Osobní půjčka na směnku je nezákonná

Jestli někde uvidíte nabídku osobní půjčky na směnku (ve správném pojmenování půjčka zajištěná směnkou), dejte od ní radši ruce pryč. Jde o nelegální formu půjčky, která pro dlužníky znamená opravdu velmi vysoké riziko. Půjčka zajištěná směnkou ve zkratce znamená, že si půjčujete peníze od jiné osoby jen na základě vámi podepsané směnky. Zákonem jsou zakázané už od roku 2013, přesto se pořád najde dost lidí, kteří o ně žádají. A také dost těch, kteří jsou ochotní takovým žadatelům vyjít vstříc.

Tento typ půjček byl vždy na hraně, po jeho postavení mimo zákon v roce 2013 ho už ale nabízejí vyložení podvodníci a lidé, kteří těží ze zoufalé situace jiných.

K podpisu můžete dostat bianko směnku, ale i směnku na konkrétní částku. Stejně tak s vámi může věřitel podepsat smlouvu, ale taky nemusí. S nepodnikatelskou půjčkou na směnku se zkrátka pouštíte za hranice zákona, kde běžná pravidla přestávají platit.

Odlišná je situace u podnikatelských úvěrů, u kterých může být použitá bianko směnka jako forma záruky nebo jako nástroj k zajištění platebních nebo jiných povinností dlužníka. Takové směnky jsou legální způsob, kterým se věřitel kryje pro případ, že by mu dlužník přestal splácet nebo plnit jiné dohodnuté povinnosti.

S půjčkou na směnku jste zcela v moci věřitele

Protože je osobní půjčka na směnku nezákonná, její poskytovatel vás nemůže vzít k tradičnímu soudu, pokud byste mu přestali platit. Velmi často se tedy bude krýt tím, že vás nechá podepsat rozhodčí doložku. Díky ní dostane možnost obrátit se na rozhodčí soud. Podpisem rozhodčí doložky se odevzdáváte do rukou kohokoli, koho si protistrana určí.

Věřitel vás taky ve většině případů nejspíš nechá ručit vlastním majetkem, a to i u nízkých částek. Stačí, abyste mu podepsali exekuční zápis, kterým se kryje v případě, že byste mu peníze nechtěli nebo nemohli splatit. Už jediný den zpoždění tak pro vás může znamenat exekuci.

Navíc směnku může od věřitele kdokoli koupit. Tím ztratíte přehled, komu peníze vlastně dlužíte a kdo je po vás může vymáhat. Může se stát, že vám pak jednoho dne zaklepou na dveře úplně cizí lidé a budou po vás požadovat splacení. Nebo rovnou celý váš dům či byt, kterým jste se dobrovolně zaručili.

Poskytovatelé takových půjček si většinou dobře vybírají, komu peníze poskytnou. Jejich záměrem není, abyste jim dluh vrátili. Naopak počítají s tím, že se dostanete do platební neschopnosti. Místo pár tisíc, které by získali na úrocích, jim nakonec spadne do klína třeba vaše nemovitost nebo auto.

Podepsání smlouvy

Co dělat, když na klasickou půjčku nedosáhnete

Každý se může dostat do životní situace, kdy potřebuje honem zalepit nečekaný výdaj, ale banka mu klasickou půjčku nedá – třeba proto, že je zrovna nezaměstnaný nebo má příliš negativních záznamů v registru dlužníků.

Takovým situacím je především potřeba předcházet a mít dostatečnou finanční rezervu, třeba na běžném nebo spořicím účtu. Obvykle se doporučuje mít k dispozici alespoň 3 měsíční platy.

Když se do finančních problémů dostanete, hlavně před nimi nezavírejte oči a řešení neodkládejte. Pokud si sami nevíte rady, můžete se obrátit na odborníky, kteří jsou připraveni vám pomoci.