Co dělat, když nemůžete splácet​

Jak vám můžeme pomoci

Mohlo by vás zajímat

Protože čím dříve se s námi spojíte, tím více máme možností, jak vám pomoci.

Pokud vám přijde upomínací SMS, na nic nečekejte a ozvěte se nám.

Co můžeme udělat:

 • můžeme zasáhnout do automatického procesu a některé vymáhací akce zastavit,
 • můžeme se domluvit na postupném splácení nebo na odložení splátek.

Neuhrazeným splátkám se u nás věnuje několik týmů specialistů. Správný kontakt vám pošleme v upomínacích SMS nebo nám můžete napsat e-mail splaceni@kb.cz či zavolat na +420 955 512 600.

Čekají vás úroky z prodlení, poplatky za upomínky a pokud neobdržíme splátku do konce měsíce, ve kterém měla být zaplacena, tak i negativní záznam do úvěrového registru.

Pokud budete dlužit dlouho (v řádu měsíců) a zahájíme soudní řízení, hradíte i další náklady na soud.

Pokud jste ale v řešení dluhu aktivní a dodržujete dohody, které si společně sjednáme, můžeme vám výrazně ulevit a pomoci – některé sankce nebudeme účtovat, pozastavíme kroky, které by jinak vedly k soudnímu vymáhání.

Kompletní přehled všech nákladů spojených s vymáháním

 • Úhrada za první upomínku je až 500 Kč. Nebudeme vám ji účtovat, pokud dlužíte za posledních 12 měsíců poprvé nebo pokud dlužíte malou částku do 500 Kč.

Další náklady, kterým se ale vyhnete, pokud si s námi včas domluvíte splátkový plán nebo jiné řešení:

 • Soudní poplatek v maximální výši 5 % z dlužné částky
 • Paušální náhrada účastníka řízení, který není zastoupen advokátem (dle vyhl. č. 254/2015 Sb.) ve výši 300 Kč za každý úkon v rámci soudního řízení (standardně bývají 3 úkony)
 • Náklady advokátního zastoupení (pokud bychom dluh vymáhali soudně prostřednictvím specializované vymáhací společnosti)
 • Náklady exekuce

Nejprve vás na nedoplatek upozorníme SMS a e-mailem. První písemnou upomínku vám pošleme 10. den po splatnosti. Účtujeme za ni až 500 Kč. Pokud ale dlužíte za poslední rok poprvé nebo pokud dlužíte malou částku do 500 Kč, bude pro vás tato upomínka zdarma.

Úroky z prodlení se účtují vždy. U spotřebitelských úvěrů jsou to cca 2 Kč za týden z každé tisícikoruny, kterou máte po splatnosti.

Budeme se s vámi snažit spojit různými způsoby. Pošleme vám několik výzev s přiměřeným termínem k zaplacení.

Pokud nám budete dlužit více než 3 splátky, dáme vám poslední lhůtu na zaplacení, po které už budete muset zaplatit celý úvěr najednou. Je také možné, že vaše úvěry předáme k vymáhání jiné společnosti. Poté začneme vymáhat soudní cestou, obvykle srážkami ze mzdy a prodejem vašeho majetku.

Z našich dat víme, že se do takové situace více než 97 % klientů s nedoplatkem nikdy nedostane. Stačí, když na naše výzvy zareagujete a dohodneme se na řešení, které vám pomůže situaci zvládnout a zařadit se zpět mezi dobře splácející klienty.

 • Zjistěte, jestli za práci ve svém oboru nemůžete u jiného zaměstnavatele dostat víc.
 • Svůj příjem můžete zvýšit různými brigádami, placenou účastí na průzkumech, komparzem ve filmu apod.
 • Podívejte se, jestli nemůžete mít levnější mobilní tarif, bankovní účet nebo třeba energie. Pomohou vám například internetové srovnávače cen.
 • Při cestování zkuste využít spolujízdu buď někoho přibrat za příspěvek, nebo naopak cestovat s někým levněji.
 • Další příjem vám může zajistit třeba reklama na autě nebo plotě.
 • Pokud váš čeká rodičovská dovolená, můžete se domluvit tak, aby do práce šel ten, kdo má lépe placenou práci.
 • Pokud máte volný pokoj nebo třeba garáž, promyslete, jestli je nechcete pronajmout.
 • Jestli vlastníte pozemky nebo jiný majetek, který nevyužíváte, zvažte, jestli je nechcete prodat.
 • Zjistěte, jestli by pro vás připadaly v úvahu nějaké sociální příspěvky, třeba na bydlení.
 • Pokud máte vy i vaši přátelé malé děti, můžete se domluvit, že byste se střídali v hlídání. Získáte tak čas, který můžete využít třeba na brigádu.
 • Když potřebujete pořídit nové věci do domácnosti, podívejte se nejprve do nábytkové banky, bazarů nebo si zjistěte, jestli v místě vašeho bydliště někdo neorganizuje swapy – bazary, které fungují na principu výměny.
 • Pokud dlužíte i dalším institucím, požádejte si u nich o snížení splátek nebo snížení penále.

Obrátit se můžete na neziskovou společnost Poradna při finanční tísni, která vám pomůže předejít vzniku dluhů nebo se z nich dostat. Poskytuje bezplatné poradenství, ať už řešíte oddlužení, insolvenci, osobní bankrot, nebo máte problémy se splácením půjček. Pomoci vám mohou, i když naopak někdo dluží vám.

Zavolejte na +420 800 722 722 a domluvte si konzultaci.

 

 

OTÁZKY K VAŠEMU ÚVĚRU

Napište nám

* Povinné pole

NA CO SE JEŠTĚ PODÍVAT

Cesty z dluhů

Podívejte se na televizní pořad Cesty z dluhů, ve kterém finanční poradce Jan Waldhauser pomáhá konkrétním rodinám dostat se z finanční tísně. Všechny díly jsou dostupné online.

KB Rádce

Přečtěte si články týkající se řešení finančních potíží v KB Rádci. Řekneme vám, jakým typům půjček se radši vyhnout a proč, a poradíme, jak postupně dostat finance zpátky pod kontrolu.

Byly pro vás informace na stránce užitečné?

143 lidí 
hlasovalo

Aktualizováno: 04. 07. 2022