- KB Rádce
- Chytře na půjčky
- Kdy si vzít půjčku a kdy stačí kontokorent nebo kreditka
Kdy si vzít půjčku a kdy stačí kontokorent nebo kreditka
Půjčka pro vás nemusí být jediným řešením, když na něco potřebujete peníze. Banky nabízí i jiné produkty, které vám mohou pomoci. Vždy záleží na okolnostech, hlavně na tom, kolik peněz potřebujete a na jak dlouho. Podle toho se můžete místo půjčky rozhodnout třeba pro kontokorent nebo kreditní kartu. Přečtěte si, jaké možnosti máte a v jakých situacích se hodí je využít.
Pomůže vám půjčka, tedy spotřebitelský úvěr. Nabídka na trhu je široká a půjčit si peníze je v dnešní době běžné.
Smysl má půjčit si na bydlení, na auto k dojíždění do práce nebo na věci, které se vám dlouhodobě vyplatí. “Je však i mnoho jiných věcí, které vám udělají radost nebo zjednoduší život a zrovna si je nemůžete dopřát. I v takovém případě je vhodné si půjčit. Vždy je ale potřeba si uvědomit, že je dobré, aby daná věc, kterou si za úvěr pořídíte, měla větší trvanlivost než samotná půjčka,” říká Pavel Zúbek z Komerční banky.
Pokud si chcete vzít půjčku, dobře vybírejte. Porovnejte nabídky a promyslete, kolik peněz přesně potřebujete, na co je použijete a od koho si půjčíte. Vyzkoušejte úvěrovou kalkulačku, která vám hned ukáže, s jak vysokým úrokem si můžete půjčit, kolik budete splácet a jak dlouho.
Pořiďte si kreditní kartu. I ta je svým způsobem úvěr, protože když s ní platíte, používáte peníze banky a tím si je od ní půjčujete. Máte ale určité období na to je vrátit a neplatit žádný úrok. U Komerčky je to až 45 dní.
Navíc se ke kreditním kartám mohou vázat další výhody, třeba slevy u partnerů banky, procenta z nákupů zpátky, příspěvek na penzijní připojištění nebo asistenční služby, když si třeba zabouchnete dveře. Různé karty mohou nabízet různé výhody.
Pokud kreditní kartu používáte správně, můžete na ní jenom vydělat. Pozor na včasné splácení v bezúročném období. Když to nestihnete, začne vám naskakovat úrok. Opatrně také s vybíráním peněz z bankomatu, obvykle se k němu vážou poplatky.
Využijte kontokorent. Díky němu můžete jít na účtu do minusu neboli ho přečerpat. Hodí se ho mít jako pojistku k pokrytí běžných plateb nebo pro případ nenadálých výdajů. Je to užitečný pomocník, jen je potřeba s ním správně zacházet.
S bankou si sjednáte určitý limit, třeba 10 000 Kč. Tuto částku si můžete kdykoli půjčit, aniž byste o to banku museli žádat. Jakýmkoli připsáním peněz na účet se půjčená částka sníží nebo vyrovná.
Možnost jít do minusu vám pomůže pokrýt vaše pravidelné výdaje (trvalé platby, inkaso...), kdybyste dočasně neměli na účtu dost peněz. Podá vám pomocnou ruku také v případě, že se vám několik dní před výplatou například porouchá auto a budete ho muset dát do servisu.
S kontokorentem máte kdykoli v záloze finanční rezervu v předem schváleném limitu. Přečerpání účtu vám dobře poslouží, když peníze potřebujete pouze krátkodobě a víte, že stav účtu brzy dorovnáte.
Pokud potřebujete peníze dlouhodobě, kontokorent vhodný není. Je spojený s vyšším úrokem než běžná půjčka.
O kontokorent můžete požádat kdykoli, klidně hned při založení účtu. Jakmile vám ho banka schválí, máte ho k dispozici opakovaně.
„Kontokorent je zajímavou finanční rezervou poskytnutou bankou, kterou můžete a nemusíte využít. V případě nečekaných výdajů je vhodné tuto možnost mít, neboť peníze máte ihned k dispozici, aniž byste museli banku o půjčku žádat.”
Řešením pro vás může být konsolidace. Díky ní vaše stávající půjčky sloučíte do jedné u jednoho poskytovatele. Nejen, že často získáte lepší podmínky, nižší úrok a může se vám snížit měsíční splátka, ale můžete si ještě půjčit peníze navíc.
Konsolidací vlastně splatíte své staré dluhy a začnete splácet půjčku novou. Sloučit můžete nejen půjčky, ale i splátky kontokorentu a kreditních karet. Všechno tak budete platit najednou v jedné splátce.
Můžete tak zabít dvě mouchy jednou ranou - získáte další peníze, a navíc pravděpodobně výhodnější podmínky k půjčce.