Jak začít investovat do fondů

Co je fond

Podílový fond obsahuje mnoho různých cenných papírů, nejčastěji akcií nebo dluhopisů. Když investujete například do fondu s akciemi, získáte nepřímo podíl ve firmách, které je vydaly. 

Investicí do fondů nakupujete tzv. podílové listy a můžete s nimi investovat i do aktiv nebo sektorů, které jinak mohou být pro jednotlivce těžko dostupné. Fondy jsou formou kolektivního investování – investuje víc lidí najednou, díky tomu se vybere víc peněz a manažer fondu může nakoupit zajímavější a dražší aktiva. 

Pokud byste nakupovali akcie přímo, vsázíte na jednu firmu. Kdyby se jí nedařilo, můžete o své peníze přijít. Oproti tomu s fondem investujete do desítek až stovek různých firem a neúspěch jedné z nich vás ovlivní jen minimálně.

Proč fondy

Díky fondům se investice otevírají i menším investorům, kteří by jinak na dražší aktiva nedosáhli. Jsou vhodnou volbou také pro ty, kteří s investicemi teprve začínají a ještě se v nich příliš neorientují. Fondy totiž spravují zkušení investiční manažeři. 

Fondy vám mohou pomoci snižovat rizika investování, protože jsou samy o sobě diverzifikované. Obsahují mnoho cenných papírů a vy tak nevsázíte vše na jednu kartu, ale riziko rozkládáte. 

Existují tematické fondy, fondy se zaměřením na různé sektory, oblasti a aktiva. Můžete si tak vybrat nejen podle svého investičního záměru, ale také podle svých zálib a životního stylu.

Jak si fondy vybrat

Než se pro nějaký fond rozhodnete, je vždy důležité zvážit několik věcí. 

  • Jak dlouho chcete investovat

Rozmyslete si, za jak dlouho budete chtít peníze vybrat a na co je chcete použít. Všeobecně se dá říct, že čím delší bude váš investiční horizont, tím větší zhodnocení můžete čekat. 

  • Jak dokážete snášet riziko

Každá investice s sebou určité riziko nese. Pokud vyberete investici v době, kdy bude v poklesu, o nějaké peníze můžete přijít. Obvykle platí, že čím vyšší riziko, tím vyšší potenciální výnos. A naopak, nižší riziko zpravidla přinese nižší výnos. 

Mezi rizikovější investice obecně patří například akcie a komodity, méně rizikové bývají třeba dluhopisy nebo nemovitosti. 

Záleží na vás, kolik rizika jste schopni nést. Podle toho si pak můžete vybrat takové fondy, které vám budou sedět. 

  • Jak své investice rozdělíte

Diverzifikace vám pomůže rozložit a tím zmírnit investiční rizika. Můžete si vybrat různé fondy s různou mírou rizika a tím svoje portfolio vybalancovat. Když se nebude zrovna dařit jednomu fondu, mohou vám to vynahradit ty ostatní. 

  • Co vás zajímá

Možná fandíte novým technologiím, zajímáte se o zelené energie nebo vidíte budoucnost v robotizaci. Fondy můžete vybírat i podle svých zájmů nebo podle toho, čemu důvěřujete

Kdy začít

Začněte kdykoli, ideálně hned. Pokud se chystáte investovat pravidelně a dlouhodobě, nemusíte příliš řešit načasování investice ani aktuální situaci na trhu. Čím déle budete mít peníze v investicích, tím déle vám mohou vydělávat.

Výkyvy na trhu jsou běžné. Při dlouhodobém investování se jimi ale trápit nemusíte. V dlouhém časovém horizontu se historicky ukazuje, že křivka výnosů stoupá. A pokud peníze posíláte pravidelně, nakupujete, když jsou trhy nahoře i dole, a tím si cenu průměrujete. Na investování při propadu trhu se navíc můžete dívat jako na výprodej – nakoupíte levněji. 

Začněte investovat

Související články