Inflace udává, o kolik se změnila cena zboží a služeb, které běžně kupujeme. Představte si jednoduše plný vozík zboží, za který jste zaplatili 10 000 Kč. O rok později za to stejné zaplatíte už 10 500 Kč – inflace je na úrovni 5 %. Dopadem inflace je nejen zdražování, ale také znehodnocování úspor. Tisícovka je sice nominálně pořád tisícovka, ale nakoupíte za ni méně než dřív. Její kupní síla totiž klesá. Před dopady inflace se můžete aspoň částečně chránit například investováním nebo spořením.


Co je inflace


Podle České národní banky je inflace obvykle chápaná jako růst cen v ekonomice, který se opakuje a oslabuje reálnou hodnotu peněz proti zboží a službám, jež kupujeme. Inflace spotřebitelských cen způsobuje, že potřebujeme stále více peněz, i pokud nakupujeme pořád to stejné. V ČR ji jako přírůstek tzv. indexu spotřebitelských cen měří Český statistický úřad.

Při inflaci tedy dochází ke zdražování – a zároveň ztenčování vašich úspor. To pocítíte obzvlášť v dlouhodobém horizontu. Na účtu můžete mít pořád stejnou částku, rok od roku si ale za ni koupíte míň. Tisícovka z roku 1993 má dnes hodnotu pouhých 380 Kč.

Jak se před inflací chránit


Nejhorší je nedělat nic a úspory nechat ležet na běžném účtu nebo je mít v hotovosti někde schované. V takovém případě nedochází k žádnému zhodnocení a peníze ztrácí svou kupní sílu. Vaše finanční rezerva na nečekané výdaje nebo na důchod tedy přichází o svou hodnotu a vy si za ni v čase koupíte míň a míň.

Jsou ale nástroje, které vám pomohou se inflaci bránit a její dopady snižovat, někdy možná i překonávat. Patří mezi ně například investice, spoření nebo termínované účty.

Investice

Díky investicím se vám může podařit inflaci dokonce i překonat a vydělat. Pamatujte ale na to, že výnosy z investic nejsou garantované a řídí se situací na trhu. Vždy existuje určité riziko, že o nějaké peníze můžete i přijít.

Podle typu investice, který si vyberete, se odvíjí i výše zhodnocení a rizika. Obecně platí, že čím vyšší riziko, tím vyšší potenciál zhodnocení. A naopak.

Oblíbenou formou investování jsou investiční fondy, s nimiž můžete investovat do více aktiv najednou (akcie, dluhopisy, zlato…) a snížit tak riziko ztráty při výkyvech na trhu. Fondy jsou vlastně kolektivním investováním a díky tomu spolu s ostatními dosáhnete i na aktiva, která by pro jednotlivce byla těžko dostupná.

muž hledá na notebooku investice


Výběr fondů na trhu je velmi rozsáhlý a můžete volit nejen podle typu aktiv, ale i svého životního stylu. Existují fondy zaměřené třeba na technologie, farmacii, robotiku nebo udržitelnou budoucnost.

Poměrně běžné jsou také investice do nemovitostí, což ale nemusí znamenat jen nákup bytu nebo domu. Dnes se dá do nemovitostí investovat také formou crowdfundingu, a to už od pár tisíc. Taková investice je snadno dostupná i pro drobné investory, kteří by jinak na nemovitost nedosáhli

kasička prasátko pro spoření

Spoření


Mezi oblíbený produkt na spoření patří spořicí účet. Peníze na něm se hodí mít jako rezervu na nečekané výdaje. Nejen, že je můžete kdykoli použít, ale zároveň se vám zhodnocují. Úrok na spořicích účtech obvykle inflaci plně nevykompenzuje, její dopady ale pomůže zmírnit.

Na některých spořicích účtech můžete získat i bonusovou sazbu, například pokud se spořením zároveň i investujete a využíváte tak benefity obou nástrojů.

Mezi další populární spořicí produkty patří doplňkové penzijní spoření a stavební spoření. Výhodou obou je nejen zhodnocovaní vkladů úrokovou sazbou, ale také státní příspěvek.


Termínované účty


Pokud máte volné peníze a nechcete je nechat ležet ladem, využít můžete také termínovaný účet. Vyberete si, na jak dlouho chcete peníze uložit, a získáte garantovaný úrok po celou dobu vkladu. Ten je obvykle vyšší než na spořicích účtech a pomůže vám úspory před inflací chránit.

Mohlo by vás zajímat

7 mýtů o investování

Nemusíte mít na účtu velké obnosy ani rozumět burze. Začít můžete s málem, své peníze budete mít rychle po ruce a díky pravidelnému investování snížíte i riziko ztráty.

jak na finanční rezervu

Jak využít rezervy, když je potřebujete

Na očekávané i nečekané výdaje je ideální mít finanční rezervu ve výši aspoň 3 platů, uložených na snadno dostupném místě, jako je váš běžný nebo spořicí účet. Na neočekávané výdaje můžete využít také kontokorent. 

jak vybudovat rezervu a investovat

Jak si vybudovat rezervu a začít investovat

Krátkodobá i dlouhodobá finanční rezerva je vaše jistota pro klidné spaní. V našem videu vám prozradíme, jak si ji postupně a nenásilně vybudovat.

Hodí se mít

Investiční fondy
Získejte vyšší výnosy
než u spořicích a vkladových účtů
  • Přístup k penězům obvykle do 1 týdne
  • Investice v CZK i cizí měně
Termínovaný účet
Bonus Invest
Termínovaný účet s investováním do podílových fondů
  • Akční úroková sazba až 7 % p.a.
  • Vklad na 6 měsíců do 1 000 000 Kč
  • Minimální výše vkladu je 5 000 Kč
ESG a udržitelné fondy
Zhodnoťte své úspory a investujte do udržitelné budoucnosti
  • Investice do firem, které tvoří udržitelnou budoucnost
  • Pravidelné i jednorázové investování
  • Investice v CZK i cizí měně