Mějte plán, když nezvládáte platit dluhy!

Pokud jste se zadlužili a víte, že řešení sami nezvládáte, buďte aktivní a jednejte.  Nečinností situaci vždy jen zhoršíte, protože věřitelé se o své peníze nakonec přihlásí. Z dluhové pasti vám může pomoci dobře nastavený plán.

Jak se zbavit dluhů a přestat žít od výplaty k výplatě? Různých rad je všude hodně, ale řešení zůstává v základu stále stejné. Sepište si všechny vaše útraty během měsíce – tím se má na mysli i každá svačinka, káva nebo drobnosti. Jakmile budete mít tento přehled, je nutné si odpustit všechny malé drobnosti a radosti, které vám zatěžují rozpočet.  

Najednou se vám otevře prostor pro šetření, které vám pomůže vyjet na dovolenou bez půjčky nebo si třeba koupit novou elektroniku bez zadlužení. S další úsporou vám může pomoci konsolidace půjček.

Výdaje narůstají úměrně s příjmem, vyšší plat vám tak pravděpodobně s dluhy nepomůže. Začít musíte vždy u sestavení vašich denních útrat, a to za celý měsíc. Každá skulinka a odpuštění si maličkostí vám pomůže ušetřit.

Jakmile budete mít hotový přehled vašich plateb, začněte s plánem, který s vašimi dluhy zatočí:

  1. Seřaďte si dluhy od nejmenšího k největšímu
  2. Najděte skulinku ve vašem rozpočtu
  3. Začněte splácet nejmenší dluh

Konsolidace půjček

Konsolidací úvěrů můžete sdružit všechny své dřívější půjčky, úvěry, kreditní karty, kontokorenty, revolvingové úvěry a jim podobné jen do jediného velkého spotřebitelského úvěru. Navíc často s lepšími podmínkami a mnohem nižším stresem. Nemusíte totiž dávat pozor na spoustu různých finančních produktů, hlídat si data jejich splatnosti, variabilní symboly, výši splátek apod. Jediné, na co se budete muset soustředit, bude jen ten jediný velký úvěr. Nač si dát při konsolidaci pozor? 

Mějte na paměti, že není možné konsolidovat půjčky bez registru, pro konsolidaci je třeba mít minimálně dva dluhy, větší počet není omezen. Dluhy musejí mít splatnost delší než 6 měsíců, případně 1 rok. Celková suma dluhů nesmí být nižší než 30 000 Kč ani přesáhnout hranici 2 500 000 Kč.

Přejeme vám, abyste se již zbytečně nezadlužovali za věci, které mají udělat pomíjivý dojem. Díky lepšímu hospodaření můžete začít žít spokojený život a plnit si vlastní sny.

Příběh našeho klienta

Hned po škole jsem nastoupil do práce jako učitel na prvním stupni ZŠ. Peníze mi stačily tak akorát. S partnerkou jsme se vzali a zpočátku bydleli u jejich rodičů. Oba jsme pracovali, a tak vlastní bydlení bylo jen otázkou času. Hypotéku jsme si vzali na 2 miliony. Splátka byla asi 12 tis. a okolo roku 2020 mělo být vše zaplaceno.  Dva roky od svatby se nám narodila dcera Markéta a za další tři roky Filip. Můj plat spolu s mateřskou manželky nás nemohl uživit, proto jsem změnil zaměstnání a pracuji jako účetní. Už při škole jsem si dodělal účetní zkoušky a mohl jsem přidat i daňové poradenství. Co jsem však netušil, bylo hospodaření mé manželky. Měli jsme sice společný účet, ale vždycky jsme si nějak poradili a na všechno bylo. V jeden okamžik se však vše změnilo – na účet byla uvalena exekuce. Mé překvapení bylo nekonečné, volal jsem exekutorovi a horko těžko jsem zjistil, odkud vítr vane. Manželka si pořídila ještě jeden účet a k němu kreditní kartu, také kontokorent a párkrát si půjčila i jinde. Na pár splátek nějak zapomněla, protože exekucí hrozilo víc. Bylo z toho pěkně dusno, ale překonali jsme to. Kupovali se drobné věci – hračky, elektronika, ale byly tam i dárky. Vyjasnili jsme si to a řekli si jak dál. Zpočátku to bylo na hraně, nejeli jsme dva roky na dovolenou, škrtilo se, kde to šlo. Manželka musela začít pracovat a mít vlastní příjem. Děti hlídaly babičky a později je vyzvedávali ze školky. Dost nám pomohla banka, protože jsme si v nejhorším odložili pár splátek na později, a dokonce rozložili splácení na dalších 10 let. Horší to bylo s exekutory. S prvním exekutorem nebyla vůbec domluva, i když dluh nebyl velký. Pomohli nám moji rodiče a během dvou měsíců bylo splaceno. Mezitím se objevili další dva dluhy. Tři měsíce jsme nemohli používat účet, neměli jsme žádné prostředky – na nájem, jídlo, benzín, nic. To byl nejhorší okamžik. Také jsme se dost hádali a vypadalo to špatně. Naštěstí mně pomohl můj brácha a moji rodiče i rodiče partnerky. 

Začal jsem zjišťovat, kde se všude dluží a manželka slíbila, že už na půjčku ani nepomyslí. Podívali jsme se do dluhových registrů, oslovili jsme banky i další společnosti, udělali jsme si seznam dluhů. Manželka mě vybavila plnou mocí a já jsem začal sjednávat splátkové kalendáře – s exekutory a s dalšími věřiteli. Nebylo to jednoduché, musel jsem prodat auto a přišel tak o část zákazníků. Později jsem si půjčoval auto od rodičů. Všechny exekutory se podařilo vyplatit, půjčil jsem si i od kamarádů. V práci jsem byl 16 hodin denně, abych uvolnil účet od exekucí. Za půl roku jsme měli od exekucí pokoj. Dalších 5 let se situace postupně zlepšovala, exekuce nehrozily a postupně jsme vyplatili všechny původní i další dluhy u známých a příbuzných. Mně se dařilo udržet si stávající zákazníky a přidat i nějaké další, manželka si v práci také polepšila. Pokud vše půjde dobře, budeme moci hypotéku splatit o pět let dříve. Konečně jsem se také podívali na dovolenou. Když se ohlédnu zpátky, byla to tvrdá škola života. Zachránila nás asi společná vůle pokračovat a napnout všechny síly. Řekli jsme si, že nastala sice chyba, ale že jí napravíme. To se nám podařilo, i když nás to stálo opravdu hodně sil. Nejdřív jsme našli všechny dluhy, zkusili jsme se domluvit s právníky věřitelů. Když to nešlo, museli jsme prosit v rodině a nejbližší známé o pomoc. Domluvili jsme si s nimi splátky podle toho, jak jsme postupně spláceli bankám a dalším společnostem. K tomu jsme potřebovali kalendář, aby to všechno vyšlo. Každý měsíc jsme věděli, kolik máme komu zaplatit a často se to měnilo. Takhle to trvalo několik let. Bez těchto splátkových plánů bychom to nedokázali. Děti jsou už starší a my jsme rádi, že to máme za sebou.

Zjistěte víc o konsolidaci

Konsolidace

Konsolidace

Slučte si půjčky do jedné a získejte
lepší podmínky