 • Vaše digitální já
  Ve fyzickém světě můžete k ověření vaší identity použít občanku nebo cestovní pas. V tom digitálním vám k tomu poslouží bankovní identita.
 • Elektronický podpis
  S bankovní identitou k podpisu dokumentů nepotřebujete propisku a papíry. Podepíšete je online a nebudete muset tak často chodit po úřadech (a dalších společnostech státní i soukromé sféry) nebo dokumenty posílat poštou. Bankovní identita splňuje oficiální požadavky na elektronický podpis podle nařízení eIDAS.
 • Jedno přihlašování pro mnoho služeb
  V budoucnu bude možné se díky bankovní identitě přihlašovat nejen do internetového bankovnictví, ale i na portály státní správy, do e-shopů a dalších webů, které mají klientskou zónu. Vše stejnou metodou přihlašování, stejnými přihlašovacími údaji.
 • Vaše údaje v bezpečí
  Přihlašování a identifikace je ochráněna a zabezpečena na stejně vysoké úrovni jako vaše peníze v bance. Zároveň banka ověřuje vaše údaje sama a nesdílí je žádné třetí straně. Pouze jí potvrdí vaši totožnost, a to vždy jen s vaším souhlasem.
 • Zdarma pro všechny
  Svou bankovní identitu můžete používat k prokázání totožnosti a podepisování zdarma, a to nejen přímo u vaší banky, ale i u dalších společností a úřadů, které budou do služby zapojeny.

Jak bankovní identita funguje

Funguje stejně jako přihlašování do vašeho internetového bankovnictví bez ohledu na metodu, kterou používáte (může to být např. klíč v mobilu, kombinace bezpečnostního hesla a SMS). Tím se bance identifikujete.

Banka následně vaši identitu potvrdí, a to pouze těm subjektům, u kterých o to požádáte a dáte k tomu svůj souhlas. Vždy budete vědět, komu a za jakým účelem se chystáte svou totožnost poskytnout.

Vaše údaje se zároveň k žádné třetí straně nedostanou, banka je s nikým sdílet nesmí.

bank ID security