Podvodné e‑maily – phishing - 8. 7. 2016

Aktuálně jsme zaznamenali další vlnu podvodných e‑mailů směřující na klienty Komerční banky za účelem odcizení přihlašovacích údajů do internetového bankovnictví, které pak útočník použije pro zadání podvodných plateb. Důrazně vás varujeme před kliknutím na tento odkaz a zadáním jakýchkoliv přihlašovacích údajů. Komerční banka v žádném případě takovéto informace nikdy po klientech nevyžaduje.

8. 7. 2016 16:00

Důrazně vám doporučujeme neotevírat jakékoli e‑maily z neznámého zdroje. Kromě phishingových útoků, kde se z vás útočníci snaží pomocí podvržených stránek nebo odkazů vylákat důvěrná data a odcizit vaše prostředky se šíří i další hrozby jako například virus, který vám zablokuje veškerá data ve vašem PC a poté útočníci žádají výkupné, na základě kterého vám zašlou klíč k odšifrování vašich dat.

V případě, že jste výše uvedený e‑mail obdrželi nebo se setkali s jakýmkoli jiným podezřelým e‑mailem a otevřeli jej, případně klikli na odkaz v něm, neprodleně kontaktuje naši telefonní linku internetového bankovnictví +420 955 551 552 nebo nám napište na mojebanka@kb.cz.

Doporučujeme vám řídit se našimi bezpečnostními doporučeními uvedenými v Desateru bezpečnosti.

podvodný email
podvodný email

Jak se chránit:

  • Nikdy neodpovídejte na e‑mailové zprávy, ve kterých jsou vyžadovány vaše osobní, přihlašovací údaje (certifikáty, hesla, přihlašovací/autorizační SMS) nebo jste vyzýváni k jejich ověření, aktualizaci.
  • Neklikejte na odkazy v podezřelých e‑mailech.
  • Využívejte výhradně oficiální kontakty. Pro tyto účely nikdy nepoužívejte kontaktní informace zaslané e‑mailem nebo SMS zprávou.
  • Pokud nedopatřením zadáte své údaje do falešné žádosti, okamžitě kontaktujte call centrum a požádejte o zablokování internetového bankovnictví KB a o změnu přihlašovacích údajů.
  • Nainstalujte si nástroj Trusteer Rapport, který se zaměřuje na finanční malware.
  • Používejte aktualizovaný antivirový software.
  • Mějte vždy instalovanou nejnovější verzi internetového prohlížeče se zapnutou detekcí nebezpečných stránek.
  • Neklikejte na odkazy zaslané neznámými osobami.
  • Pomocí internetového prohlížeče ověřujte platnost certifikátu SSL – pravé internetové aplikace Komerční banky poznáte podle toho, že adresa v prohlížeči začíná na "https://" a nikoliv "http://". Navíc uvidíte v zeleném proužku potvrzení, že jde o stránku Komerční banky s důvěryhodným certifikátem.
MojeBanka screenshot