Co je fond

Podílový fond obsahuje mnoho různých cenných papírů, nejčastěji akcií nebo dluhopisů. Když investujete například do fondu s akciemi, získáte nepřímo podíl ve firmách, které je vydaly. 

Investicí do fondů nakupujete tzv. podílové listy a můžete s nimi investovat i do aktiv nebo sektorů, které jinak mohou být pro jednotlivce těžko dostupné. Fondy jsou formou kolektivního investování – investuje víc lidí najednou, díky tomu se vybere víc peněz a manažer fondu může nakoupit zajímavější a dražší aktiva. 

Pokud byste nakupovali akcie přímo, vsázíte na jednu firmu. Kdyby se jí nedařilo, můžete o své peníze přijít. Oproti tomu s fondem investujete do desítek až stovek různých firem a neúspěch jedné z nich vás ovlivní jen minimálně. 

Proč fondy

Díky fondům se investice otevírají i menším investorům, kteří by jinak na dražší aktiva nedosáhli. Jsou vhodnou volbou také pro ty, kteří s investicemi teprve začínají a ještě se v nich příliš neorientují. Fondy totiž spravují zkušení investiční manažeři. 

Fondy vám mohou pomoci snižovat rizika investování, protože jsou samy o sobě diverzifikované. Obsahují mnoho cenných papírů a vy tak nevsázíte vše na jednu kartu, ale riziko rozkládáte. 

Existují tematické fondy, fondy se zaměřením na různé sektory, oblasti a aktiva. Můžete si tak vybrat nejen podle svého investičního záměru, ale také podle svých zálib a životního stylu

Jak si fondy vybrat

Než se pro nějaký fond rozhodnete, je vždy důležité zvážit několik věcí. 

Jak dlouho chcete investovat

Rozmyslete si, za jak dlouho budete chtít peníze vybrat a na co je chcete použít. Všeobecně se dá říct, že čím delší bude váš investiční horizont, tím větší zhodnocení můžete čekat. 

Jak dokážete snášet riziko

Každá investice s sebou určité riziko nese. Pokud vyberete investici v době, kdy bude v poklesu, o nějaké peníze můžete přijít. Obvykle platí, že čím vyšší riziko, tím vyšší potenciální výnos. A naopak, nižší riziko zpravidla přinese nižší výnos. 

Mezi rizikovější investice obecně patří například akcie a komodity, méně rizikové bývají třeba dluhopisy nebo nemovitosti. 

Záleží na vás, kolik rizika jste schopni nést. Podle toho si pak můžete vybrat takové fondy, které vám budou sedět. 

Jak své investice rozdělíte

Diverzifikace vám pomůže rozložit a tím zmírnit investiční rizika. Můžete si vybrat různé fondy s různou mírou rizika a tím svoje portfolio vybalancovat. Když se nebude zrovna dařit jednomu fondu, mohou vám to vynahradit ty ostatní. 

Co vás zajímá

Možná fandíte novým technologiím, zajímáte se o zelené energie nebo vidíte budoucnost v robotizaci. Fondy můžete vybírat i podle svých zájmů nebo podle toho, čemu důvěřujete

Kdy začít

Začněte kdykoli, ideálně hned. Pokud se chystáte investovat pravidelně a dlouhodobě, nemusíte příliš řešit načasování investice ani aktuální situaci na trhu. Čím déle budete mít peníze v investicích, tím déle vám mohou vydělávat.

Výkyvy na trhu jsou běžné. Při dlouhodobém investování se jimi ale trápit nemusíte. V dlouhém časovém horizontu se historicky ukazuje, že křivka výnosů stoupá. A pokud peníze posíláte pravidelně, nakupujete, když jsou trhy nahoře i dole, a tím si cenu průměrujete. Na investování při propadu trhu se navíc můžete dívat jako na výprodej – nakoupíte levněji. 

Začněte investovat

Zavoláme vám

Dejte nám své číslo, ozveme se vám a poradíme, jak na to.

Na pobočce

Domluvte si schůzku v den i čas, který vám vyhovuje.

ONLINE

Začněte investovat v internetovém bankovnictví MojeBanka.

Sjednat
Načítám

Aktualizováno: 17. 01. 2023

1 z Vás označil za užitečné

Byla pro vás tato odpověď užitečná?