Proč investovat, když mám spořicí účet?

Je dobré využívat obojí. Spořicí účet vám nabídne jistý úrok a pojištěné vklady. Dobře poslouží jako rezerva nebo na krátkodobé šetření, inflaci s ním ale budete dohánět těžko. K tomu vám mohou pomoci právě investice, které vám umožní zhodnocovat peníze v dlouhodobém horizontu.

Investování

Investováním je možné inflaci vyrovnat, dokonce i překonat. Dlouhodobě může být výnos z investic několikrát vyšší než ze spoření a díky tomu snáze udržíte kupní sílu svých peněz.

S investicemi se vždy pojí určitá míra rizika, kterou ale můžete zmírňovat diverzifikací a pravidelným investováním. Navíc historické výsledky hovoří ve prospěch investic. V dlouhodobém horizontu se ukazuje, že křivka výnosů všeobecně roste.

Pokud jste ochotní nechat své peníze investované po delší dobu, můžete dosáhnout atraktivních výnosů. Investování může být velmi užitečným nástrojem, jestliže chcete své úspory zhodnocovat dlouhodobě.

Kolem investic se točí mnoho mýtů, nemusíte se jich ale zbytečně bát. Buď jsou skutečně jen mýtem, nebo jim můžete poměrně snadno předcházet.

Spořicí účet

K penězům máte kdykoli přístup, snadno je převedete na běžný účet a můžete jimi zaplatit. Získáte garantovaný úrok, díky kterému se peníze zhodnocují. Finanční rezervu je určitě lepší mít na spořicím než běžném účtu, na kterém se obvykle úspory nezhodnocují vůbec.

Spořicí účet se vám také může hodit, když na něco krátkodobě šetříte. Třeba na dovolenou, nové vybavení do domácnosti nebo vzdělávací kurz.

Úrok na spořicích účtech ale zpravidla nedosáhne na výši inflace. Vaše peníze stále ztrácí svou hodnotu, i když pomaleji než na běžném účtu. Čím déle je na účtu máte, tím víc jejich hodnota kvůli inflaci klesá. Na dlouholeté odkládání peněz tedy spořicí účet moc vhodný není.

Začněte investovat

Související články