Výpočet úroku z půjčky je o něco složitější, protože do něj vstupuje také jistina a čas.
Jistina je částka, kterou si půjčujete, v našem příkladu tedy 100 000 Kč. Čas v tomto případě ukazuje na dobu splácení této půjčky, například 6 let. Úroková sazba je pak velmi individuální a závisí na konkrétní půjčce, vaší bonitě, příjmech a dalších faktorech. Pro náš příklad uvádíme úrokovou sazbu 9 %.
Výše částky úroku, kterou platíte, nezůstává stejná po celou dobu splácení, ale mění se v čase. Z částky, kterou ještě dlužíte, se totiž každý den počítá denní úrok, a to podle sazby, kterou máte ve vaší smlouvě o půjčce. Na konci měsíce se tento úrok sečte a tvoří určitou část vaší měsíční splátky úvěru.
Výpočet denního úroku:
Úroková sazba x dlužná
jistina
/ počet dní v měsíci
Podstatné je, že po dobu 1 měsíce (mezi dvěma splátkami) se výše dlužné jistiny, a tedy ani denního úroku, nemění. Po zaplacení měsíční splátky se o něco sníží dlužná jistina, tím se sníží denní úrok v následujícím měsíci a sníží se i podíl úroku v měsíční splátce.
Protože měsíční splátka zůstává stejná, dochází k tomu, že se mění poměr peněz, které ve vaší splátce tvoří úrok a splátku jistiny. S každou další splátkou tak platíte o něco menší úrok a o něco více splácíte jistinu, tedy částku, kterou jste si půjčili.