Zlato jako uchovatel hodnoty
Zlato je sice konzervativní způsob uložení peněz, tzn. hodnota zlata nijak závratně nekolísá, přesto nabízí v letech stálý mírný růst. Nevsázejte ale jen na jednu kartu. Ideální investice je investice rozložená na více míst. Když se jedné mé investici nedaří, daří se těm ostatním, které mám. Vedle investování do zlata můžete své peníze rozmělnit například mezi energetiku, zlato a další vzácné kovy. Oproti stavebním spořením, podílovým fondům atd. má zlato navíc jednu výhodu. Můžete si ho vzít do kapsy a odejít s ním, kam chcete. Zpeněžit se přitom dá prakticky po celém světě.
Investování do zlata i pro ne-milionáře
Na investování do zlata nepotřebujete miliony. Díky fondům můžete investovat pravidelně pár stovek, například 1500 Kč. S touto částkou můžete mít za 5 let svou vlastní 100gramovou cihličku. Začít s investováním do zlata ale můžete už od 500 Kč měsíčně. Zprostředkovatel za tu částku bude pro vás nakupovat zlato pravidelně. Výhodou etablovaných společností je, že nakupují ve velkém (mají spoustu klientů). Tím dokáží držet marži za prodej zlata na velmi nízké úrovni. O to větší výnos pro vás.
Jak začít s investováním do zlata
Existuje několik forem. Nejoblíbenější jsou slitky a mince. Za nejvýhodnější cenu koupíte zlaté svitky. U mincí ale získáte i sběratelkou hodnotu, která roste sama o sobě nehledě na výkyvy hodnoty samotné komodity. Například Lunární série s motivy zvířat čínského lunárního kalendáře. Jedna šarže mincí má omezený počet kusů. Ty, když se vyprodají, nabývají na hodnotě. Dejte si také pozor, abyste nekoupili padělek. Investiční zlato přesně definuje zákon. Podle zákonu č. 235/2004 Sb. je investiční zlato ve tvaru uzančních slitků v podobě cihly nebo destičky s: