Zaznamenali jsme další vlnu podvodného chování, kdy po přihlášení do internetového bankovnictví, sociálních sítí nebo e‑mailových schránek se zobrazí nové okno s výzvou k zadání telefonního čísla.

Jedná se o podvodnou výzvu ke zlepšení zabezpečení vašeho účtu přes OTP (jednorázové heslo) zasílané SMS zprávou.

Tato nepříjemná událost ukazuje na to, že již máte pravděpodobně infikován váš počítač škodlivým malware a internetový podvodník již může mít k dispozici váš certifikát a heslo. Teď se ještě snaží získat přístup k vašim autorizačním/přihlašovacím SMS.

Po přihlášení se zobrazí vyskakovací okno, které klienty vyzývá k nainstalování podvodné aplikace do mobilního telefonu a zadání telefonního čísla.

V případě, že jste zadali vaše telefonní číslo, neprodleně kontaktuje naši telefonní linku internetového bankovnictví +420 955 551 552 nebo nám napište na mojebanka@kb.cz.

Doporučujeme vám řídit se našimi bezpečnostními doporučeními uvedenými v Desateru bezpečnosti.

Příklad vyskakovacího okna:

Příklad vyskakovacího okna

Jak se chránit:

  • Nainstalujte si nástroj Trusteer Rapport, který se zaměřuje na finanční malware. Trusteer Rapport umí tento typ nákazy ve vašem počítači zablokovat.
  • Mějte vždy instalovaný aktuální antivirový software.
  • Nezapomeňte mít zapnutý osobní firewall.
  • Pro přístup k internetovému bankovnictví využívejte výhradně zabezpečené počítače.
  • Rovněž vždy aktualizujte váš operační systém, internetový prohlížeč a všechny programy, které máte na vašem počítači nainstalované.