Některé nabídky se na první pohled tváří nevinně a jejich úskalí se skrývají v detailech. Lichvář třeba žadateli nabídne velmi nízkou částku ke splácení. Až při podrobném prostudování ale vyjde najevo, že nejde o splátku měsíční, ale týdenní či denní. Nebo si naúčtuje astronomické sumy za vyřízení a další úkony.
Zástupci lichvářských společností někdy využívají i vyděračské triky. Mohou vás například nutit podepsat smlouvu hned na místě, jinak vám peníze nepůjčí. Nenechají vás si vše pořádně rozmyslet, a hlavně vás nenechají důkladně přečíst smlouvu, kterou s nimi podepisujete. Nezdráhají se opakovaně posílat své zástupce přímo k vám domů, aby na vás vyvíjeli nátlak.
Na trhu byly zaznamenány případy, že ve smlouvě byla vynechaná místa, do kterých si až po podpisu poskytovatel doplnil další podmínky. Pamatujte, že byste si měli vždy do posledního puntíku přečíst, co podepisujete. Nikdy se nenechte přesvědčit, že to není potřeba, protože „ve smlouvě je všechno“. To je varovný signál, že něco není v pořádku.
Lichvářských půjček je celá řada a jejich poskytovatelé je nabízí velmi kreativními způsoby. Může se tak jednat třeba o SMS půjčky přes mobil, půjčky určené přímo zadluženým lidem nebo klientům se špatnou historií splácení, rychlé nebankovní půjčky bez kontroly registrů a dokládání příjmů, krátkodobé půjčky do výplaty a mnoho dalších.