Nevyhýbejte se špatným zprávám

Z malého dluhu se může strašně rychle stát velký problém. Než se stačíte vůbec zorientovat, můžete čelit exekuci a váš dluh bude několikanásobně vyšší než na začátku zadlužení. Jak správně reagovat, abyste neztratili kontrolu nad svým rozpočtem?

 Každý úvěr zvyšuje riziko budoucích problémů se splácením, dluhové pasti a v nejhorším případě i exekuce. Určitě všichni hledíme do budoucnosti pozitivně. Doufáme, že se nám bude dařit a věříme, že se nám nic zlého nemůže stát. Nicméně při plánování úvěru raději předem počítejte s černými scénáři.  

Ztráta zaměstnání, vážná nemoc, rozvod, či nehoda, to jsou okolnosti, které vám mohou vstoupit do života a dluhy tak velmi zkomplikovat. Pokud se zadlužujete, určitě zvažte pojištění schopnosti splácet.

Špatné zprávy jsou tu od toho, abyste je hned řešili

Každému se může stát. že se dostane do potíží se splácením. Když se vám začnou v poště hromadit nezaplacené složenky, není nic horšího než problém odložit. V okamžiku, kdy vám na dveře zaklepe exekutor, bývá už na řešení zpravidla pozdě a vy se dostanete do velmi tíživé situace.

Jak tedy čelit problému neschopnosti splácet? 

  1. Přiznejte se členům rodiny nebo přátelům. Už to, že o problému někomu řeknete, je dobrý první krok. Svěřte se někomu, kdo vás pochopí a podpoří a pomůže vám se k situaci postavit čelem.
  2. Pokud vyrozumění od soudu či exekutora nepřevezmete, dluh stále existuje. Nepřevzatá písemnost je v mnoha případech automaticky považována za doručenou 10. den po dni, kdy byla připravena k vyzvednutí. Odmítnete-li písemnost převzít, považuje se za doručenou dnem, kdy byl učiněn pokus o doručení. 
  3. Kontaktujte okamžitě svého věřitele. Informujte ho bez vyzvání o svých problémech a o tom, že jste připraveni v rámci možností nadále platit. V takovém případě není vyloučeno, že věřitel přistoupí na snížení splátek, případně jejich odložení.

Když je dluhů více, seřaďte je podle významnosti a zaměřte se přednostně na splácení těch problematičtějších. Primárně jde o dluhy s vyššími úroky, vyššími sankcemi za opožděné splátky a dluhy, které souvisí s bydlením (např. nájem a energie). Dalším krokem k řešení je sestavit si přesný plán, jak dále budete v placení pohledávek pokračovat.  

Nevyhýbejte se špatným zprávám. Pokud budete čelit vašim pohledávkám, komunikovat s rodinou i věřiteli, určitě se z nejhoršího dostanete rychleji a s menšími ztrátami, než když budete výzvy o zaplacení ignorovat. A když bude nejhůř, neváhejte se obrátit na odborníky (např.na www.financnitisen.cz), kteří vám pomohou celou situaci začít správně řešit.

Příběh našeho klienta

Když jsem dokončil střední školu, našel jsem si zajímavé a dobře placené zaměstnání ve městě poblíž. Protože jsem měl přislíbený pěkný a pravidelný plat, tak jsem si koupil nové auto na leasing. Všechny naspořené peníze jsem použil na akontaci, splátku 6 500 měsíčně jsem měl splácet dalších šest let. 

Bohužel jsem o práci snů přišel ještě ve zkušební době. Přihlásit se na ÚP jsem se jednak styděl, jednak jsem netušil, že mám na podporu nárok. Byl jsem bez stálého příjmu, ale auto jsem splácet musel. Dostal jsem se do prodlení.  

Vždy když mi volali z leasingovky, tak jsem telefon nezvedal, na e-maily a písemné upomínky jsem nereagoval. Stále jsem věřil, že si brzy najdu stálé zaměstnání a všechno se rázem vyřeší. Ale sehnat si práci se mi nedařilo. Tak nějak jsem pořád doufal, že leasingovka na mě zapomene nebo že až budu mít peníze, tak dluh nějak rychle doplatím. O mojí situaci jsem s nikým nemluvil, protože jsem se za ni hrozně styděl. K dluhu mi přibylo i penále a leasingovka mě nechala zapsat do registru dlužníků, to znamená, že už mi žádná banka dalších pět let nepůjčí ani nedá hypotéku. Leasingovka se mě už nepokoušela kontaktovat, místo toho na mě přišla vymáhací agentura. Zabavila mi auto, musel jsem zaplatit dluh, penále i náklady na vymáhací agenturu. Zkoušel jsem si půjčit u rodiny i přátel, ale ne každý byl ochotný mi peníze půjčit. Tím, že jsem přišel o auto, jsem byl odkázaný na dojíždění do města autobusem a nebyl tak flexibilní. Práce se mi sháněla o to hůř. Peníze nebyly, tak jsem přestal platit i nájem a energie. Protože u mě neustále zvonil exekutor a celá situace byla neúnosná, rozhodl jsem se obrátit se na nezávislou dluhovou poradnu. 

Dnes už vím, že kdybych hned v začátku kontaktoval leasingovku a řekl jim, že jsem přišel o práci, dala by se moje situace nějak schůdně řešit. Třeba by šel nastavit odklad splátek nebo bych se přeci jen přihlásil na Úřad práce, kdo ví…Možná bych auto nějak prodal. Určitě dělání mrtvého brouka ničemu nepomohlo. Vlastně dnes ani sám svému chování nerozumím…

Pojištění schopnosti splácet

Pojištění schopnosti splácet

Sjednejte si k hypotéce, půjčce nebo
kreditní kartě