Investiční riziko

Jak snížit riziko při investování

Investice jsou vždy spojené s určitou mírou rizika a může se stát, že o nějaké peníze přijdete. Pokud ale necháte své úspory na běžném účtu, jejich hodnota bude klesat určitě – a to kvůli inflaci.

To samé se týká i spořicího účtu, na kterém sice zhodnocení bývá, většinou ale na výši inflace nedosáhne. Hodnota vašich úspor tedy klesá i na něm. Díky investování můžete inflaci nejen vykompenzovat, ale třeba i překonat.

Všeobecně se dá říct, že když má investice nízké riziko, bude poměrně nízký i výnos. A naopak, čím vyšší riziko, tím vyšší možné budoucí výnosy. Do hry vstupuje ještě likvidita, tedy jak rychle můžete investici proměnit zpátky na peníze. Výnos, riziko a likvidita společně tvoří 3 vrcholy investičního trojúhelníku.

Mezi investice s menším rizikem patří například státní dluhopisy nebo nemovitosti. Za rizikové bývají považovány akcie nebo kryptoměny.

Míru rizika spojenou s investicemi je možné zmírnit například diverzifikací portfolia nebo pravidelným a dlouhodobým investováním.

Pravidelné a dlouhodobé investování

Riziko ztráty můžete snížit pravidelným a dlouhodobým investováním po menších částkách. Trhy sice kolísají, ale pokud posíláte peníze pravidelně, propady vykryjete a riziko plynoucí z nestálosti trhů zprůměrujete. A na investice v období, kdy jsou trhy dole, se můžete dívat jako na „nákupy se slevou“.

V dlouhodobém horizontu trhy většinou rostou a s nimi mohou růst i vaše investice. V čase navíc můžete těžit také ze složeného úročení, tedy úroku z úroku.

Začít se dá i s pětistovkou, kterou budete posílat pravidelně. Jakmile si investování vyzkoušíte, částku můžete kdykoli upravit podle své aktuální situace.

Diverzifikace portfolia

Diverzifikace se dá vysvětlit pomocí přísloví „Nesázej všechno na jednu kartu.“ Když to uděláte a karta prohraje, přijdete o všechno. Když vsadíte na víc karet, s jednou přijdete jen o část a s jinou můžete vyhrát.

Diverzifikovat portfolio znamená investice rozdělit a tím rozdělit i riziko. Můžete si například vybrat různé typy investic s různou mírou rizika a různými tematickými oblastmi nebo v různých sektorech.

Šikovným pomocníkem s diverzifikací mohou být podílové fondy, protože fond obsahuje desítky až stovky cenných papírů a sám o sobě už tedy diverzifikovaný je.

Začněte investovat

Související články