Likvidita investice

Jak rychle můžete peníze vybrat

Likvidita investice udává, jak rychle ji proměníte zpět na peníze. Peníze v ruce někdy můžete mít už v řádu dní.

Vždy záleží, do čeho investujete a jak likvidní vybraná investice je. Různé typy investic mohou mít různou míru likvidity. Čím vyšší likvidita, tím rychleji máte peníze zpátky.

Mezi investice s vysokou likviditou patří třeba akcie nebo investiční fondy, které můžete převést na peníze během několika dní, obvykle do týdne

Nezapomeňte ale, že investici sice zpeněžíte rychle, ale vždy za aktuální cenu na trhu. Pokud budou zrovna investice v poklesu, možná vyberete méně peněz, než jste na začátku vložili. U přímých investic do akcií může být taková ztráta i dost výrazná. Jestli s investicemi teprve začínáte, mohou být pro vás lepší investiční fondy, které riziko ztráty snižují výraznou diverzifikací, tedy rozdělením mezi desítky až stovky cenných papírů, které ve fondech jsou.

Naopak poměrně nelikvidní je například investice do nemovitosti. Pokud ji budete chtít prodat, podle aktuálních okolností to může trvat měsíce.

Existují také investice, u kterých dopředu víte, na jak dlouho daná investice je a kdy se vám investované prostředky mají vrátit. Mezi ty patří třeba investice do developerských projektů a nemovitostí formou crowdfundingu. Splatnost může být v řádu měsíců až let a dříve se k penězům nemusíte dostat. To ale vždy víte už ve chvíli, kdy investujete.

Začněte investovat

Související články