Na cestách v zahraničí si při platbě kartou nebo výběru z bankomatu obvykle můžete zvolit, jestli zaplatíte nebo vyberete v lokální měně, nebo v měně svého účtu (DCC). Pokud jste v zemi, kde se kurz lokální měny příliš nemění – například, kde se platí eurem nebo dolarem, je vždy lepší vybrat si platbu v lokální měně. Přepočet do měny vašeho účtu, tedy například českých korun, nemusí být vždy výhodný, protože si kurz může nastavit přímo obchodník nebo provozovatel bankomatu – v mnoha případech je tedy vyšší než v bankách nebo směnárnách. Navíc se k přepočtu do měny účtu můžou vázat další poplatky. Pokud cestujete do zahraničí často, zvažte, zda si nezaložit účet v cizí měně.
Na dovolené už s sebou hromadu bankovek lokální měny asi vozí jen málokdo, přesto že nějakou hotovost v lokální měně je dobré mít sebou. Mnohem pohodlnější je platit kartou. Většina vyspělých zemí umožňuje takové platby téměř kdekoli – v obchodech, ubytování nebo při vstupu do památek. Na co byste si ale vždy při platbě kartou měli dát pozor, je nevýhodný směnný kurz.
Stane se to snadno. Obědváte s rodinou v restauraci a podle jídelníčku víte, že máte platit třeba 100 euro. V hlavě si přepočítáte, co vás to bude stát, a při placení zvolíte kartu. Terminál se vás v tu chvíli zeptá na jednu důležitou věc: chcete platit v měně účtu, nebo v lokální měně?
Instinkt by radil zvolit měnu účtu. Ta vám navíc přesnou částku spočítá, zatímco u lokální měny se může objevit varování, že se částka může lišit podle aktuálního kurzu. Přesto je ale obvykle lepší zvolit platbu v lokální měně. To platí za předpokladu, že se nacházíte v zemi s měnou, u které nedochází k častým výkyvům kurzu – například euro nebo dolar. Vývoj měnových kurzů můžete sledovat například na kurzovních lístcích bank.
Pokud cestujete do zemí, kde kurz lokální měny často výrazně stoupá a klesá, může se vám naopak vyplatit zvolit při platbě přepočet do měny vašeho účtu.