SMS půjčky a jejich úskalí

Vytáhnete mobil z kapsy, odešlete SMS a do hodiny máte na účtu peníze. Zní to možná krásně, ale má to svá rizika. SMS půjčky, někdy také omylem nazývané SIM půjčky, patří mezi nebankovní produkty, které jsou většinou spojené s velmi nevýhodnými podmínkami. Společnosti nabízející tuto službu často cílí na lidi v tíživé životní situaci. Typickým příkladem je rodina, která žije od výplaty k výplatě a týden před výplatou jí pravidelně dojdou peníze. SMS půjčky se pak tváří jako užitečné a rychlé řešení, které vás na pár dní podrží, po výplatě dluh splatíte a jste zase „čistí“ – jenže za to obvykle zaplatíte vysoké poplatky a úroky.

Rychlé SMS půjčky fungují různě, společné mají ale to, že se o ně žádá odesláním SMS na číslo nebankovní společnosti. Ve zprávě uvedete výši půjčky, číslo účtu a pár osobních údajů. Některé firmy požadují autorizaci přes osobní doklad, u jiných se vám ozve operátor. Většinou ale na peníze dosáhnete, i když nemůžete doložit příjem nebo máte záznam v registru dlužníků. Obzvlášť v takovém případě byste měli zpozornět.

Nevýhody SMS půjček

První problém často zaznamenáte, jakmile si částku dáte do srovnávací kalkulačky, kterou některé transparentnější nebankovní společnosti na svých stránkách mají. Díky ní totiž zjistíte, že se RPSN může vyšplhat i na tisíce procent.

Přitom už RPSN nad 30–40 % je varovným signálem, že s poskytovatelem půjčky není něco v pořádku. Už při stovkách procent byste o takové nabídce měli okamžitě přestat uvažovat, a to i když potřebujete peníze opravdu nutně a okamžitě.

SMS půjčky totiž často spadají do kategorie lichvářských půjček, jejichž cílem rozhodně není podržet vás před výplatou, ale naopak z vás dostat maximum peněz. Lichvářům totiž nejde o to, abyste úvěr splatili, ale chtějí využít vašich potíží a připravit vás o co nejvíce peněz nebo o majetek.

V konečném důsledku vás SMS půjčka může dostat i do dluhové spirály, která v některých případech končí exekucí - zabavením majetku, obstavením účtu nebo v konečném důsledku osobním bankrotem.

SMS půjčka

Bezpečná alternativa k SMS půjčkám

Kontokorent nebo kreditní karta vám mohou sloužit jako finanční rezerva, když rychle potřebujete peníze a vlastní prostředky vám zrovna chybí.

Povolený debet vám totiž dovolí jít na účtu do minusu. Pokud vás tedy potká nečekaný výdaj, nemusíte narychlo shánět půjčku, ale využijete kontokorent. Můžete ho mít sjednaný jako zálohu právě pro takové případy. Když ho nevyužíváte, neplatíte nic.

Pomůže vám i kreditní karta, která vám umožní čerpat peníze, a pokud je v určitém období vrátíte, neplatíte žádný úrok. Toto období bývá obvykle kolem 1 měsíce, takže z další výplaty dluh bez problémů splatíte a neplatíte nic navíc. Stejně jako kontokorent, i kreditka vám dobře poslouží v případě nenadálých výdajů a zbaví vás potřeby žádat o krátkodobé půjčky. S kreditními kartami jsou navíc spojené i další výhody, například sleva na nákupy nebo pojištění v ceně. Zaleží, kterou kartu si vyberete.

SMS půjčky většinou lákají především na rychlost. I v bance ale můžete mít půjčku vyřízenou rychle a peníze na účtu v řádu hodin, nejvýše několika málo dnů. Půjčku je možné zabezpečit i pojištěním schopnosti splácet, které za vás v určitých případech uhradí až několik měsíčních splátek a ochrání vás tak od smluvních pokut.

Hodí se mít

4U karta

4U karta

Kreditní karta s úrokem jen 16,9 % p. a.
Kontokorent

Kontokorent

Finanční rezerva kdykoli a na cokoli
potřebujete

Poradíme vám