Do kdy a jak mohu zadat expresní platbu?

Do 14:30 v internetovém bankovnictví nebo do 13:00 na pobočce

Výši poplatku za expresní platbu najdete v Sazebníku

Jak mám postupovat?

Zadejte příkaz v internetovém bankovnictví nebo na pobočce

Expresní platbu zadáte pohodlně v aplikacích MojeBanka nebo Mobilní banka. Navštívit nás také můžete na pobočce, kde vám se zadáním rádi pomůžeme

Nezapomeňte přijít včas

Peníze se na účet příjemce připíšou ten samý pracovní den, pokud příkaz podáte nejpozději do 14:30 hodin v internetovém či mobilním bankovnictví nebo do 13:00 hodin na pobočce

Platbu správně označte

Pokud zadáváte příkaz s poradcem na pobočce, označte platbu jako „Super expres“

Co jsou to expresní platby?

  • Expresní platby jsou rychlé úhrady na účty příjemců v jiných bankách, které můžete zadávat přes internetové a mobilní bankovnictví v pracovní dny vždy do 14:30 hodin, resp. na pobočce v pracovní dny vždy do 13:00 hodin, a my je ten stejný den odešleme na účet banky příjemce.
  • Jsou dobrým řešením, když banka příjemce nepodporuje okamžité platby, nebo když posíláte sice platbu příjemci, jehož banka podporuje okamžité platby, ale potřebujete najednou převést více než 400 000 Kč.
  • Expresní platbou můžete poslat jakoukoli částku na účet příjemce v jakékoli bance v ČR. Expresní platby můžete posílat jako jednotlivé platby jednomu příjemci, ale využijete je i když posíláte peníze více příjemcům najednou a potřebujete, aby je dostali rychle – dají se totiž zadat i jako hromadné platby anebo je můžete také vyexportovat ze svého účetního systému a poslat v tzv. importu dávek.

Jaký je rozdíl mezi expresními a okamžitými platbami?

  • Expresní platby odesílají a přijímají všechny banky v ČR. Okamžité platby zatím přijímají jen vybrané banky.
  • Aby bylo u expresních plateb zaručeno připsání na účet příjemce ve stejný den, musíte zadat příkaz do určité hodiny, u nás je to do 14:30 hodin v internetovém a mobilním bankovnictví nebo do 13:00 hodin na pobočce. Expresní platby se navíc odesílají pouze v pracovní dny. Okamžité platby se zpracovávají nepřetržitě, můžete je tedy zadat kdykoli včetně víkendů a svátků a příjemce je hned uvidí na svém disponibilním zůstatku.
  • Expresní platby se posílají ke zpracování dávkově – to znamená, že se do platebního systému odešle vždy několik plateb najednou v půlhodinových až hodinových intervalech (ovšem jen v pracovní dny od 8:00 do 14:30). Okamžité platby se ke zpracování odesílají jednotlivě a zpracovávají se hned, proto je příjemce dostane rychleji.
  • Expresní platby se vyplatí podnikatelům, kteří posílají více úhrad najednou – dají se totiž zadat v importu dávek. Příkazy k okamžitým platbám můžete zadávat pouze jednotlivě.
  • Za okamžité platby si neúčtujeme žádný příplatek k základní ceně tuzemské úhrady. Za expresní platby se platí příplatek 100 Kč k základní ceně tuzemské úhrady (v závislosti na typu účtu, ze kterého úhradu odesíláte, je její cena buď 6 Kč nebo zdarma).
  • Okamžitou platbou můžete v jedné úhradě poslat maximálně 400 000 Kč, výše částky expresních plateb není omezena.
  • Expresní platby i okamžité platby jsou tuzemské úhrady v CZK, které se odesílají z korunových účtů do jiných tuzemských bank.