- KB Rádce
- Chytře na půjčky
- Co je kontokorent a jak funguje
Co je kontokorent a jak funguje
Kontokorent neboli povolený debet vám dovolí jít do minusu a díky tomu pokrýt výdaje, na které vám na účtu momentálně chybí vlastní peníze. Dobře vám poslouží jako finanční pojistka pro případ krátkodobého nedostatku financí, třeba když těsně před výplatou musíte dítěti zaplatit školu v přírodě nebo se vám rozbije pračka. Kontokorent vám bude užitečným pomocníkem, pokud víte, že dluh brzy uhradíte. Jestli peníze potřebujete dlouhodobě, povolený debet vhodný není, protože ho aspoň jednou za rok musíte dorovnat.
Kontokorent je vlastně typ úvěru. Když jste v minusu, využíváte peníze banky a tím si je od ní půjčujete. Banka vám možnost přečerpat účet nejprve musí schválit a podle vaší bonity vám také nastaví maximální výši povoleného debetu. Peníze z kontokorentu můžete použít na cokoli.
Jakmile ho máte jednou schválený, můžete ho využívat opakovaně a nemusíte žádat znovu. Když ho zrovna nepoužíváte, nic za něj neplatíte. Je to tedy ideální rezerva pro případ nečekaného výpadku financí, kterou si můžete sjednat ke svému účtu jako pojistku, ale použít ji nemusíte.
Pomůže vám také pokrýt vaše pravidelné výdaje, jako jsou trvalé platby nebo inkaso, kdybyste dočasně neměli na účtu dost peněz. Díky tomu se nedostanete do prodlení s placením.
„Kontokorent je zajímavou finanční rezervou poskytnutou bankou, kterou můžete a nemusíte využít. V případě nečekaných výdajů je vhodné tuto možnost mít, neboť peníze máte ihned k dispozici, aniž byste museli banku o půjčku žádat.”
- Finanční rezerva, kdykoli a na cokoli potřebujete
- Můžete ho využívat opakovaně
- Splácí se jakýmkoli připsáním peněz na účet
- Když ho zrovna nevyužíváte, nic vás nestojí
- Úroky se platí pouze z vyčerpané částky a za dny, po které jste v minusu
Kontokorent je krátkodobý úvěr, který obvykle musíte aspoň jednou do roka dorovnat a na účtu se dostat na nulu nebo do plusu. Jakmile se tak stane, můžete ho čerpat znovu. Pokud chcete peníze splácet déle než 1 rok, zvažte spíš běžnou půjčku, která vám obvykle nabídne nižší úrok než povolený debet a dobu splácení až několik let.
Úroky z kontokorentu vám začnou nabíhat hned od prvního dne, kdy se dostanete do minusu. Protože k němu není vázaný žádný pravidelný splátkový kalendář, záleží jen na vás, jak rychle svůj účet zase přehoupnete do plusu. Čím dříve to uděláte, tím méně na úrocích zaplatíte.
O povolený debet můžete požádat kdykoli, klidně hned při založení účtu. Banka prověří vaši bonitu a podle toho vám určí maximální limit, který můžete čerpat.
Obvykle se doporučuje mít limit kontokorentu nastavený maximálně do výše vašeho příjmu. Díky tomu ho splatíte, jakmile vám přijde na účet výplata.
Jako finanční rezerva vám poslouží také kreditní karta. I ta je vlastně typem úvěru a když s ní platíte, využíváte peníze banky a půjčujete si je od ní.
Oproti kontokorentu ale nabízí bezúročné období, ve kterém když peníze vrátíte, nezaplatíte nic navíc na úrocích. Nabízí i další výhody, jako jsou např. slevy na nákupy, příspěvek na penzijní spoření nebo třeba cestovní pojištění. Záleží, kterou kreditku si vyberete.