Jak na cestách nezůstat bez peněz a bez pomoci

Praktický návod, jak při cestě do zahraničí předejít nepříjemnostem

O cílové destinaci se dobře informujte

Dobrá příprava na cestu do zahraničí i obezřetné chování během cesty samotné vám může ušetřit mnoho starostí a ve výsledku hlavně peněz. Proto jsme pro vás dali dohromady ty nejdůležitější rady ohledně cestovního pojištění, karet a nastavení účtu i plateb v zahraničí.

V první řadě si zjistěte, jaká je situace v cílové zemi v souvislosti s onemocněním COVID-19. Aktuální informace a doporučení naleznete na stránkách MZV ČR.

KB radce cestovani

Sjednejte si dobré cestovní pojištění

Ověřte si, zda jste držitelem platební karty, ke které máte sjednané i cestovní pojištění. To můžete zjistit v mobilní bance nebo internetovém bankovnictví MojeBanka, případně telefonátem na klientskou linku +420 800 521 521.

Pokud cestovní pojištění nemáte a necestujete moc často, sjednejte si jednorázové cestovní pojištění. KB ho nabízí s krytím až do 5 mil. Kč, a pokud jste naším klientem, vše vyřídíte během pár kliků online přímo v aplikaci Mobilní banka nebo na webu KB.

Pokud cestujete mimo ČR pravidelně, určitě se vyplatí sjednat si cestovní pojištění k vaší platební kartě. S ním budete pojištěni stále a na všech svých cestách. Více informací najdete na našich stránkách o cestovním pojištění ke kartám, kde jsme pro vás připravili přehled nejčastějších dotazů o našem cestovním pojištěním v souvislosti s COVID 19.

Nastavte si účet, kartu i aplikace tak, aby odpovídaly potřebám na cestách

Zjistěte si, co všechno umí vaše platební karty. Některé typy karet vám zajistí vstupy do letištních salonků, poskytnou cestovní pojištění anebo nabízejí nouzové asistenční služby. Zkontrolujte si platnost karty. Je-li třeba, novou kartu vám dokážeme vyrobit expresně za 1–2 dny a vyzvednout si ji můžete nonstop v lokalitě nedaleko Letiště Václava Havla.

Zvažte nastavení limitů na kartě. Plánujete-li si dovolenou pořádně užít, raději si v internetovém bankovnictví MojeBanka navyšte svůj limit na kartě, ať vás nic neomezuje. Limit je týdenní a obnovuje se vždy z neděle na pondělí. Nainstalujte si do svého mobilu aplikaci KB Mobilní banka, ať máte své účty a karty stále pod kontrolou.

Zvažte, zda si nezařídit pojištění karty proti ztrátě nebo odcizení – pojištění Merlin. Vztahuje se také na osobní věci, které vám s kartou ukradli (např. klíče, mobil, peněženka apod.), nebo na transakce, které někdo neoprávněně provedl Vašíkartou s použitím správného PIN kódu.

Zjistěte si, jak je to v cíli vaší cesty s platbami kartou
a bankomaty

Hledání  bankomatu v neznámém městě nemusí být celodenní bojovka. Nejbližší bankomat ve svém okolí najdete v mobilu pomocí ATM lokátoru. Držitelé VISA karet mohou hledat na stránkách VISA a držitelé karet MasterCard naleznou bankomaty na stránkách MasterCard.

Některé bankomaty v zahraničí mohou účtovat poplatky za použití ze strany správce bankomatu a jejich výše se může značně lišit. Proto hledejte bankomaty označené jako „no fee“ nebo „free of charge“, ty by měly být bez poplatku. Mějte u sebe vždy drobné bankovky a mince v měně daného státu, pokud by někde nešlo platit kartou, např. v úschovně, na toaletách nebo v občerstvení. Vyberte si před cestou hotovost ve směnárně u nás v pobočce. Aktuální kurz si můžete ověřit také v kurzovním lístku.

Buďte ostražití při směně peněz v zahraničí. Platba kartou a výběr hotovosti v cizině vás vyjde určitě levněji než nevýhodný kurz ve směnárně. Pokud si v zahraničí budete moci vybrat, jestli chcete platit kartou v místní měně, nebo v korunách, vždycky zvolte místní měnu. Díky tomuto jednoduchému triku ušetříte, protože kurz nastavený samotným obchodníkem bývá méně výhodný.

Chcete si půjčit auto? Většina provozoven požaduje po klientech kreditní kartu, aby mohli složit zálohu. S kreditní kartou zaplatí zálohu banka a vy peníze vrátíte klidně až po skončení dovolené. A pokud stihnete částku splatit v bezúročném období, vyhnete se úrokům.

Uložte si číslo nonstop Podpory karet KB (+420 955 512 230) do svého telefonu. Obrátit se na ni můžete například v případě odcizení platební karty. Kartu vám pomůžeme zablokovat a umíme zařídit i zaslání náhradní karty na místo, kde se právě nacházíte.

Jednorázové cestovní pojištění

Jednorázové cestovní pojištění

Pojistěte se během pár minut online a se slevou 20 %
Pojištění karet Merlin

Pojištění karet Merlin

Pojištění karet proti zneužití
v případě ztráty či krádeže