Nevyhýbejte se špatným zprávám

Z malého dluhu se může strašně rychle stát velký problém. Než se stačíte vůbec zorientovat, můžete čelit exekuci a váš dluh bude několikanásobně vyšší než na začátku zadlužení. Jak správně reagovat, abyste neztratili kontrolu nad svým rozpočtem?

V exekucích v Česku uvázlo asi 900 tisíc lidí, v dluhové pasti jsou lapeny celé rodiny, odhadem až dva miliony lidí. Každý úvěr zvyšuje riziko budoucích problémů se splácením. Určitě všichni hledíme do budoucnosti pozitivně. Doufáme, že se nám bude dařit a věříme, že se nám nic zlého nemůže stát. Nicméně při plánování úvěru raději předem počítejte s černými scénáři.  

Ztráta zaměstnání, vážná nemoc, rozvod, či nehoda, to jsou okolnosti, které vám mohou vstoupit do života a dluhy tak velmi zkomplikovat. Pokud se zadlužujete, určitě zvažte pojištění proti neschopnosti splácet závazky. Nicméně se pečlivě seznamte se situacemi, které vám pojištění krýt nebude.

Špatné zprávy jsou tu od toho, abyste je hned řešili

Když se vám začnou v poště hromadit nezaplacené složenky, není nic horšího než problém odložit. V okamžiku, kdy vám na dveře zaklepe exekutor, bývá už na řešení zpravidla pozdě a vy se dostanete do velmi tíživé situace. Jak tedy čelit problému neschopnosti splácet? 

  1. Přiznejte se členům rodiny, mohou vám pomoci se lépe připravit na možné komplikace. 
  2. Pokud vyrozumění od soudu či exekutora nepřevezmete, dluh stále existuje. Nepřevzatá písemnost je v mnoha případech automaticky považována za doručenou 10. den po dni, kdy byla připravena k vyzvednutí. Odmítnete-li písemnost převzít, považuje se za doručenou dnem, kdy byl učiněn pokus o doručení. 
  3. Komunikujte okamžitě svého věřitele. Informujte ho bez vyzvání o svých problémech a o tom, že jste připraveni v rámci možností nadále platit. V takovém případě není vyloučeno, že věřitel přistoupí na snížení splátek, případně jejich odložení.

Když je dluhů více, seřaďte je podle významnosti a zaměřte se přednostně na splácení těch problematičtějších. Primárně jde o dluhy s vyššími úroky, vyššími sankcemi za opožděné splátky a dluhy, které souvisí s bydlením (např. nájem a energie). Dalším krokem k řešení je sestavit si přesný plán, jak dále budete v placení pohledávek pokračovat.  

Nevyhýbejte se špatným zprávám. Pokud budete čelit vašim pohledávkám, komunikovat s rodinou i věřiteli, určitě se z nejhoršího dostanete rychleji a s menšími ztrátami, než když budete výzvy o zaplacení ignorovat. A když bude nejhůř, neváhejte se obrátit na odborníky (např.na www.financnitisen.cz), kteří vám pomohou celou situaci začít správně řešit. 

Pojištění schopnosti splácet

Pojištění schopnosti splácet

Sjednejte si k hypotéce, půjčce nebo
kreditní kartě