Počítač

Jak ochránit počítač

Pozor na přílohy mailů
i nelegální software

A co dělat, když vás napadli hackeři.

Přehled hrozeb

Hackeři útočí

Jaké nebezpečí na vás číhá na internetu?

Cílem útočníků je propašovat do vašeho počítače nebo telefonu škodlivý software. Díky němu pak mohou získat citlivá data (certifikát, hesla, PIN, údaje o platební kartě), se kterými potom obchodují a využívají je k vykradení účtu. Nejedná se o technicky náročné metody, naopak. Většinou se snaží zmást uživatele a vzbudit důvěru.

Stalo se. Co teď?

Otevřeli jste závadnou přílohu? Zareagovali jste na e‑mail a zadali jste svoje heslo nebo číslo karty?

  • Ihned kontaktujte svoji banku a zablokujte svoji platební kartu. Volejte Podporu karet KB Komerční banky: +420 955 512 230.
  • Vyčistěte si počítač a změňte veškerá hesla ke službám, které používáte.
  • V případě telefonu vraťte nastavení do stavu z výroby (factory reset) nebo kontaktujte servis výrobce.

Phishing

Podvodné e‑maily nebo platební brány!

Phishing je velice zákeřná metoda podvodníků, kterým jde o jediné – o číslo vaší platební karty nebo přístupové údaje k vašemu internetovému bankovnictví. Mohou na vás zaútočit na různých místech na internetu. Často předstírají, že jde o seriozní on-line platební bránu či web vaší banky. Jde přitom o podvrh!

Stalo se. Co teď?

Zadali jste někde číslo platební karty nebo heslo do svého bankovnictví a nejste si jistí, zda se nejedná o podvod?

  • Ihned kontaktujte svoji banku a zablokujte svoji platební kartu. Volejte Podporu karet Komerční banky: +420 955 512 230.
  • Vyčistěte si počítač a změňte veškerá hesla ke službám, které používáte.
  • V případě telefonu, vraťte nastavení do stavu z výroby (factory reset) nebo kontaktujte servis výrobce.

Co dělat, když

Ověřte v adresním řádku prohlížeče, že se zde zobrazuje správná internetová adresa internetového bankovnictví. Poklepejte na ikonku zámku a dojde k zobrazení informací o certifikátu, který chrání zabezpečené spojení. Komerční banka používá pro internetové bankovnictví tzv. ověřený certifikát, v detailu pak můžete vidět informace o certifikátu.

Zobrazení informací o certifikátu
Zobrazení informací o certifikátu

Pokud jste na podvržené stránce, v žádném případě nezadávejte citlivé údaje.

Certifikát je možné odstranit pomocí funkce na přihlašovací stránce internetového bankovnictví po stisknutí ikony Odstranit ve Správě certifikátu. Certifikát i nadále zůstává platný, pouze dojde k vymazání certifikátu z příslušného prohlížeče. I nadále může být na počítači přítomen jako souborová záloha nebo je vložen do jiných prohlížečů na počítači. Certifikát je možné rovněž odstranit vymazáním dočasných souborů internetu, tzv. vymazání historie.

Používejte výhradně legální a aktuální software. Na počítači si nastavte přístupové heslo a nikdy nepracujte s právy administrátora, pokud to není nezbytně nutné, např. k instalaci antivirových programů. Neinstalujte neznámé nebo nelegálně získané programy, často bývají zdrojem nákazy. Používejte antivirové programy. Komerční banka poskytuje svým klientům doplněk k antivirovému programu Trusteer Rapport, který účinně chrání před zneužitím vašich osobních údajů a před nebezpečnými podvrženými stránkami (phishing).