Bezpečnost karet na cestách

Při používání platebních karet v zahraničí může lehce dojít k různým nepříjemným situacím. Abychom vám pomohli případným komplikacím předejít, vytvořili jsme pro vás seznam několika rad a tipů, jak používat karty na cestách bezpečně a užít si dovolenou bez starostí.

Připravte
své karty
na cestování

18 důležitých rad na cesty
Víte, že někde můžete zaplatit hotel jen
kreditkou?

1.

Myslete na bezpečí své karty. PIN si zapamatujte a kartu nedávejte z ruky. Pokud bude nevyhnutné ji z ruky pustit, pozorně sledujte, co se s ní děje.

2.

Před cestou si zkontrolujte, kdy vám končí platnost karty. V zahraničí se tak vyhnete nepříjemným chvilkám. Pokud budete potřebovat poradit, zavolejte nám na +420 955 512 230.

3.

Pro cestování bez komplikací vždy doporučujeme alespoň dvě platební karty, ideálně kreditní i debetní.

4.

Pokud si plánujete zapůjčit automobil či loď nebo využít jiné podobné služby, vždy si ověřte, zda obchodník přijímá Váš typ platební karty. Pokud si nevíte rady, zavolejte nám na +420 955 512 230.

5.

Chystáte se na delší dovolenou, nebo cestujete za exotikou? Raději nám ještě před cestou zavolejte na +420 955 512 230. Poradíme vám, jaké jsou v dané zemi pravidla pro placení kartou, a také si vaší cestu zaznamenáme a zohledníme při monitoringu transakcí, abychom vás na dovolené nerušili.

6.

Před vycestováním si zjistěte, co všechno vaše karta umí. Některé typy karet vám zajistí vstupy do letištních salónků, cestovního pojištění anebo třeba nouzové asistenční služby.

7.

Pokud si v zahraničí při placení budete moci vybrat platbu v místní měně nebo v korunách, volte vždy místní měnu. Díky tomuto jednoduchému triku ušetříte, protože kurz nastavený samotným obchodníkem bývá méně výhodný.

8.

Když potřebujete v zahraničí rychle hotovost, najděte si bankomat přes ATM lokátor. Držitelé VISA karty mohou hledat zde, držitelé karet MasterCard vhodný bankomat najdou zde.

9.

Zkontrolujte si, zda vám během dovolené bude vyhovovat výše limitů na kartě. Změnit si je můžete snadno v internetovém bankovnictví přes menu karty – přehled karet. Limit je týdenní a obnovuje se vždy z neděle na pondělí.

10.

Uložte si do telefonu číslo +420 955 512 230. Jsme vám na něm k dispozici 24 hodin denně, 365 dní v roce a rádi zodpovíme všechny vaše dotazy ke kartě.

11.

Některé bankomaty v zahraničí mohou účtovat poplatky za použití ze strany správce bankomatu, jejichž výše se může u jednotlivých ATM lišit.

12.

Bankomaty, které poplatky neúčtují, by měly být označeny nápisem „no fee“ či „free of charge“.

13.

Bankomaty mohou mít nastavený limit na výběr – nejčastěji 150 EUR / výběr.

Itálie
Itálie

Španělsko
Španělsko

14.

Bankomaty mohou mít nastavený limit na výběr – nejčastěji 200-500 EUR / výběr.

Německo
Německo

Rakousko
Rakousko

15.

Bankomaty mohou být nastaveny pouze pro kreditní karty. Pokud toto nastavení chcete změnit, místo předdefinovaných částek k výběru na první obrazovce ATM si vyberte volbu „jiná částka“ - „typ účtu“, a výši transakce zadejte ručně.

Austrálie
Austrálie

Japonsko
Japonsko

USA
USA

16.

Transakce jsou ve větší míře ověřovány přes magnetický proužek, Spojené státy ale postupně přechází na čipovou technologii - pokud často cestujete, budou Vás tedy i v USA nově vyzývat k zadání PIN, tak jako v jiných státech.

USA
USA

17.

U některých obchodních míst se platby nemusí provést, protože POS terminál je nastaven pouze pro lokální (domestic) karty. Obchodní místa ale zpravidla mají možnost přepnout POS na jiný režim a tím zajistit úspěšnou autorizaci.

Austrálie
Austrálie

Japonsko
Japonsko

USA
USA

18.

Půjčovny aut, lodí a některé hotely akceptují pouze kreditní karty.

Austrálie
Austrálie

Japonsko
Japonsko

USA
​USA