Vaše platební karta

Jak ochránit platební kartu

Jaké jsou triky zlodějů?
Hlídejte si PIN a z podezřelých bankomatů nevybírejte.

Bezpečnost karet na cestách

Vyhněte se nepříjemnostem při používání platební karty v cizině. Připravili jsme pro vás několik rad a tipů, jak na to.

1.

Chraňte svůj PIN, nedejte nikomu šanci dívat se vám přes rameno, když zadáváte PIN.

2.

Při zadávání PIN zakrývejte volnou rukou klávesnici. Tento způsob ochrany je jednoduchý a účinný.

3.

Pokud je na bankomatu cokoli podezřelého (vypadá jinak, jsou na něm stopy lepidla apod.), transakci zrušte a okamžitě kontaktujte Klientskou linku pro Platební karty +420 955 512 230.

4.

Dávejte pozor na cizí osoby, které se kolem bankomatu pohybují. Pokud vám někdo nabízí pomoc, nenechte se vyvést z míry a této osobě svůj PIN nesdělujte.

5.

Pokud je to možné, používejte bankomaty, které znáte.

6.

Držte svůj PIN v tajnosti. Nikdo není oprávněn požadovat od vás PIN, nesmí jej znát ani banka či policie.

7.

Pravidelně sledujte pohyb na svém účtu a v případě nesrovnalostí kontaktujte +420 955 512 230.

Přehled hrozeb

Skimming u bankomatů

Více
Skimming u bankomatů

Skimming znamená nelegální kopírování magnetického proužku na platební kartě. Se získanými daty lze pak vyrobit padělky karty. Pokud se útočníkovi podaří odečíst i zadávaný PIN, má všechno potřebné k tomu, aby mohl kartu zneužít.

Jak to vypadá?

Pachatel nainstaluje do vkládacího otvoru na bankomatu čtecí zařízení. Pokud kartu vložíte, data z magnetického proužku jsou uložena. To však pachateli nestačí, potřebuje ještě vědět vaše heslo. K tomu většinou používá kameru, která je nastavena tak, aby zabírala plochu klávesnice. Ještě rafinovanějším způsobem je falešná klávesnice, která PIN zaznamená.

Co dělat

Vždy dodržujte jednoduché pravidlo – zakryjte rukou klávesnici, když zadáváte PIN. Před většinou útoků vás to spolehlivě ochrání.

Skimming u obchodníků

Více
Skimming u obchodníků

Kartu v tomto případě vezme do ruky obsluha a ta ji okopíruje v ruční čtečce, případně je karta okopírována v upraveném terminálu.

Co dělat

Nespouštějte svoji kartu z očí, nedovolte obsluze s vaší kartou kamkoli odejít, chraňte svůj PIN zakrýváním klávesnice.

NodeAlias

Zadržení hotovosti

Více
Zadržení hotovosti

V tomto případě pachatelé používají velice jednoduchý trik. Přes výdejní otvor, odkud jsou vydávány peníze, nainstalují lištu s oboustrannou lepicí páskou. Lišta pochopitelně vypadá jako součást bankomatu.

Při výběru hotovosti pak čekáte na hotovost, ale bankovky se neobjeví, i když bankomat hlásí, že hotovost byla vydána. Zřejmě to po chvíli vzdáte a odejdete. V té chvíli se objeví pachatel, který lištu odmontuje a s ní si odnáší i vaši hotovost.

Co dělat

Řiďte se pouze pokyny zobrazenými na obrazovce bankomatu. Pokud jste vyzváni k odebrání hotovosti, ale žádná nevyjela, důkladně zkontrolujte výdejní prostor.

V případě problémů okamžitě kontaktujte Klientskou linku KB +420 955 512 230.

NodeAlias

Libanonská smyčka

Více
Libanonská smyčka

Útočník v tomto případě nainstaluje do vstupu pro karty speciální blokovací zařízení, takže se karta v otvoru jednoduše zasekne. Útočník sleduje celou situaci, a když vidí, že panikaříte, rychle přiběhne a nabídne pomoc. Zmanipuluje vás k tomu, abyste PIN ještě jednou zadali. Karta se pochopitelně neobjeví a vy odejdete hledat pomoc. Útočník pak vyjme kartu i zařízení a odchází s vaší kartou a PIN, které si zapamatoval.

Co dělat

Řiďte se pouze pokyny zobrazenými na obrazovce bankomatu. Pokud Vám bankomat kartu nevrátí, okamžitě kontaktujte Klientskou linku KB +420 955 512 230.

Je-li to možné, od bankomatu neodcházejte.

Co dělat, když

Okamžitě využijte všech možností, jak změnit heslo nebo PIN. Pokud nemáte příležitost ke změně, protože nejste u počítače, kontaktujte Klientskou linku přímého bankovnictví na čísle +420 955 551 552 a požádejte o zablokování přístupu. Čím dříve toto provedete, tím je menší šance, že dojde ke zneužití těchto citlivých údajů.

V žádném případě tyto údaje nesdělujte. Nikdy nikomu tyto údaje nesdělujte po telefonu. Nevíte totiž, kdo je na druhé straně drátu.

Automatická ochrana Trusteer Rapport je nastavena pro stránky Komerční banky. Do ochrany lze ale přiřadit jakoukoliv jinou zabezpečenou a citlivou stránku. Trusteer Rapport umí kontrolovat zadávání čísla karet v rámci nákupů a upozorní vás, pokud byste se chystal zadat číslo karty na podezřelé stránce.