Jak napsat životopis

Životopis je souhrn vašich pracovních zkušeností, vzdělání, dovedností a zájmů. Snadno ho sestavíte sami na počítači nebo online. Životopis by měl být přehledně strukturovaný a ne příliš dlouhý. Jedna, maximálně dvě strany o vás řeknou vše potřebné. Podívejte se, jak napsat životopis tak, aby personalisty zaujal a posloužil jako vstupenka na pracovní pohovor.

Životopis, neboli CV (z latinského curriculum vitae) je souhrn vašich zkušeností, vědomostí a dovedností. Říkáte jím, kdo jste a co umíte. Je to vaše vizitka při hledání práce. Životopis by měl být přehledný, aby v něm personalisté zjistili vše potřebné během několika vteřin. Uvádějte pouze základní údaje a nezahlcujte přílišným množstvím textu.

Kde životopis vytvoříte

Životopis si snadno vytvoříte sami na počítači. Využít můžete různé šablony přímo určené k tomuto účelu. Nemusíte se jich ale skálopevně držet, vlastní inovace se vždy cení. Existují také stránky, kde si můžete životopis sestavit online a potom si ho stáhnout.

Úvod

Přestože je životopis dokument s jasně danou strukturou, nebojte se ji trochu narušit a odlišit se tak od ostatních uchazečů. Kontaktní údaje můžete doplnit jednou či dvěma větami o sobě. Personalistům tak umožníte vytvořit si o vás bližší obrázek.

zivotopis jak vytvorit
Do kontaktních údajů uveďte:
  • jméno a příjmení
  • telefon
  • e-mail
  • případně adresu na Skype, Zoom a podobné aplikace
Nemusíte uvádět:
  • státní příslušnost
  • rodinný stav
  • datum narození
  • adresu

Fotka

Životopis je vždy dobré doplnit fotografií. Vhodné místo pro ni je vpravo nebo vlevo nahoře, hned vedle kontaktních údajů. Fotografie umožní personalistům spojit si váš životopis s konkrétním obličejem, což se může hodit, pokud se hlásíte na pozici, kde je velký přetlak.

Na fotku se oblékněte tak, jako byste šli na pohovor. Pozadí by mělo být jednolité a nerušivé. Zapomeňte na snímky z dovolené nebo z hospody s přáteli. Nemusíte chodit k profesionálnímu fotografovi. Dobrou fotku pořídíte i sami doma s pomocí samospouště.

Pracovní zkušenosti

Tahle část zajímá personalisty nejvíc. Pracovní zkušenosti uveďte zpětně chronologicky, tedy od nejnovější práce po nejstarší. Vybrané zkušenosti by měly být relevantní k pozici, na kterou se hlásíte, nemusíte zmiňovat každý přivýdělek nebo brigádu. Pokud však něco vynecháte, dejte si pozor, abyste mezi jednotlivými časovými údaji neměli hluchá místa. Právě na ně se vás na pohovoru pravděpodobně zeptají.

Ke každé pozici uveďte:

  • jméno zaměstnavatele
  • název pozice
  • místo výkonu práce
  • jak dlouho jste zde pracovali (měsíc a rok)
  • stručný popis, co přesně jste dělali


Využijte dobré vztahy, které máte se svými bývalými nadřízenými a uveďte je jako referenční osoby (jméno a telefonní číslo).

Jak napsatt zivotopis zkusenosti

Vzdělání

Personalisty zajímá pouze nejvyšší dosažené vzdělání. Zmínit můžete také případné doplňující kurzy, školení, studijní zahraniční pobyty apod.

Uveďte:

  • jméno školy a název studijního oboru
  • datum, kdy jste školu absolvovali
  • jak jste školu ukončili (maturitní vysvědčení, výuční list, bakalářský/magisterský diplom apod.)


Pokud jste čerstvý absolvent bez pracovních zkušeností, zmiňte v životopise případné zajímavé studijní projekty či aktivity ve studentských organizacích. Uveďte i zkušenosti z brigád a připojte případné hodnocení vašeho zaměstnavatele.

Schopnosti a dovednosti

Hodí se uvést:

  • jazykové znalosti (úroveň uveďte podle evropského referenčního rámce pro jazyky)
  • certifikáty z jazykových zkoušek
  • IT certifikáty
  • řidičský průkaz
  • počítačové znalosti – uvádějte pouze ty, které nejsou tak obvyklé a odliší vás od jiných kandidátů (např. pokud umíte dobře pracovat s nějakým konkrétním softwarem, máte pokročilé znalosti Excelu, ovládáte nějaký programovací jazyk apod.)
životopis C

Do životopisu můžete napsat i o svých zájmech. Vyberte ty relevantní k dané pozici. Myslete na to, že zájmy napoví hodně o vaší osobnosti – kolektivní sporty například značí týmového hráče, kreativní činnosti napoví, že jste tvůrčí osobnost a pokud rádi trávíte čas sólo aktivitami, naznačíte tím, že umíte pracovat samostatně.

Co do životopisu nepsat

Nikomu není nic do vašeho zdravotního stavu, počtu dětí, rodinného stavu nebo náboženského vyznání. Tyto informace nemáte povinnost nikde uvádět a ani do životopisu nepatří. Nehodí se ani uvádět vaše představy o platu, na toto téma se pobavíte až na pohovoru.

Co s životopisem dál

Zkontrolujte si, že v něm nemáte gramatické chyby, vše je srozumitelné a čte se plynule. Dobrý nápad je dát životopis před odesláním přečíst někomu jinému. Víc očí víc vidí a byla by škoda nechat si zkazit dojem překlepem nebo hrubkou.

Ideální délka životopisu je jedna A4, maximálně dvě. Ujistěte se, že text ve verzi pro tisk nikde nepřetéká a písmo je snadno čitelné. Když se vám informace nevejdou na stránku, radši něco vynechte, než abyste zmenšovali písmo.

Životopis se obvykle přikládá k e-mailu. Některé webové inzeráty obsahují formulář, přes který životopis (spolu s případnými dalšími soubory) vložíte. Soubor pojmenujte tak, aby bylo hned jasné, o co jde a kdo ho posílá – např. „CV_Jan_Novák“.

Jako životopis může také sloužit váš profil na profesní síti LinkedIn. Personalisté vás tak mohou sami oslovit, když uvidí, že splňujete požadavky na jimi hledanou pozici nebo je váš profil zaujme.